Jihlava zavede zkušebně na rok systém sdílených kol

Publikováno: 10. března. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Šnobr
Publikováno: 10. března. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Šnobr

Jihlava zavede zkušebně na rok systém sdílených jízdních kol. Zastupitelé na tento projekt v únoru uvolnili 2,2 milionu korun. Ve městě by měla být od dubna asi na 70 stanovištích rozmístěná přibližně stovka bicyklů, které si lidé budou moci na jednom místě půjčit a na jiném vrátit. Kola budou například na náměstí, u nádraží, krajského úřadu, škol a obchodních center. Prvních 15 minut jízdy bude zdarma, za delší čas bude poplatek.

Radní pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS) zastupitelům řekl, že služba už v Česku funguje i v menších městech, než je Jihlava. „Počítáme s mechanickými koly s osmi převody. Elektrická jízdní kola zatím nebudeme pořizovat, protože jsou výrazně dražší a potřebují složitější nabíjecí stanice,“ uvedl.

Peníze, které město dá poskytovateli této služby, pokryjí kromě první čtvrthodiny bezplatné jízdy také náklady na zapůjčení kol, jejich každodenní servis, na provoz stanovišť s koly a na infolinku v českém a anglickém jazyce. Data získaná za 12 měsíců zkušebního provozu pak firma předá vedení radnice. Na jejich základě bude samospráva rozhodovat o případném dalším fungování takzvaného bikesharingu.

Město Jihlava už vybudovalo síť cyklostezek měřící přibližně 24 kilometrů. Jízdu na kole podle Vymazala podporuje také dalšími opatřeními. „Takže už jsou ty podmínky pro bezpečný pohyb cyklistů po městě velmi slušné a město je odhodlané tyto podmínky dál rozvíjet,“ řekl.

Někteří zastupitelé uváděli, že by zahájení projektu měla předcházet diskuse s veřejností. Podle Boženy Kremláčkové z opoziční KSČM by bylo lepší, kdyby dalo město peníze do oprav silnic. „Já nemám ráda argument – všichni už to mají,“ řekla. Ta nakonec byla jedinou zastupitelkou, která hlasovala proti projektu. 21 zastupitelů projekt podpořilo a 13 se zdrželo hlasování.

Zastupitel Marek Hovorka z Fora Jihlava, který je ředitelem jihlavského festivalu dokumentárních filmů, uvedl, že 50 kol si mohli lidé půjčovat při festivalu v roce 2019. Podle Hovorky se to setkalo s velkým ohlasem.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

tik 11. 3. 2022, 08:08
1
5

"Peníze, které město dá poskytovateli této služby, pokryjí kromě první čtvrthodiny bezplatné jízdy... "

Decka, kdy pochopíte, že #zdarmaNeexistuje....

Zdeněk Novák 11. 3. 2022, 12:54
1
1

Tomu se říká svědomitá příprava na energetickou krizi. Zatímco komunista by podporoval spotřebu ropy, to se dalo čekat.
@tik: mateřská láska je zdarma. Anebo lépe - definuj "zdarma", než se začneš ohánět dečky.

tik 11. 3. 2022, 17:34
1
3

Redakce: tak, že zvedavosti, nadávat tu do komunistů je v rámci pravidel diskuze ok?
Než to také začnu používat...

kuba 11. 3. 2022, 18:14

Tik: co je spatne na tom, ze nekdo oznaci zastupitelku za KSCM za komunistku?

Zdeněk Novák 13. 3. 2022, 22:35
1
1

Možná není fér zatahovat do diskuse skrytý odkaz na aktuální dění a naznačovat, že jen proto, že je komunistka, má za lubem automaticky něco špatného.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat