U nádraží v Hranicích bude otevřena nová cyklověž, pojme 118 kol

Publikováno: 15. srpna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 14. srpna. 2021
Autor: ČTK
Úvodní foto: Miroslav Volek, WikiMedia
Publikováno: 15. srpna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 14. srpna. 2021
Autor: ČTK
Úvodní foto: Miroslav Volek, WikiMedia

Více než sto jízdních kol budou moci zaparkovat lidé v nové cyklověži u vlakového nádraží v Hranicích na Přerovsku, která by měla být zprovozněna v závěru srpna. ČTK to sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Cyklověž stála 19 milionů korun, z toho téměř 15 milionů město získalo jako dotaci.

Stavba cyklověže u nádraží v Hranicích byla zahájena v dubnu, pojme až 118 kol. „Stavba byla zkolaudovaná a nyní čekáme na nabytí právní moci kolaudace. Původní předpoklad otevření 1. září bychom rádi uspíšili a věž otevřeli již 20. srpna,“ uvedl Bakovský, podle kterého jezdí k nádraží mnoho automobilů a doprava je tam přetížená. „Není řešením stále přidávat parkovací místa,“ uvedl mluvčí radnice.

Město od nové cyklověže očekává, že část řidičů, kteří nyní na nádraží jezdí autem, začne používat kola či koloběžky, čímž se vyřeší problém s parkováním v lokalitě. Dosud totiž možnost bezpečného uložení kola v areálu nádraží neměli. „Jednak to bude rychlejší, než hledat místo k parkování, a jednak bude uschování kola levnější, než zaparkovat auto. Uložení kola bude stát deset korun, pro cestující Českých drah s vyřízenou slevovou kartou to bude od 1. září o pětikorunu levnější,“ uvedl Bakovský.

S parkováním u vlakového nádraží v Hranicích má město problém dlouhodobě. V minulosti zde významně rozšířilo počet parkovacích míst a další parkoviště zřídilo v nevyužívané části autobusového nádraží. Od konce loňského roku zde byl spuštěn i inteligentní parkovací systém v podobě světelných tabulí informujících o obsazenosti míst. Kvůli snížení dopravní zátěže zavedlo město předloni v dubnu MHD zdarma.

Cyklověže většinou stojí u vlakových nádraží. Parkování pod střechou využívají především majitelé dražších kol, kteří je nechtějí nechávat zamčené před nádražím. Prostor věže totiž monitorují kamery městské policie. Součástí věže je automatický samoobslužný systém, uložení nebo vydání kola trvá asi půl minuty. Za úschovu lidé zaplatí ve většině měst pět korun za den, držitelé In-karty Českých drah mají úschovu zdarma. Novou cyklověž zprovoznila po rozsáhlé rekonstrukci autobusového nádraží naposledy radnice v Šumperku, a to letos v lednu. Například v Přerově ji cyklisté využívají již od roku 2015.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Pavel Masek 23. 8. 2021, 13:24

@clanek
- ty jo ctk uz přispívá i sem? Supr
- zna nekdo vytizenost veze v tom sumperku? Na twitteru se posledni dobou objevuji od celkem velikych "cykloinfluenceru" negativni postoje k vezim... mne se libi, ale 161 000 na jedno misto je vzhledem k pomeru cena auta vsvcena cena park mista pro auto daleko vetsi naklad.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení