Pokračování cyklotrasy R08 na sever od Jihlavy má zelenou

Publikováno: 22. dubna. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 23. dubna. 2023
Úvodní foto: Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a.s.
Publikováno: 22. dubna. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 23. dubna. 2023
Úvodní foto: Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a.s.

Jihlava získala společné územní a stavební povolení pro pokračování cyklostezky na cyklotrase R08 na sever z Pávova do Stříteže, vyplývá z informací na úřední desce.

Nová stezka tak naváže na již dříve zbudovaný úsek z Jihlavy do Pávova. U Stříteže je mimo jiné velké logistické centrum. Do budoucna je plánována i propojka ze Stříteže do Antonínova dolu, kam vede od loňského roku nová cyklostezka podél frekventované silnice první třídy I/38 ze Štoků.

Jihlava by tak do budoucna měla získat téměř 10 kilometrů dlouhé chráněné spojení severním směrem podél jinak rušné komunikace napojující město a další obce na dálnici D1. Nyní plánovaný úsek bude měřit 1,3 kilometru. U této stavby s odhadovanými náklady 60 milionů korun projednají jihlavští zastupitelé příští týden návrh na podání žádosti o dotaci z evropského programu IROP.

Další stezka ze Stříteže do Polné

Střítež, kam je směřována cyklotrasa R08 z Jihlavy, by se navíc mohla do budoucna dočkat i cyklostezky ve směru na Polnou. Polná chystá spolu s dalšími dvěma obcemi stezku pro cyklisty přes Dobronín právě do Stříteže. Polná původně uvažovala o tom, že by na cyklostezku mohla přestavět starou železnici do Dobronína, ale se Správou železnic se na tom nedohodla, stezku chce vést jinudy. Uvedl to starosta Jindřich Skočdopole (nestraník).

Na stezku je zpracovaná studie. Polná i obě obce na její trase už požádaly kraj o příspěvky na zhotovení projektové dokumentace. Podle návrhu, který příští týden v úterý projedná krajská rada, by každá samospráva měla z krajského dotačního programu dostat 400.000 korun. Dokumentace by podle starosty Polné mohla být hotová do roku. Na stavbu by chtěly samosprávy sehnat dotace.

Celá stezka do Stříteže by měla být dlouhá kolem 12 kilometrů. Z části povede po upravených lesních cestách, někde i po nynějších komunikacích. „Polná je pro nás spádová historicky, jezdí se tam,“ potvrdil dobronínský starosta Ivan Sehnal (nestraník) zájem obce na záměru. Doplnil, že vzhledem k tomu, kolik teď jezdí aut, je na silnici jízda na kolech třeba s malými dětmi problematická.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat