Do měst severní Moravy a Slezska se vracejí sdílená kola ve větším počtu

Publikováno: 24. března. 2023, 5 min. čtení
Úvodní foto: Krnov
Publikováno: 24. března. 2023, 5 min. čtení
Úvodní foto: Krnov

Do ulic Opavy, Krnova i Frýdku-Místku se vracejí sdílená kola a navíc jich přibude oproti loňské sezóně. Přibudou i místa, kde se budou vypůjčovat či vracet, v Opavě například v částech města vzdálenějších od centra. Ve všech městech regionu sdílená kola provozuje společnost Nextbike, a to i například ještě v Ostravě, Havířově nebo Hlučíně.

Prvních 15 minut jízdy bude nadále bezplatných. Za každých dalších započatých 30 minut jízdy lidé v Krnově zaplatí 12 korun, v Opavě a Frýdku-Místku to bude 24 korun za dalších 45 minut. ČTK to řekli mluvčí měst Roman Konečný, Dita Círová a Jana Musálková Jeckelová.

Opava

V Opavě bude letos k dispozici místo dosavadní stovky kol minimálně o deset těchto dopravních prostředků více. Kola by měli zájemci navíc najít už na 50 stanicích, které jsou nejen v jádru města. Letošní novinkou jsou stanice v městských částech Malé Hoštice, které nedávno s centrem propojila nová cyklostezka, či ve Vávrovicích a Palhanci. „I když sezona bikesharingu již otvírá své pomyslné dveře, město stále jedná o dalším vhodném rozšíření sítě sdílených kol a doplňování dalších stanic tak, aby se opavská síť co nejvíce optimalizovala,“ řekla opavský radní Petr Popadinec (ANO).

V Opavě sdílená kola fungují od roku 2020. V prvním roce se do systému zaregistrovalo 4529 uživatelů, o rok později 7487. Loni to bylo už 10.773 Opavanů. Rostl i počet ujetých kilometrů. Zatímco v roce 2020 kola najela 51.264 kilometrů, loni to bylo 181.085 kilometrů. Město letos investuje do provozu kol a s ním spojených nákladů 1,8 milionu korun.

Krnov

V Krnově v horním Slezsku je letos k dispozici 100 kol na 32 stanovištích, loni jich bylo 30. „Počet stanovišť plánujeme zvyšovat i nadále, nechceme ale zatím slibovat kde. Uvidíme, jak dopadnou procesy projektování a povolování,“ uvedla koordinátorka Kristýna Kutálková. Sdílená kola v Krnově fungují druhým rokem. Projekt se podle radnice osvědčil. Provozovatel má smlouvu podepsanou do konce letošního roku.

Jde o dotovanou službu z městského rozpočtu, v němž je pro letošní rok za tímto účelem vyčleněna částka přesahující 1,5 milionu korun. Kola pak bude možné stejně jako loni sdílet do konce listopadu.

Frýdek-Místek

V ulicích Frýdku-Místku bude v letošní sezoně o 30 sdílených kol více a celkově jich tak bude k dispozici 200. Kola si zájemci nemusí půjčit jen přímo ve městě, protože do systému sdílených kol jsou zapojeny i nedaleké obce Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá, Žabeň a Paskov, v nichž je možné si kolo zapůjčit nebo na konci jízdy ponechat ve stojanu. „V úvaze je propojení provozu s Ostravou a Havířovem,“ řekla mluvčí Jana Musálková Jeckelová.

Dodala, že v loňském roce cyklisté uskutečnili ve Frýdku-Místku 85.298 výpůjček, z nichž 94 procent bylo do 15 minut. „Na sdílených kolech lidé urazili 73.114 kilometrů. Kola si půjčovali nejčastěji v červnu, kdy uskutečnili 12.037 výpůjček. Nejfrekventovanějším dnem s 635 výpůjčkami byl 24. červen. Kola si ve větší míře půjčovali návštěvníci hudebního FM City Festu,“ uvedla mluvčí.

Další města regionu

Systém sdílených kol využívají i některá další města v regionu. Například v krajském městě Ostravě si lze kolo vypůjčit celoročně. Sdílená kola jsou ve všech 23 ostravských městských obvodech a ve městě je uživatelé mohou využívat už od roku 2018. V Ostravě je aktuálně přes 1000 sdílených kol. Obyvatelům města k přepravě slouží také sdílené elektrické koloběžky, které zde provozují například firmy Bolt a Lime.

200 sdílených kol v 50 stanicích nabízí také Havířov a 40 kol v 6 stanicích pak Hlučín.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat