Ve Stromovce má být po přestavbě trati na letiště místo kolejí cyklostezka

Publikováno: 26. prosince. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 28. prosince. 2022
Autor: ČTK
Úvodní foto: Správa železnic
Publikováno: 26. prosince. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 28. prosince. 2022
Autor: ČTK
Úvodní foto: Správa železnic

Po dokončení železnice na pražské Letiště Václava Havla vznikne v její původní trase ve Stromovce místo pro volnočasové aktivity a cyklostezka. Trať v těchto místech povede pod zemí. Magistrát, Praha 7 a Správa železnic (SŽ) podepíší memorandum o budoucím převodu pozemků na město, pokud je SŽ vyhodnotí jako pro provoz železnice nepotřebné.

Vyplývá to z dokumentu, který 12. prosince schválili pražští radní. Stavba železnice by měla začít v příštím roce a má být zprovozněna v roce 2028.

„Pozemky budou opuštěny, proto jsme se v rámci memoranda dohodli, že by pozemky SŽ přednostně převedla Praze a my je mohli začlenit do Stromovky a rozšířit o ně její plochu a vybudovat zde promenádu a zeleň,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Hlavní město a radnice Prahy 7 chtějí podle dokumentu využít příležitosti k vytvoření volnočasové zelené promenády a cyklostezky (místem je plánována nadřazená cyklotrasa A6). V memorandu je proto navrženo, aby SŽ po dokončení stavby pozemek jako trvale nepotřebný pro provozování železniční dopravy převedla do vlastnictví Prahy. Následně by jej měla svěřený Praha 7.

Stavba nové trati má podle vyjádření SŽ ze začátku letošního listopadu začít v příštím roce přípravnými pracemi. V prvním čtvrtletí správa přeloží koleje ve směru Stromovka, tedy trať do Kralup nad Vltavou, a od závěru března 2023 provede hlavní práce už ve výluce kolejí směr Dejvice. Připravovaná trať k letišti je součástí železnice mezi Prahou a Kladnem. Plánovaná modernizace je rozdělena na osm úseků. V současnosti je dokončen jediný z nich, Negrelliho viadukt.

Kompletní úprava nyní jednokolejné a neelektrizované trati do Kladna s odbočkou na pražské letiště by podle odhadu Správy železnic měla podle dřívějších odhadů vyjít na zhruba 40 miliard korun. Nové spojení by mělo umožnit interval vlaků jedoucích na letiště i do Kladna v desetiminutových intervalech.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Tik 27. 12. 2022, 18:42
1
14

A proc by na promenade mela byt cyklostezka?

Adam 27. 12. 2022, 19:58
1
7

Aby se tam hipstři mohli promenádovat na bicyklech přece.

MaT 27. 12. 2022, 22:22

No nejdřív jsem si říkal, že po Stromovce nějakou další stezku ani moc nepotřebuji, ono se tam po většině hlavních cest může jezdit už teď. A taky tam občas jezdím - třeba i při cestách do práce. Ale jak tak koukám na tu mapu, určité vylepšení to stejně bude. Nyní když se dostanu k Ruské ambasádě, tak od ní dál to úplně ideální není, v té ulici Pod Kaštany může být celkem provoz, i kdyby se jí chtěl člověk vyhnout a jet nějakými vedlejšími ulicemi, tak tam není úplně ideální napojení... Takže kdyby v trase původní trati byla cyklostezka, kterou by se člověk dostal k Hradčanské, tak by to bylo docela fajn...

A ono i ten kopec od výstaviště Stromovkou nahoru je v jednom místě docela prudký, to si říkám, jestli té stopě té trati by to stoupání nebylo mírnější. Ale nevím teď úplně přesně, kde bude začátek tunelu pro novou trať... No uvidíme...

Kuba 28. 12. 2022, 07:18

MaT: presne tak, i kdyby to jen lip vyresilo cestu mezi tim stavajicim mostem pres trat, respektive rohem Stromovky u krizovatky Ovenecke s Nad Kralovskou oborou a Hradcanskou, byl by to citelny prinos. Pokud to zaroven zmirni stoupani od Vystaviste k tomu mostu, bude to prijemnej bonus.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat