Nové zkušební otázky pro budoucí řidiče se budou více ptát i na cyklistické značení

Publikováno: 11. září. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: Ministerstvo dopravy
Publikováno: 11. září. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: Ministerstvo dopravy

Od října letošního roku se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s novými otázkami. Ty se zaměřují na řešení nyní častých situací na našich silnicích, včetně více otázek zaměřených na cyklistickou infrastrukturu a provoz cyklistů. Od poslední aktualizace testových otázek totiž došlo právě na poli cyklistické infrastruktury k řadě změn. Nové zkušební otázky 8. září představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.

„S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových otázek představit aktuální trendy v každodenním provozu. Chceme jim ukázat co nejvíce situací, které je mohou potkat každodenně v provozu. Je větší pravděpodobnost, že pokud situaci uvidí na obrazovce, správně zareagují v provozu,“ vysvětluje význam změn Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Nová sada obsahuje 35 otázek. V rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění budou otázky zařazeny od 24. 10. 2021. Zájemci se s nimi mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz.

„V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se zaměřujeme na současné trendy, jako je jízda automobilem v sousedství infrastruktury pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek, např. na sněhu,“ charakterizuje novou sadu šéf Asociace autoškol Aleš Horčička.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel jimi musí projít. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tj. v jízdách.

35 nových otázek je součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění (noveotazky.cz). Tvůrci předají ministerstvu do konce roku postupně celkem 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách. Ministerstvo je bude následně postupně nasazovat do ostrých testů. Společně tak reagujeme na vývoj v oblasti provozu na silnicích ČR. I první obrazové otázky si již lze otestovat na webu noveotazky.cz.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Lukáš Měkota 12. 9. 2021, 10:38

Ta poslední otázka je pěkně naprd. Obsahuje kardinální chybu.

Jiří Motýl 12. 9. 2021, 16:01

LM: Jakou? (Tedy pokud nehodnotím stav, jak by to v ideálním světe mělo být...).
Jinak se mi to zdá být zcela v souladu s 361/2000 Sb.

LukášMěkota 13. 9. 2021, 10:45

Příjde mi z mého laického pohledu, že je to, to poslední stezka pro chodce a cyklisty dělená (na cyklpruhu přejezd pro cyklisty jsem nikdy ještě neviděl). Nikoliv cyklopruh.
Mohu se mýlit. Měkota

LukášMěkota 13. 9. 2021, 10:46

Asi by záleželo, jak by to bylo označené za předchozí křižovatkou.

Pavel Masek 13. 9. 2021, 10:48

je dobre, ze se toto deje. Snad je uci i spravnou praxi a nejen teorii

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat