Rekonstrukce Barrandovského mostu: Kudy na kole v roce 2023?

Publikováno: 06. května. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 05. května. 2023
Úvodní foto: TSK Praha (editace MNK)
Publikováno: 06. května. 2023, 4 min. čtení
Aktualizováno: 05. května. 2023
Úvodní foto: TSK Praha (editace MNK)

Rekonstrukce Barrandovského mostu vstupuje do své další etapy. Již nyní v okolí mostu probíhají přípravné práce, další etapa pak vypukne naostro v polovině května. Rekonstrukce se stejně jako v minulých letech dotkne i cyklistické dopravy, ať již na mostě nebo pod ním. Jaká omezení lze v letošním roce očekávat?

Přípravné práce

Již nyní probíhají přípravné práce před zahájením druhé ostré fáze rekonstrukce, která začne 15. května. Od 7. dubna až do 15. května je uzavřen vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty na Modřanské, v délce asi 100 metrů. Pro průjezd lze využít zbylé jízdní pruhy, nebo lze zvolit jako alternativu jízdu po cyklostezce podél řeky, po které je značena nadřazená cyklotrasa A2.

Dále je od 11. dubna až do 15. května uzavřen průjezd po cyklotrase A1 (EuroVelo 4) na levém břehu v místě podjezdu pod Barrandovským mostem. Probíhá zde výměna ložisek P6 a P9 na mostě. Uzavírku lze objet po souběžné cyklotrase A111 vedoucí o pár metrů západněji podél železniční trati pod Barrandovou skálou.

Za zmínku stojí, že v minulých dnech byly v rámci prací na mostě také tmeleny spáry v chodnících, které poměrně znepříjemňovaly jízdu na kole a které vznikly v rámci loňských oprav. Vyřešení tohoto nedostatku přislíbil na základě podnětu ve skupině Cyklisté sobě vloni na podzim tehdejší náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Nyní tak došlo k nápravě.

Druhá fáze od 15. května

Druhá fáze rekonstrukce se primárně soustředí na nájezdovou rampu mostu vedoucí z ulice K Barrandovu. Největší omezení tak lze očekávat na levém břehu Vltavy. Průjezd v provozu přes Barrandovský most není na kole častý, pokud ho ale někdo využívá, je nutné počítat se skutečností, že v průběhu druhé fáze rekonstrukce nebude z ulice K Barrandovu možné na most po rampě najet. Další uzavírky na mostě se dotknou levých pruhů ve směru na Prahu 4, což se cyklistické dopravy již nedotýká.

Pro většinu lidí je ale především zásadní, jaké uzavírky lze očekávat na cyklotrasách v okolí?

Od 15. května do 26. května

V tomto období bude nadále trvat uzavírka cyklotrasy A1/EuroVelo 4 na levém břehu pod mostem. Objízdná trasa je nadále vedena po cyklotrase A111 a A12 o něco západněji. Také je uzavřen průjezd po jižním chodníku Barrandovského mostu, pro přejezd mezi levým a pravým břehem je tak nutné využívat pouze chodník severní, ten ale obecně bývá frekventovanější.

Od 26. května do 15. srpna

Od 26. května se uzavírka na levém břehu přesune naopak na cyklotrasu A111 pod Barrandovou skálou. Logicky, objízdná trasa bude značena po nadřazené cyklotrase A1 / EuroVelo 4 vedoucí podél řeky. Hlavní fáze rekonstrukce se tak v letošním roce dotkne menšího počtu lidí jedoucích na kole, především ty, kteří směřují lokálně přímo do Malé Chuchle.

Shrnutí

I letos tak lze očekávat především uzavírky na cyklotrasách na levém břehu Vltavy. Oproti loňsku ale bude po většinu jarní – letní sezóny uzavřena především méně významná cyklotrasa A111, zatímco souběžná nadřazená cyklotrasa A1 zůstane otevřena. Aktuální informace by pak měl poskytovat městský web Barranďák.cz, který o rekonstrukci mostu informuje.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Jenda 6. 5. 2023, 23:58

> Dále je od 11. dubna až do 15. května uzavřen průjezd po cyklotrase A1 na levém břehu v místě podjezdu pod Barrandovským mostem.

Zajímavost je, že cyklisté, kteří se rozhodli například tento pátek večer zákaz vjezdu ignorovat, zjistili, že A1 je úplně normálně průjezdná a nikde není žádná závada nebo blokace nebo jiný zjevný důvod, proč by tam ten zákaz měl být.

Brahma 9. 5. 2023, 09:25
3
1

No pokud se třeba pracuje na mostě nad tou stezkou, tak by ti mohlo přistát na hlavě třeba upuštěné kladivo. Tobě by to už bylo jedno, ale tomu papírování s tím se chtějí všichni vyhnout.

Jenda 17. 5. 2023, 00:17

Jednak mi přijde trochu nezodpovědné vyznačit takovou nebezpečnou oblast jenom přenosnou značkou a ne třeba páskou, ale především se mi moc nezdá, že se tam pracuje v neděli v noci.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4