Cyklomapa v Praze s přesným výškopisem

Publikováno: 14. října. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Publikováno: 14. října. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

Díky otevření dat Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy jsme mohli do naší cyklomapy začlenit výrazně zpřesněnou kresbu vrstevnic. Dosavadní výškopis byl značně nepřesný, a to třeba až do té míry, že nerespektoval údolí Brusnice v místě serpentiny Chotkovy:

mapa_chotkova_old_vrstevnice

Nový výškopis si se stejným místem poradí podstatně věrohodněji:

nove_vrstevnice_chotkova_cut548

Podrobnost vrstevnic je taková, že jsme si mohli dovolit v největších měřítkách nasadit vrstevnice po jednom metru, což v případě zájmu umožňuje odpočítat, na které ze zvolených cest budete mít větší stoupání, s přesností skutečně až na jednotlivé metry:

nove_vrstevnice_krejcarek

nove_vrstevnice_parukarka

Představu o tom, nakolik jsou nové vrstevnice přesnější, můžete získat, najedete-li si na okraji Prahy na místa, kde se přechází na méně přesný model:

vrstevnice_old_and_new_jih

vrstevnice_old_and_new_prekryt

I v přehlednějších měřítkách ale nové vrstevnice výrazně pomohou udělat si přesnější představu o terénu:

nove_vrstevnice_sarka

Chcete přesnější stínování?

Součástí kresby výškopisu je i stínování, které nabízí plastičtější pohled na modelaci terénu. Zkusili jsme stínování vygenerovat také na základě zpřesněného modelu, výsledek nás ale nepřesvědčil k okamžitému nasazení. Můžete si porovnat předchozí obrázek na našem vývojovém serveru:

nove_vrstevnice_sarka_stinovani

nove_vrstevnice_chotkova_stinovani

Stínování sice odpovídá přesnějším vrstevnicím a řada menších objektů se stínem „vyloupne“, zvlášť v rovinatých oblastech jsou ale vidět rušivé artefakty, které v „méně přesném“ modelu nejsou. Vlivem menší generalizace je také stínování podstatně „tvrdší“, pokud jde o odstín, někdy až do té míry, že v něm zanikají budovy. V původním stínování zase chybí řada detailů a někdy se s vrstevnicemi docela „rozjede“.

Vyřešení této otázky tedy zatím ponecháváme na vás, uživatelích cyklomapy. Vývojovou verzi mapy s detailnějším stínováním si můžete prohlédnout zde (jen prosím omluvte ne zcela 100% rendering, je to zkušební, takže chybí některé polohopisné prvky – a také tam chybí některé vrstevnice).

Jakou podobu stínování byste v mapě upřednostnili?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Lei 14. 10. 2015, 09:44

Paráda! Vrstevnice jsou velmi důležité, v Praze zejména.

Prot 14. 10. 2015, 12:59

Dobrý! A používá to už i vyhledávač tras?

Nešlo by projet ten model terénu nějakým filtrem, který by to rozmazal - medián, blur, resample; třeba s průměrem 50 metrů? Možná by zmizely ty ostré artefakty, ale bylo by to přece jen přesnější než ten globální výškopis.

Vratislav Filler 14. 10. 2015, 13:54

Prot: Vyhledávač jede na britském engine, poslali jsme jim podklady, ale musejí to začlenit sami. Nějaké blury zkoušel kolega, ale nebyl s tím spokojený.

Jenda 14. 10. 2015, 19:53

Šlo by to renderovat tak, aby bylo jasné, která strana vrstevnice je „dolu“? Nebo jsem jediný, kdo má občas problém to rozpoznat? (uznávám, že popisování po 25 m tomu trochu pomohlo -- třeba na mapy.cz to je ještě horší)

Cyril 15. 10. 2015, 09:47

Jenda: Dle kartografických zásad je popis vrtevnice vždy orientován tak, aby patka písma směřovala po směru svahu dolů. Na prahounakole.cz to tak není a nevím jestli je to v možnostech použitého software. Na mapy.cz to mají již správně, ale nebylo tomu tak vždy.

Jenda 15. 10. 2015, 13:41

Cyril: to stejně neřeší například „sopky“, kde nevíš, jestli je vršek nahoru, nebo dolu.

cyril 15. 10. 2015, 15:57

Jenda: Nic nemusis resit, vsechno co hledas je totiz uz hodne dlouho vyresene. Staci hledat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vrstevnice#Popis_vrstevnic

a to co hledas najdes u nas pouze v základní mape ČR v měřítku 1:10000
http://geoportal.cuzk.cz/geoprohlizec/?wmcid=12892&SID=

nebo mozna jeste na tistenych mapach KČT, ktere vychazeli z vojenskych map
Na mapy.cz, nebo OSM to, ale budes hledat marne. ;)

cyril 15. 10. 2015, 16:02

jeste legenda k ZM10 http://geoportal.cuzk.cz/Dokumenty/znacky10.pdf

Jenda 15. 10. 2015, 17:10

Ani na mapě, kterou odkazuješ, není poznat, jestli je kulatá věc východně od stromu díra, nebo vrchol. Tady je asi z kontextu poznat, že to bude vrchol, protože díra se takhle nevyskytuje (až na vytěžené povrchové doly…), ale jsou i komplikovanější situace.

Jenda 15. 10. 2015, 18:05

Jenda: Ve výřezu odkazované mapy je vrstevnic se spádovkami určujícími směr dolů hned několik. Například hned vedle od tvého stromu na západ.
Mapa je s ohledem na měřítko generalizovaný model skutečnosti. Nikdy nemůže poskytnout 100% obraz skutečnosti. Dnes vše záleží na počítačích a jejich algoritmech, které rozhodují, co se v mapě objeví a co už ne. S tím se nedá nic dělat. Dříve se mapy kreslily ručně, ale to už dnes nikdo nezaplatí. ;)

Jenda 15. 10. 2015, 18:27

Když na to tak koukám, na západ od něj je v podobném útvaru spádovka, která ukazuje přesně ten případ. Bylo by hezké, kdyby se spádovky používaly častěji.

Petr Dlouhý 18. 10. 2015, 14:22

Zkoušel jsem orientovat popisky vrstevnic z kopce. Vykreslovací software - Mapnik by to uměl. Bohužel však nejsou vrstevnice ve shapefile od IPRu orientované správně, ale náhodně. Musel bych vygenerovat nový soubor a nahrát ho do šablony vykreslovacího serveru. To možná až někdy časem až do toho budu zasahovat.

Prot: Co se týče rozmazání, tak jsem nenašel způsob, jak ten GeoTiff rozmazat. Rád si nechám poradit nějaký software, který to zvládne.

cyril 20. 10. 2015, 10:24

Petr Dlouhý:
stínování: Problémem Geotiffu s prostorovým rozlišením 1m, který poskytuje IPR pod otevřenými daty, je, že je generován z generalizovaného DMT s hustotou sítě 30m do plněného o terénní hrany ze kterého je pak metodou TIN(triangular irregular netvork) vytvořen model, ve kterém jsou při větším přiblížení znatelné artefakty(trojúhelníky). Řešením, tudíž není rozmazávat dostupný Geotiff, ale vytvořit nový rastr interpolací(IDW,spline,...) z negeneralizované sítě výškových bodů, nebo z dostupných vrstevnic v potřebném rozlišení s ohledem na měřítko mapy. Vrstevnice je možné ješte předtím vyhladit některým z generalizačních algoritmů, aby se předešlo ostrým hranám. Zkoušel jsem to na menším území v programu QGIS, ale je to moc časově náročné, proto bych zkusil IPR, zda nemůžou poskytnou přesnější data(možná to bude za úplatu)

vrstevnice: Správnou orientaci popisu vrstevnic zvládá program ArcGIS, lze na 60 dní nainstalovat zkušební verzi. Orientace popisu se zřejmě neřídí orientací liniového prvku, ale porovnává hodnoty v atributu u nejbližsí linie a z následného rozdílu hodnot(kladné, záporné) určí orientaci popisu. Vygenerované popisy by měli jít uložit jako bodová vrstva ve formátu SHP s orientací ve stupních v atributové tabulce. Nevím, co všechno umožnuje vykreslovací server, ale pokud umí zobrazovat popisy bodové vrstvy s orientací podle atributu, tak by to mohlo být řešení.

NightRider 27. 10. 2015, 20:34

Nové stínování se mi moc líbí. To, že se v něm ztrácejí budovy, vidím spíš jako plus - ve všech ostatních mapách se naopak v budovách ztrácejí vrstevnice a to mi vadí víc. A hranatost je pořád lepší než nepřesnost.

Vratislav Filler 29. 10. 2015, 10:56

Night rider: Jenže to přesné stínování obsahuje i artefakty, které v reálu v terénu nejsou. Co s tím?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4