Představujeme cyklistické iniciativy: Hradec na kole

Publikováno: 12. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 12. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Řada větších českých měst má svou občanskou iniciativu nebo spolek snažící se upozorňovat na potřebu zlepšování cyklistické infrastruktury a na výhody jízdy na kole. Hradec Králové, přezdívaný někdy jako „hlavní cyklistické město“, takovouto inciativu trochu překvapivě po mnoho let neměl. To se změnilo vloni v létě.

V srpnu 2022 byla představena občanská iniciativa Hradec na kole, dle ustavujícího prohlášení neformální iniciativa občanů usilujících o zlepšení podmínek pro cyklodopravu v Hradci Králové.

Z prohlášení je zřejmá nespokojenost iniciativy se stavem a rozvojem cyklistické infrastruktury v Hradci Králové v posledních letech a kritika špatné komunikace ze strany města. Nová iniciativa se pak zviditelnila především sérií podrobných předvolebních otázek na téma cyklistické dopravy, které rozeslala jednotlivým kandidujícím subjektům do hradeckého zastupitelstva v podzimních komunálních volbách. Ta tak poskytuje i přehled možných slibů, jejichž naplňování od politické reprezentace je možné v příštích třech letech očekávat a kontrolovat.

Iniciativa představila předvolební otázky

Na stránce iniciativy tak lze nalézt i předvolební odpovědi na zaslané dotazy od současného náměstka primátorky zodpovědného za dopravu Miroslava Hlouška (ODS). Ten mimo jiné předestřel, že by se rád zasadil o zvýšení finanční podpory rozvoje cyklistické infrastruktury a na místě svého bydliště – Slatiny- ilustroval, jak se liší potřeby dopravních a rekreačních cyklistů. Upozornil, že je v Hradci stále mnoho dopravních směrů, kde cyklistická infrastruktura chybí zcela a lidé pohybující se na kole do práce čelí mnoha rizikovým místům a možným střetům s motorovou dopravou. Rád by se tak zasadil o snížení dopravní zátěže městského centra a vybudování souvislejších úseků cyklostezek.

V redakci Městem na kole nás zajímalo, kdo konkrétně za iniciativou Hradec na kole stojí. Dle odpovědi budou navenek za iniciativu komunikovat čtyři osoby, a to Luboš Mervart, Karel Šanda, Miroslav Petr a Ondřej Dürrer. Iniciativa Hradec na kole ale předpokládá rotaci osob, které budou navenek komunikovat, takže je možné, že se tento tým do budoucna obmění.

A jaké vidí iniciativa své další cíle? „Pokusíme se o navázání komunikace s novým vedením města. Věříme, že bude ze strany vedení města vstřícná, na rozdíl od katastrofální formy komunikace nebo spíše nekomunikace charakteristické pro představitele města v uplynulém volebním období. Současně hodláme novému vedení města připomenout jejich předvolební přísliby obsažené v odpovědích na naše otázky a v případě jejich neplnění se realizace přislíbených kroků dožadovat,“ odpověděl na náš dotaz Ondřej Dürrer za Hradec na kole.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat