Kilometr cyklostezky v Olomouci-Chválkovicích zvýšil bezpečnost cyklistů

Publikováno: 17. září. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Olomouc
Publikováno: 17. září. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Olomouc

Bezpečnost cyklistů zvýšila nová cyklostezka v Olomouci-Chválkovicích. Lidé už díky ní totiž nemusí na bicyklech jezdit po přilehlé rušné silnici. Stavba asi kilometr dlouhého úseku byla zahájena letos na jaře a vyžádala si investice 12,7 milionu korun.

Většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů. Dokončením stavby této cyklostezky jsme uskutečnili vůbec největší investici v oblasti cyklodopravy ve městě pro letošní rok, řekl novinářům náměstek primátora Martin Major (ODS).

Nový úsek cyklostezky začíná u parkoviště poblíž pevnůstky u Týnečku, kde navazuje na trasu pro cyklisty spojující Olomouc s okolními obcemi a Šternberkem. Nová cyklostezka odtud pokračuje do centra až k Luční ulici. Část nové cyklostezky je smíšená a další úsek je dělený na chodník pro pěší, dělicí zelený pás a cyklopruh.

„Stavbou cyklostezky jsme nyní alespoň částečně ulehčili rušné Chválkovické ulici, která do města přivádí dopravu od Opavy a Šternberka,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO). „Snížení dopravní zátěže na výpadovce má sice v budoucnu zajistit výstavba východní tangenty, ale ta začne nejdříve za čtyři roky. Proto jsme usilovali alespoň o částečné zlepšení dopravní situace a bezpečnosti cyklistů, což se teď podařilo naplnit,“ dodal.

Město v budoucnu plánuje prodloužit cyklostezku ve Chválkovicích dál ve směru k ulici U Podjezdu, což by v této městské části vyřešilo problematickou dopravu cyklistů po silnici s hustým provozem aut. Podle cyklokoordinátora Stanislava Loserta je ale třeba nejdříve vyřešit složité majetkoprávní problémy. „Podél ulice Chválkovické totiž už dále není možno z prostorových důvodů ve vedení cyklostezky pokračovat,“ řekl.

V Olomouci je nyní více než 45 kilometrů cyklostezek a cyklopruhů a dalších 35 kilometrů se chystá. V létě byla dokončena stavba více než půlkilometrového úseku cyklostezky z Holického lesa směrem k ulici Dolní Novosadská. Nová smíšená stezka pro cyklisty a chodce tam stála 3,4 milionu korun a v budoucnu by na ni měl navázat další úsek, který cestu podél frekventované silnice v Keplerově ulici prodlouží až na Nové Sady. Dělníci letos vybudovali také novou cyklostezku v okolí ulic Zikova a Rožňavská, která je součástí stavby nové tramvajové trati na lidnaté sídliště Nové Sady.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat