Nová cyklostezka spojila Luběnice a Lutín v Olomouckém kraji

Publikováno: 22. listopadu. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Cyklostezka Morava (FB)
Publikováno: 22. listopadu. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Cyklostezka Morava (FB)

Nová cyklostezka spojuje obce Luběnice a Lutín nedaleko Olomouce v Olomouckém kraji. Celková délka asfaltové cesty lemované stromořadím je 1574 metrů.

Stezka pro cyklisty vede po bývalé polní cestě. Navazuje na cyklostezky do okolních obcí: Lutín–Slatinice a také Lutín–Trebčín. Stezka měla původně být trasována podél hlavní frekventované komunikace, obec ale kvůli problémům s výkupem pozemků trasování změnila.

Zajímavostí je stromová kaple v Luběnicích, podél které stezka vede. Výstavba stála 7 milionů a byla financována ze státních fondů SFDI čerpajících z Evropské unie.

Jsme rádi, že se nám společně podařilo nalézt vhodné řešení a těší nás také dotace, kterou jsme na stavbu získali. Místní občané jezdí do Lutína do zaměstnání, k lékaři, na nákupy i do škol. Brzy už nebudou muset využívat frekventovanou silnici, ale pojedou po bezpečné a klidné stezce,“ vyzdvihl pro Olomoucký Deník starosta Luběnic Jan Blaho.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Tomek 22. 11. 2022, 10:00

Ty sloupky jsou tam na dvě věci :-D

Tik 22. 11. 2022, 12:55
1
2

Hele, ac vas to tu prekvapi, tak ty sloupky jsem nenavrhoval ja s nenavisti k cyklistum.
I kdyz to tak dost vypada... #past

Zbyněk 22. 11. 2022, 13:20

Proboha. Sloupky musel vymyslet psychopat.

Kuba 22. 11. 2022, 15:16

Tomek, Zbyněk: principiálně je škoda, že musej bejt na cyklostezce sloupky, aby tam nejezdily auta, ale tohle mi přijde ještě jako celkem rozumný provedení (pokud je ta mezera mezi těma postranníma dostatečně velká). Přijde mi to o několik tříd lepší než to, co tu bylo nedávno z Uhříněvsi.

Tomek 22. 11. 2022, 15:42

Kuba: Vzdyt jo, vzdy to muze byt v nasich podminkach horsi, to vime. Ale ty sloupky (ne ty zavory, ty jeste mohou mit nejakou funkci) jsou rekneme si to proste narovinu uplne nahovno, nikomu to nezabrani ve vjezdu, urcite ne traktorum, ktere to proste objedou a auto jakekoli kategorie mimo sportovni taky, akorat se na to a o to nekdo jebne a za chvili to bude ojebany a ohly... Realizator nebo projektant je proste traged, dalnice pro auta se tady stavi jak v Nemecku, reseni pro pesi a cyklo jsou co nejmin narocny, at s tim jako neni moc prace s vymyslenim a realizaci (udrzba, coze?), vzdyt nikdo normalni nechodi ani nejezdi na kole. To se muzeme podivat stejnou relativistickou optikou i na to Usti a rict si lepsi nez dratem do oka. Stejne jako si to rikame u cykla u vseho... Tak jsem se zase vyventiloval, jdu sikanovat ridice, hawk.

Tomek 22. 11. 2022, 15:43

Kuba: Vlastně Uhříněvsi...

Kuba 22. 11. 2022, 16:02

Tomek: nevidím to tak černě, takový sloupky jsou běžný i v zemích, který jsou co se týče cykloinfrastruktury světelný roky před náma. Včetně Nizozemí, Skandinávie, atd. Že to objede traktor? Ten se na takovou stezku, když bude chtít, dostane kdykoli a jakkoli. A vzhledem k tomu, kolik jich tam reálně bude, to těžko způsobí velký problémy.

Jo, nějaká zábrana po stranách, aby to nešlo objet obyč autem, by se hodila, třeba ji dodaj, pokud to bude problém. Ale spoustu lidí odradí od vjezdu autem i tohle, byť jim to fyzicky v průjezdu nezabrání. Ono když je policajti chytnou cestou zpátky, tohle se jen tak neokecá, narozdíl od "přehlídnutí" značky, která může být zakrytá nebo spadlá.

A pro lidi na kolech to bude působit jako zpomalovací prvek před tou křižovatkou. Kterej ale přitom nebude bránit v průjezdu ani kolu s vozíkem, tandemu nebo nějaký tříkolce pro lidi, kteří maj na normálním kole problémy se stabilitou, atd. což je velkej průšvih těch řešení vzor Uhříněves.

Fakt jak jsem obvykle k naší infrastruktuře velmi kritickej, tohle mi přijde na naše poměry velmi slušný a funkční.

Vratislav Filler 23. 11. 2022, 12:34

Ty véčka jsou cajk, je to léta třeba mezi Toušení a Zelenčem a průjezd je v pohodě. Středový sloupek také není nic bolestného. Jenom by je to chtělo vytunit odrazkami a bílou čárou ve vozovce naznačující zúžený profil a obejítí překážky, pak by to bylo úplně OK.

klon 23. 11. 2022, 14:21

Mě se líbí, že tu stezku postavili takto levně, cca 4 450 Kč za b.m. včetně stromořadí. U silnice šíře 7m by to bylo cca 30 000 Kč, protože musí unést větší zátěž, složitejší odvodnění, ....

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat