Soutěž Do práce na kole odstartovala letos již podvanácté

Publikováno: 02. května. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 30. srpna. 2022
Autor: ČTK
Úvodní foto: Do práce na kole
Publikováno: 02. května. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 30. srpna. 2022
Autor: ČTK
Úvodní foto: Do práce na kole

V Česku odstartovala květnová kampaň za ekologickou dopravu Do práce na kole, při které si po celý měsíc budou porovnávat své výkony a síly při cestách do práce na kole, koloběžce, pěšky či klusem jednotlivci i týmy.

Akci 12. rokem pořádá spolek AutoMat (MNK je nezávislým projektem spolku, pozn. red.), podle kterého se bez motoru s počátkem května vydá do práce přes 22.000 lidí z celé republiky. Loňské květnové výzvy se i přes panující opatření proti šíření koronaviru zúčastnilo 22.112 lidí a podle organizátorů je letos do výzvy registrováno již přes 24 tisíc lidí. Registrace pro opozdilé účastníky je možná až do 7. května.

Cílem akce je motivovat lidi k pohybu po městě vlastní silou bez použití aut a zároveň k tomu, aby udělali něco pro svou fyzickou kondici a psychické zdraví. „Přínosy pravidelného pohybu pocítí nejen všichni účastníci výzvy, ale potenciálně i my všichni díky lepší dopravní situaci a stavu životního prostředí ve městech,“ uvedla koordinátorka výzvy Dominika Lenthárová z AutoMatu.

Zájemci se mohli do soutěže registrovat do konce dubna a účastnit se jí mohou jednotlivci i soutěžní týmy rodin, kolegů či přátel. Letos nově si účastníci mohou porovnat své výkony ve srovnávači firem, měst i jednotlivců. „Umožní jednoduše se vzájemně hecovat a podporovat, a to jak mezi institucemi, městy, jednotlivci nebo týmy,“ uvedli k novince organizátoři na webu dopracenakole.cz.

Současně doplnili, že data z výzvy pomáhají i při plánování a tvorbě cykloinfrastruktury ve městech. Umožňují například zjistit, kde chybí, nebo kde je špatně navržená.

Loni byla květnová výzva kvůli koronavirové pandemii rozšířena vedle cest do práce i na cesty do obchodů. Tehdejší počet účastníků pokořil dosavadní rekord z roku 2019, kdy se do akce zapojilo přes 19.500 lidí z více než čtyřicítky měst. V roce 2020, v prvním roce covidové epidemie a v době nouzového stavu, se akce zúčastnilo zhruba 15.800 lidí.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Ondra 2. 5. 2022, 12:07

Nevím, jestli je to soutěží ale dneska na A2 znatelně víc cyklistů než normálně ?

MaT 2. 5. 2022, 20:17

Tak ono včera (neděle 1. května) jich tam taky byly davy a to asi většina nejela do práce. :-)

V článku je uvedené, že vloni se počítaly i cesty za nákupy, jak je to letos? V pravidlech vidím něco o "zdravotních procházkách/projížďkách" v případě práce doma. Takže když doma odpovím na pár pracovních e-mailů a pak si půjdu udělat na kole 100 km výlet, tak je to OK? :-)

Já jinak drtivou většinu cest do práce i z práce mám po vlastní ose (na kole a občas pěšky, i když to trochu víc žere čas). Ale třeba zrovna vloni v květnu jsem se potřeboval učit na atestaci, tak jsem si bral i nějakou dovolenou právě na učení, tak jsem do té práce zase tak často nejezdil, proto mi ta trochu volnější pravidla docela vyhovovala (pročistit si hlavu po učení projížďkou na kole nebo procházkou bylo fajn)...

Jiří Motýl 3. 5. 2022, 12:19

MaT: V pravidlech pro letošek čtu: "V případě práce z domova (home office) lze místo cesty do/z práce zapsat také zdravotní procházku/vyjížďku či jinou bezmotorovou cestu." https://www.dopracenakole.cz/kvetnova-vyzva/pravidla-kvetnove-vyzvy

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat