Evropská komise: Poslední dny na konzultaci nového rámce pro městskou mobilitu

Publikováno: 20. září. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: EmDee, WikiMedia
Publikováno: 20. září. 2021, 3 min. čtení
Úvodní foto: EmDee, WikiMedia

Již jen do 23. září je možnost zúčastnit se veřejné konzultace Evropské komise na téma nového rámce pro městskou mobilitu. K vyjádření jsou vybízena především města, subjekty činné v oblasti městské mobility a bezpečnosti silničního provozu, vnitrostátní a místní správy, ale i občané žijící ve městech.

Co to jsou veřejné konzultace?

Evropská komise se prostřednictvím veřejných konzultací snaží získávat od občanů a zainteresovaných subjektů jejich názor na řešenou problematiku, a to ještě před tím než Komise své návrhy finalizuje.

Kdokoliv tak má možnost vyjádřit svůj názor na záběr a zaměření nových iniciativ, na jejich priority a na přidanou hodnotu souvisejících opatření přijímaných na úrovni EU. Lze se zapojit i do hodnocení stávajících politik a právních předpisů.

Nový rámec pro městskou mobilitu

Evropská komise vyhlásila v létě veřejnou konzultaci s cílem vytvoření nového rámce pro městskou mobilitu, který by měl zejména městům pomoci ve snižování emisí z dopravy, řešení dopravních zácp, snižování počtu úmrtí při dopravních nehodách a řešit nové podněty v dopravě způsobené pandemií koronaviru. Konkrétní podkladové detaily jsou dostupné zde.

Komise sděluje, že si uvědomuje, že řešení dopravy ve městech je především velmi lokální kompetencí, zároveň ale považuje cíle ve snižování emisí nebo počtu úmrtí na silnicích za natolik náročné a města v tomto postupu za natolik klíčová, že se snaží hledat možnosti, jak města v těchto změnách podpořit. Nadto jsou města součástí transevropské dopravní sítě TEN-T a Komise se chce zasadit, aby města v rámci této sítě dobře fungovala.

Opatření předkládaná v rámci této iniciativy mají dle slov Komise podpořit země EU v rozvoji systémů městské dopravy, které jsou bezpečné, přístupné, inkluzivní, cenově dostupné, inteligentní, odolné a neprodukují emise. Cílem je pomoci EU dosáhnout klimatického cíle, který si stanovila do roku 2050. Iniciativa navazuje na balíček opatření v oblasti městské mobility z roku 2013.

Rovněž se zabývá znečištěním způsobovaným dopravou a řešením problematiky dopravního přetížení. Dále se zohledňují zkušenosti získané během koronavirové pandemie a jejího dopadu na veřejnou dopravu. Cílem Evropské komise je přechod na klimaticky neutrální hospodářství a dopravu bez emisí na místní úrovni.

Kde se konzultace zúčastnit?

Na této stránce je možnost Evropské komisi vyplnit dotazník popisující Vaše dopravní chování a zhodnotit některé předkládané politiky a jednotlivá zvažovaná řešení podpory mobility ve městech. Vyplnění dotazníku trvá přibližně 15 minut.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích
Česko,

Brno značí cyklopruhy v Kohoutovicích

20. července. 2024, 1min. čtení1
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení