Rok 2021 ve znamení uzavírek cyklostezek A1/A111 mezi Chuchlí a Hlubočepy

Publikováno: 08. března. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 18. července. 2021
Publikováno: 08. března. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 18. července. 2021

Na páteřní levobřežní cyklotrase A1/EuroVelo 4 je nutné po celý rok 2021 počítat s uzavírkami na jihu Prahy mezi Malou Chuchlí a Hlubočepy. K uzavírkám bude docházet z důvodu rozšiřování souběžné Strakonické ulice o jeden jízdní pruh. Paralelně s touto stavební akcí ale pokračují i práce na rekonstrukci železniční trati mezi Prahou a Berounem. V rámci těchto prací jsou i letos plánovány uzavírky v totožném úseku, ale tentokrát na souběžné cyklotrase A111.

Magistrát slibuje koordinaci

Magistrát hl. m. Prahy ústy svého mluvčího Víta Hofmana slibuje koordinaci uzavírek, nemělo by se tak stát, že budou obě cyklotrasy mezi Chuchlí a Hlubočepy uzavřeny zároveň. Jedná se totiž o úzké hrdlo mezi řekou a skálou, kde by pak mimo rušnou Strakonickou ulici nebyl možný již žádný jiný cyklistický průjezd.

Cyklisto veď kolo – na pokyn stavby

Zároveň je třeba i na objízdných trasách dbát opatrnosti a připravit se na možné komplikace v podobě průjezdu stavbou.

První uzavření A1 již od 8. do 26. března 2021

Dbejte tak aktuálního dopravního značení. Dle zveřejněného opatření obecné povahy byl plánován na objízdné trase A111 pohyb cyklistů pouze v režimu povinného vedení kola, a to v úseku dlouhém téměř dva kilometry (1, 2).

Dle našich informací je ale plánována změna, kdy bude vedení kola přikazováno jen v krátkých úsecích, s vyšším důrazem na pokyn stavby. Cyklisté by tak měli kolo vést např. v místě vykládky nákladních vozidel a dále by mohli na pokyn stavby pokračovat v plynulé jízdě. Nové opatření s aktualizovanými podmínkami by mělo být vydáno v nejbližších dnech.

Radši jet po druhém břehu

Jak je ale z popisu zřejmé, je třeba počítat více méně s jízdou po staveništi a s tím spojeným diskomfortem, včetně zvýšených nánosů bahna, které se na cyklotrase A111 dle zpráv od našeho čtenáře objevovaly již v loňském roce. Pokud je to jen trochu možné, doporučujeme využít spíše pravobřežní cyklotrasu A2. Na jihu se na ni lze napojit po lávce pod Pražským okruhem v Lahovicích, případně za pomoci přívozu v Modřanech. Ze severu lze řeku překonat přes Barrandovský most nebo přívozem P3 na Lihovaru, případně přes mosty v centru. Rok 2021 tak bude náročný především pro obyvatele Chuchle jezdící do centra na kole, pro ty je přejezd na A2 extrémní zajížďkou.

První souvislé uzavření cyklotrasy EuroVelo 4/A1 se předpokládá v termínu od 8. března do 26. března 2021, kdy se uskuteční přípravné práce k rozšíření ulice Strakonická. Objízdná trasa bude vedena po paralelní cyklotrase A111, tedy dopravně zklidněnou komunikací Zbraslavská.

Situaci uzavírek najdete na naší mapě zde.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Jiří Boháč 24. 3. 2021, 21:14

Na webu P5 se v posledních dnech navíc objevilo stanovení dalšího 50m úseku "veď kolo" na A1 kvůli rekonstrukci přímo Barrandovského Mostu:
https://www.praha5.cz/uredni-deska-umc-praha-5/#7445

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4