Středočeský kraj dá na rozvoj cyklistické infrastruktury 20 milionů korun

Publikováno: 17. března. 2023, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jonáš Holub
Publikováno: 17. března. 2023, 2 min. čtení
Úvodní foto: Jonáš Holub

Středočeský kraj rozdělí městům a obcím na budování cyklistické infrastruktury 20 milionů korun. Příspěvek mohou využít i na stavbu cyklověží a cykloboxů. Krajští radní 9. března schválili spuštění dotačního programu, podpořit ho musí ještě zastupitelé. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

„Je jasné, že pokud chceme občany motivovat, aby alespoň na část své cesty použili kolo, nesmí se bát nechat na nádraží dražší bicykly. Věže i boxy nabízí velmi bezpečné uložení doslova za pár korun,“ uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Program má šest tematických zadání, podpora stavby cyklověží a cykloboxů je v něm letos poprvé. Dotace mohou sloužit i na stavby cyklistické infrastruktury v koridorech dálkových nebo regionálních páteřních cyklotras.

Požádat o peníze budou moci města a obce nebo jejich sdružení, nejvíce o pět milionů na jeden projekt. „Rozpočet mohou čerpat menší i větší obce, a pokud dotace zkombinují s těmi, které nabízí Státní fond dopravní infrastruktury, mohou z dotací pokrýt až 100 procent vynaložených nákladů,“ doplnil radní.

Po schválení zastupiteli bude možné žádosti o dotace z Fondu cyklistické infrastruktury podávat od května do října letošního roku.

Plány kraje v oblasti cyklistické dopravy

Vize Středočeského kraje v postupném budování regionálních a dálkových cyklotras lze zobrazit v přehledném krajském mapovém portálu. Ten umožňuje i zobrazení pražské koncepce cyklotras a propojení tras mezi oběma kraji.

Mapový portál navíc umožňuje podrobnější zobrazení jednotlivých plánovaných záměrů a dohledání bližších informací, včetně toho v jakém stupni projektové přípravy se nacházejí.

Jan Fiala 17. 3. 2023, 15:02

Za zásadní považuji řešení tří úseků:
1. Lávka podél železničního mostu přes Vltavu Skochovice-Měchenice.
2. Cesta mimo brody podél železnice Měchenice-Klínec zastávka.
3. Řež-Libčice nad Vltavou.

Zdenek X 17. 3. 2023, 16:16

@J.Fiala: bod (1) chapu, bod (3) rekneme take, tam by mohli lide dojizdet denne do prace do Prahy, ale bod (2) nikoli. Proc resit lesni cestu (po ktere ani nevede turisticka znacka)? Na silnicce tam nepojedu, na biku tam projedu prave kvuli tomu, ze je to prirodni. Nebo jsem vas nepochopil.

Sch 18. 3. 2023, 22:42

20 mil. Kč měsíčně? Aha, ročně, tak nic. Místo těchto cipovin chybí asfaltové oddělené cyklostezky mezi sousedními obcemi, aby mohli děti sami na kole do vedlejší vesnice do školy apod. Dnw jsem přijel z Rakouska a tam je to samozřejmost, že vedle silnice vede 2-3m široká asflatka pro bezmotorovou dopravu. U statovky často širší která slouží pro přístup k zemědělským objektům, což je win - win, protože je pak plynulejší i provoz na hlavní.

Jan Fiala 20. 3. 2023, 18:29

Zdenek X: Měchenice-Klínec. Jel jste tam někdy? Dá se jen za sucha, když jsou brody mělké, a i tak je nutné děti přenášet. Nemyslete jen na sebe, ne každý je takový borec. Přitom by tam šla udělat lesní cesta podél železniční trati, mimo ty brody. Zpřístupnilo by to Brdy z jihu Prahy.

Zdenek X 21. 3. 2023, 09:09

@J.Fiala: ach jo, dekuji za optani, v Bojove (hned u Klince) jsem ve veku pred 40 lety travil cast nekolika prazdnin (coby zak I.stupne), s tatou jsme parkrat na kole jeli z/do Mechenic na kole na vlak, jednou na parnik (to mi v pameti utkvelo). Mel jsem kolo Sobi 20.

Co bude priste? Vylepsime chodnik mezi Teryho a Zbojnickou chatou? Je uplne normalni, ze se nekam deti v jistem veku nedostanou, cilu vyletu jsou tisice, tak tenhle daji pozdeji nebo pesky. Budete to platit ze statniho (treba na "sekeru", jak je v soucasnem rozpoctu zvykem)? Pozemky budete vykupovat nebo to vyresite "pouze" zamerenim a zanesenim vecneho bremena do katastru?

Jestli si nekdo vyrazi do Brd z jihu Prahy (napr. pres Mechenice), vystoupa ty kopce, je uz dostatecny "borec", aby to udoli projel a nebo to vzal jinudy. Nebo se muze popovest vlackem (ten uz byl pro zpristupneni Brd davno vybudovan).

újezďák 22. 3. 2023, 22:21

Hm jen Milovická cyklověž stála 17 milionů a to bylo za ceny před 2-3 roky , jinými slovy se současnými cenami jediná cyklověž pravděpodobně požere celoroční dotaci pro celý kraj . Děkuji nechci...
Za mě je priorita spojit jednotlivé obce středočeského kraje a městských částí na kraji Prahy tak aby nebylo nutné jezdit na kole do sousední obce/městské části po české specialitě, tedy děravé silnici která má čáru krajnice nakreslenou do trávě a část krajnice sesutou do příkopy ...

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat