Evropský týden mobility je v plném proudu

Publikováno: 19. září. 2022, 3 min. čtení
Publikováno: 19. září. 2022, 3 min. čtení

Právě v těchto dnech probíhají akce spjaté s každoročním Evropským týdnem mobility. Ten se již od roku 2002 pořádá napříč Evropou jako kampaň upozorňující na přínosy udržitelné dopravy. Letos se akce k Evropskému týdnu mobility odehrávají mezi 16. a 22. zářím již v 47 zemích.

V Česku se letošního ročníku účastní celkově 22 měst a obcí. Akci pak doplňují další akce a výzvy, jako je například zářijová výzva soutěže Do práce na kole spolku AutoMat, nebo každoroční pouliční slavnost Zažít město jinak.

Programy akcí konaných při příležitosti Evropského týdne mobility lze dohledat přes stránku ETM.

Pražský program přináší například možnost využití pojízdného cykloservisu zdarma, nebo řadu diskuzí a přednášek, třeba na téma železniční dopravy ve městě, nebo možností využití městských dat při utváření města. 21. září od 18:00 pak z Karlova náměstí vyráží cykloprojížďka po pražské cyklistické infrastruktuře. Provázet bude Vratislav Filler (mimo jiné člen redakce MNK).

V Brně kromě magistrátních akcí cílených na osvětu v dopravní výchově za zmínku stojí i výstava na brněnském výstavišti Future Mobility 2022 představující nové dopravní trendy. V jeho rámci 22. zří proběhne Den čisté mobility, na který bude vstup zdarma. 20. září zde také bude viceprezident společnosti Bolt Dimitri Pivovarov prezentovat dokovací nabíjecí stanice na elektrokoloběžky, kterými chce firma částečně řešit špatné parkování svých koloběžek ve městech.

Z meších měst lze zmínit program ve Znojmě, kde lokální velmi aktivní Cyklo klub Znojmo plánuje ve čtvrtek 22. 9. 2022 od 13.00 do 18.00 hodin v okolí cyklostezky na náměstí Komenského v prostoru u bývalé Nové lékárny velmi bohatý program.

Dojít má i na konfrontaci znojemského cyklogenerelu s realitou, plánována je neformální diskuze se subjekty kandidujícími v nadcházejících komunálních volbách. Na stejném místě zároveň spolek zahájí výstavu PARKLET, která bude obsahovat několik prvků infrastruktury pro cyklisty. Vše na prostoru přibližné velikosti osobního vozidla. Bude tedy možné porovnat využitelnost veřejného prostoru nejen pro vozidla, ale i pro další účastníky silničního provozu.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat