Letošní velké investice v pražském centru již spatřují světlo světa

Publikováno: 09. června. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 09. června. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Výrazných investic se letos v centru Prahy dočkají obě dvě hlavní páteřní cyklotrasy podél Vltavy. Na levobřežní cyklotrase A1 je budován podjezd Mánesova mostu, na cyklotrase A2 na pravém břehu prochází zlepšením průjezd po Smetanově nábřeží směrem na Staroměstskou. Vznik obou dvou investic lze již sledovat v přímém přenosu.

Smetanovo nábřeží

Na Smetanově nábřeží ve směru ke Karlovým lázním vzniká v Praze poprvé po desítkách let plnohodnotný vyvýšený cyklopás výškově oddělený od automobilového i pěšího provozu. Cyklopás lze jednak vnímat jako vzorovou realizaci, která může sloužit pro testování tohoto řešení a inspiraci pro případné další pražské realizace. Zároveň je ale i lokálním zlepšením, které může pro část lidí přinést pohodlnější průjezd centrem po páteřní trase A2 oproti současnému vedení Divadelní ulicí.

Cyklopás postupně přibývá a již lze jeho část shlédnout na vlastní oči. V části lze již vidět i budoucí hladkou tryskanou dlažbu, která by ho měla pokrýt v celé délce. Město slibuje, že průjezd po dlažbě bude hladký, a že zároveň by tryskaný povrch neměl za deště klouzat. Hotovo má být do konce června.

Podjezd Mánesova mostu

O několik stovek metrů po proudu řeky je postupně budován letošní druhý velký přírůstek do sítě cyklotras v centru Prahy. Vzniká podjezd Mánesova mostu na cyklotrase A1 a navazující cyklostezka parkem Cihelná.

Podjezd a stezka mají propojit Kosárkovo nábřeží s Cihelnou, lidé jedoucí na kolech po cyklotrase A1 by se tak díky této léta slibované a odkládané investici mohli vyhnout pohybu komplikovanou křižovatkou na Klárově. Práce na budování podjezdu lze již také sledovat takřka v přímém přenosu.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Tomáš 9. 6. 2022, 13:24

Ubírá se na Smetaňáku pruh pro auta, která nově budou jezdit po kolejích delší trasu než dřív, nebo ne? Mně se z fotek na FB a porovnání s Panoramou na Mapy.cz zdá, že jo, a jelikož se neomezuje tranzit, trochu se bojím, že to tam naopak zpozdí tramvaje, což je naprosto kontraproduktivní. Víte někdo, zda jsou moje obavy liché?

Ondra 9. 6. 2022, 13:35

Zmizí tam parkování a jeden pruh, auta pojedou po kolejích. Ale jestli tomu dobře rozumím, tak jen auta co pojedou od Národní. Zbytek pojede Divadelní (ta už bude po novu jako vedlejší a Smetanovo nábřeží hlavní). Je to vidět na výkresu na úřední desce: https://deska.praha.eu/files/tunKTQiCTCfeE9NdeF3pbxpl4U2A==/6t55xdA3pbxpl4y7j4rEG4uoaV174DtbO8So5FBGOiCxHJgpI=/vv%20komplet.pdf

Tomáš 9. 6. 2022, 13:46

Hm, teda z toho stavu A a stavu B moudrý nejsem - půjde od Národního divadla po nábřeží přes křižovatku s Národní jet rovně nebo ne:-)?

Jinak teda moje obavy jsou liché, já nějak myslel, že ten cyklopruh bude až ke Karlový lázním a to on není.

Ondra 9. 6. 2022, 14:09

Vidím tam značku s dodatkovou tabulkou "přímo jen MHD" takže přímo jen MHD a cyklisti :-)

Ondra 9. 6. 2022, 14:13

Cyklopás ke Karlovým lázním není, je tam nová tram. zastávka. Nicméně ten prostor už je cca rok stejně za plotem a nějaký extra problém to nedělá (kromě toho že je to tam standardně auty zacpané)

David 9. 6. 2022, 15:44

Opravdu je to cyklopas? Vypadá to spíš jako vyvýšené parkování. Možná i částečně na chodníku,protože obruba mezi tím pásem a chodníky je místy seriznuta. A proč by tam měli cyklisté mít přístup z pasu na chodník? Když už, tak cyklistům by snad zkosili hranu mezi vozovkou a pásem. Ale to tady není. Bylo by logické posunout parkovani sem, protože ve vozovce už tady parkovat nepůjde. Obruby na nárožích tam jsou taky. Jsou sice divně zapuštěné,ale jsou tam. Kdyby to dělali pro cyklisty,tak je tam takhle snad nedávají...

Zvol 10. 6. 2022, 08:17

David: Je to cyklopás.

Kuba 10. 6. 2022, 12:40

David: za ty obrubníky na nároží, který tam budou nepříjemný a díky kterým to vypadá o poznání hůř, než by mohlo, máme prý poděkovat památkářům. Nikdo soudnej by je tam samozřejmě nedal, ale památkáři na nich prý trvali...
Ty šikmý obruby mezi pásem pro kola a chodníkem nejsou nájezd na chodník pro kola, jezdit se po nich nemá (a jsou na to dost strmý), jde jen o to, aby ta zábrana byla mírnější, než u nás obvyklej kolmej vysokej obrubník. Na ten kolmej když člověk najede v ostrým úhlu omylem, často to vede k pádu, tahle šikmina ho jen vrátí zpátky s daleko větší šancí, že to ustojí. Běžně se to afaik používá v Nizozemí, celej ten pás je typu používanýho v Kodani, tam maj celkem ověřený, co funguje a co ne.

Marcus 10. 6. 2022, 23:42

Přímo jen MHD... nebo BMW ? hlavně 3 písmena

Jiří Kadlec 12. 6. 2022, 20:19
8
1

Na podjezd Mánesova mostu se těším, teď když jedu směrem z Kampy, tak často na semaforu musím čekat i více než 2 minuty, než tam padne zelená. Přechod pro chodce na tom není lépe, i tam se čeká na zelenou velmi dlouho. I pro chodce bude tato nová trasa zlepšení.
Co se týče Smetanova nábřeží, tam by podle mě mnohem víc pomohl cyklopás nebo cyklopruh v opačném směru, od Karlových lázní na jih k Národnímu divadlu. Teď je tam často odpoledne souvislá kolona aut, která se dá předjet jen nelegálně zleva po tramvajové trati. Kolona aut se tam myslím tvoří hlavně proto, že auta chtějí odbočit doprava na most Legií, kde je ale zároveň se zelenou pro odbočující auta také zelená pro přecházející chodce. A chodců tam bývá o dost víc, než aut.
Chodce i cyklistům a tramvají by pomohlo, kdyby se omezil provoz aut přes most Legií (ve směru Národní divadlo - újezd)

pilotWeb 17. 6. 2022, 13:02

https://m.praha8.cz/Zacina-rekonstrukce-cyklostezky-A26-a-A2-v-ulici-U-Ceskych-lodenic-1.html
Konečně se začíná hýbat dodělání / rekonstrukce A2, což snad ocení víc cyklistů než cyklopás v ulici se zákazem vjezdu motorových vozidel...

David 17. 6. 2022, 13:35

Kuba: V památkářích problém prý problém nebyl. Alespoň tak to říkají památkáři.

https://deska.praha.eu/files/Ms0gfjh75tRjejMwXJgGTg==/KWEZtrCl83pbxpl4ltKcEaIEDiIHYNAeuzsZmIgOlZeGM3pbxpl47CE=/oop%20prechodne%20komplet.pdf.

Kuba 18. 6. 2022, 20:16

David: v tomhle číst neumím, ta informace je z diskuse na twitteru, u fotky toho chodníku na rohu u Slavie. Kde je to fakt šílenej pelmel mnoha různejch druhů dlažby po pár cm.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Tramvaj na Dědinu: Cyklistická infrastruktura
Praha,

Tramvaj na Dědinu: Cyklistická infrastruktura

04. prosince. 2023, 4min. čtení1
Praha 1 vyznačila další stání pro kola
Praha,

Praha 1 vyznačila další stání pro kola

26. listopadu. 2023, 1min. čtení3