Bloomberg Philanthropies podpoří výstavbu kvalitní cyklistické infrastruktury v deseti městech

Publikováno: 18. října. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 17. října. 2022
Publikováno: 18. října. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 17. října. 2022

Nadace bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga oznámila start nadačního projektu, jehož výsledkem by měla být podpora výstavby kvalitní cyklistické infrastruktury v deseti městech z celého světa. Města nad 100 tisíc obyvatel mohou přihlášky do soutěže o grant posílat mezi 10. listopadem tohoto roku a 3. únorem 2023.

Nadace plánuje každému z deseti vybraných měst poskytnout mezi 400 tisíci a jedním milionem amerických dolarů (přibližně 10 až 25 milionů korun) na ambiciózní projekt, který by výrazně posouval k lepšímu cyklistickou infrastrukturu v daném městě.

Kromě samotné finanční injekce pak iniciativa přichází s možností konzultací projektu, edukace zástupců města v oblasti participace, sběru dat, a dalších možnostech posunu projektu k lepším výsledkům. V tomto ohledu je domluvena spolupráce s GDCI (Global Designing Cities Initiative), iniciativy zaměřené na propagaci a plánování přeměn městských ulic na místa přátelštější k obyvatelům.

„Proměna ulic na místa bezpečná pro své obyvatele napomůže omezení skleníkových plynů, zlepší celkový stav veřejného zdraví a vytvoří nové podnikatelské příležitosti. Aby toho ale bylo dosaženo, města musí vybudovat bezpečnější a více nízkoprahovou cyklistickou infrastrukturu. Nadace Bloomberg Philatropies jim s tím ráda pomůže,“ řekl při příležitosti představení iniciativy Michael Bloomberg, zakladatel nadace a 108. starosta New Yorku.

Vítězná města budou vybrána a představena na jaře 2023. Bude mezi nimi i některé z větších českých měst? Z českých měst by se mohla kvalifikovat Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec. V případě možnosti kandidatury jednotlivých městských částí pak i Praha 4, 6, 8 nebo 10.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co dokáže změnit jeden email
Kampaně,

Co dokáže změnit jeden email

21. prosince. 2022, 4min. čtení
AutoMat projektuje pro město
Cyklisté sobě,

AutoMat projektuje pro město

14. prosince. 2022, 8min. čtení