Prahou na kole se mění na Městem na kole

Publikováno: 11. března. 2021, 5 min. čtení
Aktualizováno: 09. října. 2022
Autor: redakce
Publikováno: 11. března. 2021, 5 min. čtení
Aktualizováno: 09. října. 2022
Autor: redakce

Magazín Prahou na kole se po téměř 15 letech vývoje přejmenovává a získává novou, přehlednější a vzdušnější podobu pod názvem Městem na kole. Změna názvu završuje mnohaletou cestu, během níž se z amatérské cyklomapy Prahy zrodil online magazín, který postupně začal přerůstat hranice svého města a informovat o dění v oblasti cyklistické dopravy nejen v Praze, ale i v Česku a zahraničí.

Online magazín o cyklistické dopravě Městem na kole má bohatou historii spjatou s cyklistickou komunitou v Praze. Svůj vznik datuje do roku 2006, kdy Vratislav Filler zakládá cyklistickou mapu Prahou na kole, která se o rok později stane součástí nového blogu, jenž položil základy dnešního online magazínu Městem na kole. Za tu dobu se počet cyklistů v Praze téměř zdvojnásobil a desítky z nich se na tvorbě magazínu podílely.

Svůj vznik datuje do roku 2006

Magazín Městem na kole již roky slouží lidem dopravujícím se na kole. Ať již četnými radami, podrobnou cyklistickou mapou, znázorňující například i povrchy ulic, nebo informováním o dění významném pro cyklistickou dopravu. Za dobu své existence magazín Městem na kole zvedl řadu důležitých témat, která následně přebírala i další média, inspiroval příklady ze zahraničí, připravil mnoho podrobných analýz, ale snažil se i kultivovat společný veřejný prostor vydáním cyklistické etikety – zásad slušné a ohleduplné jízdy městem.

Posun na národní úroveň

Jiří Motýl, šéfredaktor Městem na kole, ke změně dodává: „Vznik nového webu online magazínu Městem na kole je jen završením mnohaleté práce řady lidí z cyklistické komunity, kteří se na jeho tvorbě podíleli, za což jim opakovaně děkuji. Nový web přináší moderní vzhled, lepší orientaci, vylepšené vyhledávání a další technická zlepšení, která mají zajistit čtenářům lepší zážitek. To vše při zachování kvality obsahu, na které neustále pracujeme.

I přes změnu názvu Prahu neopouštíme a budeme jí věnovat stále stejnou pozornost. Zároveň novou značkou potvrzujeme, že naše témata pražský region přesahují. Stejně jako při vydání knihy Městem na kole před třemi lety, i nyní chceme naší prací podpořit využití kola jako dopravního prostředku v celém Česku.

Popularizace dopravy na kole

Cyklistická doprava zažívá i díky koronavirové krizi nebývalý boom. Výzkumy ukazují, že roste obzvláště ve městech, kde je cyklodoprava zatím v plenkách a má tak snadno přístupný potenciál rozvoje. Portál Městem na kole chce informačně přispívat k dalšímu rozšiřování tohoto moderního, efektivního, zdravého a ekologického způsobu dopravy – a přitom se nevyhýbat ani kontroverzním a sporným otázkám, které s sebou růst cyklodopravy přináší.

Grafika od profesionálů

Nová podoba magazínu Městem na kole vznikla pod taktovkou grafického designéra Miloše Homoly ze studia noBrother. Návrh do funkční podoby převedl Jan Mucska, alias 2046, který vytvořil i původní web Prahou na kole.

Od základů přebudovaný web

Nový web přináší funkční a svěží design, který zpříjemňuje čtení nejrůznějších článků i prohlížení obrázků. Články jsou nově děleny do přehledných rubrik, ve kterým se filtrovat například novinky z Česka, Prahy či ze světa. Orientaci usnadní tagy na konci článků i chytré vyhledávání. Mnozí také ocení vylepšené komentáře, přehled uzavírek a údaj o tom, kolik minut zabere čtení článku.

Nezávislá žurnalistika

Vydávání magazínu je možné díky spolku AutoMat, který celý projekt zaštiťuje a technicky i finančně podporuje. Magazín Městem na kole si ale nadále udržuje nezávislé zdroje příjmů a nezávislou redakci, která odpovídá za obsah. Na tvorbě článků se svými podněty a postřehy podílí často mnoho lidí z řad čtenářů. Navíc, magazín získal v uplynulém roce nového hlavního partnera, cyklistický e-shop Bikero.cz, a i díky této spolupráci se postupně profesionalizuje.

Inspirace z Česka i ze světa

„Posun magazínu na národní úroveň je logickým vývojem. Cyklodoprava je na vzestupu ve městech v celé republice a republikový záběr dává lidem z různých měst možnost vzájemně se inspirovat,“ říká zakladatel původních stránek Prahou na kole, náš redaktor a člen AutoMatu Vratislav Filler.

Jak se vám líbí nový web?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
redakce
Redakční tým online magazínu Městem na kole

Tomáš 11. 3. 2021, 12:06

Zatím mám výtky, protože jakákoliv změna designu vyžaduje adaptaci, ale to se asi vsákne.

Změna na Městem na kole mě jako v tomto ohledu pragocentrikovi docela mrzí, protože upřímně řečeno mě moc cyklodění v jiných městech nezajímá. Ale tak uvidíme, doufám že tím, že to stejně píší lidé z Prahy, tu bude Praha stále převládat.

Tomáš 11. 3. 2021, 12:15
1
1

A na mém 43palcovém monitoru je to teda celé takové rozházené a ten sloupec textu je opravdu úzký. Nechtěl bych ho samozřemě přes celou šíři, ale když zabírá asi 1/7 obrazovky, vypadá to divně.

Tomáš 11. 3. 2021, 12:28

A okomentoval jsem tři články a zapnul upozornění na nové komentáře do mailu. Přišly mi tři maily, kde to mám potvrdit. Na všechny odkazy jsem kliknul, ale zahlásilo to 404. Možná že ten první prošel a tím zneplatnil ty druhé dva, bylo to každopádně poněkud matoucí. Doufám, že to potvrzení stačilo odkliknout jednou a nebudu to muset dělat u každého článku nanovo, to by bylo fakt otravné.

Michael 11. 3. 2021, 12:56

Jak to bude s tou vaší cyklomapou? Všimnul jsem si, že sídlí stále na staré doméně, tak jestli se něco v tom smyslu plánuje. Byl bych nerad, kdyby byla nějak omezená její funkčnost, protože je fantastická, neznám k ní ekvivalent, jak u nás, tak v zahraničí :D.

pekas 11. 3. 2021, 13:11

Na hodnocení je brzy, to si nechám na později. Každopádně bych uvítal, kdyby se Praha dala snadno vyfiltrovat nejen v rubrice Zprávy, ale i v ostatních. Graficky za prvních 5 minut na novém webu nemám výhrady. Každopádně je sympatické, že jste neustrnuli a posouváte se zase někam dál. Držím palce.

Martin Šnobr 11. 3. 2021, 13:35

@Tomáš – Zprávy a pohled do zákulisí pražského dění nadále zůstávají. Dění z regionů bude, ale půjde hlavně o témata, která přesahují hranice měst a můžou (ne)inspirovat celou republiku. Myslím, že se nemusíte bát:-)
@Michael – Unikátnosti naší mapy jsme si vědomi a budeme jí brzy věnovat větší péči – aby byla ještě lepší! Čeká ji velká modernizace, která bude inspirovaná anketou mezi čtenáři, viz zde: https://mestemnakole.cz/2021/01/co-si-myslite-o-nasem-webu/

Goldi 11. 3. 2021, 14:58
10

Nečekaně mi chybí deformace všech fotek v mobilní verzi starého webu. To byl silný “brandový” prvek.

Marek Turnovec 11. 3. 2021, 18:03

Tak první dojmy? Design vypadá fajn. Ale mám výhradu k tomu logu. Kromě grafika to chtělo přizvat i nějakého typografa. Mně se nelíbí, jak je z toho háčku udělaná čárka. Mozek mi to pak pořád vnitřně čte jako dlouhé e. Takže "méstem na kole". Já vím, byla tam snaha o zjednodušení, ale tady to šlo až moc daleko. Já bych tam přeci jenom háček v nějaké podobě nechal...

Třeba jak máte ten druhý obrázek tady - kde je to logo s takovou tou černou a bílo plochou, která tvoří jakoby šipku doprava - tak tam už jeden takový lomený úhel je - a kdyby ve stejném úhlu byl lomený i háček nad tím "e", tak by to podle mě vypadalo dobře...

Jinak koukám Wordpress zůstal, ale jestli ho máte rádi, proč ne. Mně už nějak přestalo bavit se o weby na Wordpressu starat, je těch bezpečnostních děr až moc a starat se o to je horší než tamagoči.

Oceňuji, že už je jak autor tak datum publikování pěkně nahoře - to mě na starém webu neuvěřitelně štvalo, bylo by tehdy snadné to opravit, ale roky na to asi nikdo nešáhl. Tak jsem rád, že tady bylo mé přání zdá se vyslyšeno. :-)

josuk 11. 3. 2021, 22:11
3
1

.. a kterým městem na kole..?? Obávám se, že každé město je natolik specifické, že obsáhnout všechna města na jednom místě stejně do patřičné hloubky nejde, když se někdo chce projet Berlínem bude hledat např. berlinonbike... že je změna názvu škoda zejména kvůli vyhledavačům.. (zřejmě nějaká předpojatost k Praze..) Škoda!

Markéta 11. 3. 2021, 23:59
4
4

A ten nadpis vymyslel kdo? Méstem na kole??? Od kdy se u nás mluví hantecem? :/

Tonda 12. 3. 2021, 11:58

Nelíbí, tento trend šíleně roztahaného webu mi nevyhovuje. Přesto, že zmizely perexy článků, se toho na HP vejde méně, dříve byly hned bez rolování vidět nové uzavírky. Responsivní design kdy už při šířce okna 1280 px mizí horizontální menu je taky úlet.

Změna na městem na kole, kdy sotva stíháte zpravodajsky pokrýt Prahu (článek o Střelničná x Ďáblická vyšel čtvrt roku po realizaci, o Veselské jste pokud vím nepsali vůbec.), taky nedává smysl.

Tomáš 12. 3. 2021, 14:10

Jinak teda to informování o nových příspěvcích nefunguje. Zkouším to teď znova.

Ad design - to, že fotky jsou širší než sloupec textu je záměr? a že výkřik "Svůj vznik datuje do roku 2006" vlevo nahoře v tomto článku přesahuje ty fotky doleva, takže jsou tu vlastně tři úrovně zarovnání, to je účel (a co kdyby jste ještě v textu něo citovali, to tam budou čtyři?)? Přijde mi to takové rozházené, ale nevím zda je chyba na mé straně nebo je to design.

Petr 12. 3. 2021, 14:32

Lze nějak z HP rozkliknout přímo do diskuse? Hází mě to na článek.

Lze někde najít, které příspěvky v diskusích jsou od minulé návštěvy nové? A lze přímo k nim navigovat, odkudkoliv?

Nightrider 12. 3. 2021, 14:37

Obsah vypadá pořád stejně (díky za něj!) a na změnu vzhledu se dá zvyknout, takže asi OK. Pár poznámek:
- Rozšíření z Prahy na celou republiku se mi líbí - mapa taky nekončí za hranicí Prahy, tak je to logické. Filtrování podle místa ve zprávách je, takže jestli se objeví nějaký pravidelný zdroj informací z jiného města, stačí tam pro něj přidat tlačítko.
- Na úvodní stránce mi dost překáží ten obrovský černý obdélník "Doporučujeme". Nepřidává žádnou informační hodnotu navíc (jenom kopíruje odkazy odjinud) a rozbíjí logickou návaznost sloupečku nových článků vpravo od titulního obrázku na sloupeček "další články" dole. Jestli myslíte, že je nutný, tak bych ho zmenšil a přesunul někam na stranu.
- O "méstě" už psali ostatní, taky mi to připadá divné.
- Ty "palečky" nad komentáři by to chtělo rozsadit trochu dál od sebe, protože když je mezi nimi jenom jedno číslo, není poznat, ke kterému patří.

Tomáš 13. 3. 2021, 10:19

To informování o nových komentářích nefunguje. Petr a Nightrider něco napsali, ale v mailu nic nemám.

Martin Šnobr 13. 3. 2021, 19:43

Děkujeme všem za komentáře a dobré podněty! Startovací chyby brzy opravíme.

pekas 20. 3. 2021, 10:21

Na homepage je toho podle mě zoufale málo. Nějaký kompaktnější layout s více přímými odkazy na články by podle mě neškodil.
Lze mít diskuze defaultně rozbalené?
Všechno výše uvedené zbytečně zakrývá obsah, který by mohl někoho upoutat. Nelze spoléhat na to, že každý ze zvědavosti web proklikává, co je kde nového..

Jiří Motýl 21. 3. 2021, 09:39

Petr: Již jsme upravili a na komentáře se dá podobně jako na starém webu dostat kliknutím na ikonu s počtem komentářů. Hodí vás to do sekce komentářů, nikoliv na úplně poslední, to na starem webu často nefungovalo kvůli cachovani stránek.

Přehled posledních komentářů najdete nově na stránce https://mestemnakole.cz/posledni-komentare/
Nově to není hloupý přehled xy posledních komentářů, ale ukazuje to posledních 10 článků, u kterých byly nejnověji přidány komentáře. Zatím to řadí tyto články podle data vydání, ale asi bude pro většinu lidí funkcnejsi to řešit podle data posledního komentáře? To zrovna diskutujeme.

Petr 30. 3. 2021, 13:19

Dobré: Hodí mě to už na komentáře.
Špatné: Pořád mi to neumí ukázat, které komentáře jsou od mojí poslední návštěvy nové.

Dá se s tím žít, ale dalo by se prosím uvažovat o zlepšení?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4