Březnový lockdown a jízda na kole

Publikováno: 02. března. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 12. dubna. 2021
Úvodní foto: Robert F. Bukaty – AP
Publikováno: 02. března. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 12. dubna. 2021
Úvodní foto: Robert F. Bukaty – AP

Na vládním Covid portálu se objevily informace o jízdě na kole při současných vládních nařízeních, kdy od 1. do 21. března 2021 platí omezení pohybu, tzv. „lockdown“.

Kdy je potřeba si nasadit roušku a kde můžeme jezdit? A proč při podzimním ani jarním lockdownu nebyly roušky třeba?

Doprava na kole

V rámci okresu či ve městech s charakterem okresu (tj. Praha, Brno apod.) je doprava na kole téměř bez omezení. Mezi 21:00 a 4:59 je možné na kole jet pouze za účelem povolených cest, což je např. cesta z/do zaměstnání, výkon povolání (cyklokurýři) či neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku. Kolo je možné použít i jako dopravní prostředek pro cestu z okresu, na takovou cestu se však musí vztahovat jedna z výjimek.

Rekreace na kole

Pokud jedete na kole v rámci sportovní a volnočasové aktivity (třeba na výlet), můžete se pohybovat pouze na území obce, kde máte bydliště. V Praze je tak možné vykonávat rekreaci na území celého města. Na kole lze takto jezdit přes den v době od 5:00 do 20:59.

A co roušky?

Ve znění mimořádného opatření je napsáno, že sportovci či cvičící osoby v době tréninku či cvičení nemusí venku nosit roušky či respirátory. Pokud tedy jízdu na kole považujeme za cvičení či sportovní výkon, roušku mít nasazenou nemusíme. Cyklodopravu mimořádné opatření nijak nezmiňuje.

Samozřejmě je potřeba dodržovat odstup 2 metry od ostatních a na hustěji zalidněných místech jako jsou pěší zóny mít na sobě roušku nasazenou.

Co platí?

Text mimořádného opatření neodpovídá obsahu vládního portálu covid.gov.cz, kde je v sekci cyklistika napsáno, že povinnost nošení roušek se vztahuje i na cyklisty a cyklistky pohybující se v zastavěném území. Tedy mezi domy, obchody, na náměstí a všude tam, kde se kolem pohybují lidé. Roušku si člověk na kole může sundat, pokud se pohybuje v přírodě mimo zastavěné město, pokud je ale dodržena vzdálenost alespoň dvou metrů od ostatních osob (nepočítají se osoby žijící ve společné domácnosti).

Jelikož tyto informace nejsou v souladu s oficiálním zněním mimořádného opatření a je zde napsáno datum aktualizace 3. ledna 2020 (kdy tento portál ani ještě neexistoval), nelze je považovat za věrohodné.

Čtěte víc ke koronaviru na webu Městem na kole:

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Dear number 22. 3. 2021, 15:31

furt se neco deje, kdo to ma stihat

honzavlach 12. 4. 2021, 06:35

K posledním odstavcům: aktuálně je na tom serveru, že na kole lze bez: https://covid.gov.cz/situace/rousky-respiratory/rousky-venku (téměř dole)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat