V Jihlavě se proti stavbě 900 metrů cyklostezky u řeky staví zahrádkáři

Publikováno: 20. listopadu. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. listopadu. 2021
Autor: ČTK
Úvodní foto: Jihlava
Publikováno: 20. listopadu. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 19. listopadu. 2021
Autor: ČTK
Úvodní foto: Jihlava

V Jihlavě se proti stavbě 900 metrů cyklostezky podél řeky staví majitelé přilehlých zahrádek. Nový úsek cyklostezky mezi ulicemi Mlýnská a Helenínská by měl propojit stávající stezky v rámci městské cyklotrasy G04 vedoucí podél řeky Jihlavy. Podle náměstka primátorky Petra Ryšky (ODS) by přispěl ke zvýšení bezpečnosti cyklistů, kteří teď zčásti jezdí mezi auty úzkou ulicí Polenská, kde se stávají nehody. Město má na stavbu šanci dostat dotaci okolo 30 milionů korun.

S plánovanou cyklostezkou u řeky sousedí tři desítky soukromých pozemků. Jejich majitelé byli na říjnovou tiskovou konferenci města přizvaní. Mimo jiné mluvili o obavách, že by se kvůli cyklostezce mohlo zvýšit riziko povodní, i proto, že koryto řeky léta nikdo nečistil. Někteří v dlouhé debatě uváděli to, že se jim zhorší přístup k zahrádkám. Další poukazovali na to, že po cyklostezce bude jezdit hodně cyklistů, což je bude rušit.

Podle názoru radnice se stavbou cyklostezky dopady případné povodně v území nezhorší. Vodoprávní úřad podle Ryšky vydal ke stavbě souhlasné stanovisko, připravuje také výzvu k odstranění nevhodných navážek na druhé straně břehu řeky. Pracovníkům Povodí Moravy by se podle náměstka díky cyklostezce přístup k říčnímu korytu zlepšil.

Jihlava chtěla cyklostezku stavět už letos. Pracovníci tam začali kácet některé dřeviny, ale stavební řízení na jaře pozastavil krajský úřad. Radnice uznala to, že chybně stanovila okruh účastníků řízení. „Ta komunikace nebyla se všemi, asi to nebylo vhodně komunikované,“ řekl dnes Ryška. Za nešťastné označil i urychlené kácení. Uvedl, že na základě následných schůzek s majiteli pozemků město projekt upravilo, například o ploty včetně branek pro všechny sousedy cyklostezky a o požadované průchody k vodě. Radnice bude podle Ryšky zodpovídat i za to, kdyby ploty případně poničila povodeň. „Tu opravu zajistí město na své náklady,“ řekl.

Vedoucí odboru rozvoje města Alena Kottová dále uvedla, že město umožní podél plotu vysadit zeleň, kterou samo zakoupí. Podle ní se podařilo dohodnout i využití stavby cyklostezky k elektrifikaci zahrádek, vyřešit problematickou studnu nebo dojednat opravu části komunikace ke vstupu do zahrádkářské kolonie z ulice Purkyňova. „Pokud i přesto zůstanou lidé, kteří se budou snažit za každou cenu stavbě cyklostezky zabránit, podaří se jim to a na nějaký čas skutečně mohou stavbu sérií dalších odvolání zablokovat, ale půjde pouze o dočasný stav a v budoucnu tudy stoprocentně cyklostezka povede,“ zopakoval Petr Ryška s tím, že město by tak zbytečně přišlo o desítky milionů korun z evropských dotací, které mohly být použity na jiné projekty.

Jihlavská radnice má tento úsek cyklostezky zahrnutý v cyklogenerelu od roku 2010. Chybějící pozemky pro stavbu vykoupila v minulých dvou letech. Platné stavební povolení by podle Ryšky město chtělo mít do konce letoška, aby stihlo požádat o evropskou dotaci. Stavba by pak mohla začít zjara 2022. Lhůta pro podání námitek skončila začátkem října.

Místo naleznete v mapě MNK zde.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

TiK 20. 11. 2021, 08:01

Pan Ryska ma takovy vnimavy lidsky nazor... Vice takovych

Pavel Masek 22. 11. 2021, 00:32
12

Jenom aby bylo jasno, primarne zahradkarum vadi, ze se prijde na jejich nacerno tahanou vodu z reky a vedene odpadne, znemozni vyvoz odpadu do reky, zmensi pozemky,pac je ted maji trochu pretazene.... chce to nazyvat veci pravymi jmeny...

újezďák 23. 11. 2021, 21:54
2
2

Pamatuji, že si tuhle stěžoval jeden známý cyklista, že mu kolem chalupy vede nově značená cyklotrasa po místní silnici, na které si v dětství bezpečně hrával ( snad bandmiton, pamatuji dobře ?) a teď po ní jezdí cyklisté(turisté) v houfech a je to nebezpečné :) Vratislave promiň, ale to mi prostě nedalo :) Na druhou stranu Pavel Masek, proč prostě v Česku skoro nikdy nemůžeme/nedokážeme jednoduše uznat, že někomu něco vadí aniž by se na něj/ně okamžitě nevytáhlo nějaké to očerňování , pardon jen chtění nazývat věci pravými jmény :) :)

Pavel Mašek 24. 11. 2021, 13:57

@újezďák
- je smutné, jak v české kultuře zakořenilo, že když někdo řekne pravdu, bojuje za lepší budoucnost, i když jeho se to vůbec netýká a sám třeba blízkou budoucnost ani nepozná, je on/a ten špatný... já si stejně budu pořád myslet, že špatný je ten, který porušuje zákon, svým chováním způsobuje utrpení druhým, nectí místní kultury a názory jiných....až do mého posledního dechu.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat