Představujeme cyklistické iniciativy: Hradec na kole

Publikováno: 12. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 12. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Řada větších českých měst má svou občanskou iniciativu nebo spolek snažící se upozorňovat na potřebu zlepšování cyklistické infrastruktury a na výhody jízdy na kole. Hradec Králové, přezdívaný někdy jako „hlavní cyklistické město“, takovouto inciativu trochu překvapivě po mnoho let neměl. To se změnilo vloni v létě.

V srpnu 2022 byla představena občanská iniciativa Hradec na kole, dle ustavujícího prohlášení neformální iniciativa občanů usilujících o zlepšení podmínek pro cyklodopravu v Hradci Králové.

Z prohlášení je zřejmá nespokojenost iniciativy se stavem a rozvojem cyklistické infrastruktury v Hradci Králové v posledních letech a kritika špatné komunikace ze strany města. Nová iniciativa se pak zviditelnila především sérií podrobných předvolebních otázek na téma cyklistické dopravy, které rozeslala jednotlivým kandidujícím subjektům do hradeckého zastupitelstva v podzimních komunálních volbách. Ta tak poskytuje i přehled možných slibů, jejichž naplňování od politické reprezentace je možné v příštích třech letech očekávat a kontrolovat.

Iniciativa představila předvolební otázky

Na stránce iniciativy tak lze nalézt i předvolební odpovědi na zaslané dotazy od současného náměstka primátorky zodpovědného za dopravu Miroslava Hlouška (ODS). Ten mimo jiné předestřel, že by se rád zasadil o zvýšení finanční podpory rozvoje cyklistické infrastruktury a na místě svého bydliště – Slatiny- ilustroval, jak se liší potřeby dopravních a rekreačních cyklistů. Upozornil, že je v Hradci stále mnoho dopravních směrů, kde cyklistická infrastruktura chybí zcela a lidé pohybující se na kole do práce čelí mnoha rizikovým místům a možným střetům s motorovou dopravou. Rád by se tak zasadil o snížení dopravní zátěže městského centra a vybudování souvislejších úseků cyklostezek.

V redakci Městem na kole nás zajímalo, kdo konkrétně za iniciativou Hradec na kole stojí. Dle odpovědi budou navenek za iniciativu komunikovat čtyři osoby, a to Luboš Mervart, Karel Šanda, Miroslav Petr a Ondřej Dürrer. Iniciativa Hradec na kole ale předpokládá rotaci osob, které budou navenek komunikovat, takže je možné, že se tento tým do budoucna obmění.

A jaké vidí iniciativa své další cíle? „Pokusíme se o navázání komunikace s novým vedením města. Věříme, že bude ze strany vedení města vstřícná, na rozdíl od katastrofální formy komunikace nebo spíše nekomunikace charakteristické pro představitele města v uplynulém volebním období. Současně hodláme novému vedení města připomenout jejich předvolební přísliby obsažené v odpovědích na naše otázky a v případě jejich neplnění se realizace přislíbených kroků dožadovat,“ odpověděl na náš dotaz Ondřej Dürrer za Hradec na kole.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat