Cyklostezka Pardubice – Hradec se rozšíří o další dva úseky

Publikováno: 17. června. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: Vukin (Wikimedia)
Publikováno: 17. června. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: Vukin (Wikimedia)

Mnohými jsou považována za česká hlavní města dopravních cyklistů – Pardubice a Hradec Králové. Tato krajská města s vysokým podílem cyklistické dopravy sice dělí jen 20kilometrová vzdálenost, kvalitní cyklistickou infrastrukturou ale vzájemně propojena nejsou. To se snaží směnit svazek obcí Hradubická labská. Díky schválené evropské dotaci se má stezka rozšířit o další dva úseky mezi Dřítečí a Kunětickou horou.

Přidělení financí na nové úseky cyklostezky propojující Pardubice s Hradcem Králové a sousedními obcemi schválil 16. června řídící výbor Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace. Na dva úseky cyklostezky mezi Dřítečí a Kunětickou horou poputuje z evropských peněz necelých 8 milionů korun. Třetí navrhovaný úsek stezky mezi Vysokou a Opatovicemi nad Labem byl řídícím výborem vrácen k dopracování z důvodu chybějící projektové dokumentace

„Vzniknout by měly celkem tři úseky v celkové délce bezmála čtyři kilometry. I když na sebe přímo nenavazují, považujeme za úspěch, že se podařilo vyřešit problematické majetkové vztahy a projekty připravit. Věříme, že ve stanoveném termínu odstraníme i poslední nedostatek a v nejbližších měsících získáme potřebná povolení pro zahájení stavby. Zároveň intenzivně pracujeme i na dalších úsecích, které bychom rádi realizovali v novém programovém období,“ říká manažer cyklostezky Tomáš Jeřábek.

Cyklostezka mezi oběma krajskými městy nese marketingový název Stezka mechu a perníku, říká se jí také Hradubická labská cyklostezka. O výstavbě této stezky se hovoří již minimálně od roku 2005. Od roku 2011 pak celá iniciativa nabrala konkrétnější obrysy. Pro zisk dotačního financování bylo nezbytné, aby o peníze žádaly konkrétní obce, přes která stezka povede. Za tímto účelem se tedy dotčené obce spojily do svazku s cílem stavby společné stezky. Asi nejikoničtější úsek celé stezky s lávkou přes slepé říční rameno Labe Jesípek byl otevřen v roce 2019.

Celá cyklostezka po svém dokončení nemá spojovat jen dvě blízká krajská města s obcemi na její trase. Cyklostezka bude součástí i tzv. Labské stezky z Hřenska do Vrchlabí. Značena po ní bude republiková cyklotrasa č. 2.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Ujezdak 19. 6. 2021, 09:04

Není to k tématu, ale moc pěkně napsané ?https://neviditelnypes.lidovky.cz/doupe/samanovo-doupe-lesk-a-bida-cyklostezek.A210617_193040_p_doupe_wag

Josef Forman 22. 1. 2022, 08:01

Labská cyklostezka je cyklostezka spojující Vrchlabí s Hřenskem s přerušením v Pardubickém kraji. Forman

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat