Ústí nad Labem získalo svou první předsunutou stopčáru pro kola

Publikováno: 14. října. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Ústím na kole
Publikováno: 14. října. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Ústím na kole

Město Ústí nad Labem vyznačilo svou první předsunutou stopčáru pro lidi jedoucí na kole. Cílem opatření, které vídáme v jiných českých městech běžně, je zvýšit bezpečnost dopravy.

Dvě nové předsunuté stopčáry leží u nového světelného přechodu v ulici Bělehradská v křižovatce s ulicí Pod Školou. Z hlediska cyklistické dopravy nejde o nijak zásadně frekventované místo. Novinka je důležitá ze symbolického hlediska a místním dává naději, že by předsunutá cyklostání mohla v budoucnu vzniknout i v křižovatkách, kde na kole projíždí stovky lidí denně.

Spolek Ústím na kole okomentoval novinku následovně: „Ceníme si akce magistrátu města Ústí nad Labem a zároveň se ptáme, kdy budeme mít možnost využít předsunuté stopčáry i na křižovatkách, kde je provoz cyklistů významně vyšší? Například: Velká Hradební (135 cyklistů/den), Masarykova (u stadionu) (153/den), Masarykova (Poliklinika) (114/den).“

Předsunutá stopčára označuje vymezení prostoru v rámci světelné křižovatky, kam si mohou někteří účastníci silničního provozu během čekání najet, což jim poté umožní vjet do křižovatky jako první. To jim poskytuje především lepší viditelnost při průjezdu křižovatkou. Značí se pomocí vodorovné dopravní značky V19 „Prostor pro cyklisty“, ta byla zavedena vyhláškou 30/2001 Sb.

V Praze se na ulici první objevila v roce 2006, a to v Ovenecké ulici na křižovatce s Veletržní, v letech 2008–2010 na další více než stovce míst, celkem na asi 60 křižovatkách. V současnosti je předsunutých stání pro cyklisty v Praze přes 1100.

Cyklistická infrastruktura v Ústí nad Labem dlouhodobě stagnuje. Páteří zdejší cyklistické dopravy je pravobřežní cyklostezka č. 2, jinak město příliš cyklostezkami nedisponuje.

Novinkou posledních let jsou pouze cyklopruhy v ulicích Majakovského (200m) a Hrbovická (300m), které navazují na cyklopruhy v ulici Tovární (2km). Každoročně přibývá také několik stojanů na kola a do budoucna se plánuje legalizace průjezdu kol centrem města.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Michael 14. 10. 2022, 22:13

To je zoufalost, Ústí je za mě jednoznačně nejhorší z krajských měst pro jízdu na kole.

LukášMěkota 15. 10. 2022, 03:33
1
2

Mám za to, že tato věc v dopravě je pro cyklisty povinná.

Zbyněk 15. 10. 2022, 07:41

Jsou stanoveny i v navazující křižovatce bělehradská /malatova/ na spojce. Uz rok.

Nightrider 17. 10. 2022, 13:42

@LukášMěkota: povinná je jenom v případě, že do ní vede cyklopruh.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat