Rekonstrukce Barrandovského mostu: Kudy projet na kole?

Publikováno: 14. května. 2022, 5 min. čtení
Aktualizováno: 15. května. 2022
Úvodní foto: TSK Praha (editace MNK)
Publikováno: 14. května. 2022, 5 min. čtení
Aktualizováno: 15. května. 2022
Úvodní foto: TSK Praha (editace MNK)

Oprava Barrandovského mostu vstupuje do další, z pohledu automobilové dopravy, horké fáze. Rekonstrukce se zároveň dotýká i cyklistické dopravy. Jaká omezení lze v letošním roce očekávat?

Nutno podotknout, že pro samotnou cyklistickou dopravu se jedná spíše o další pokračování omezení z let předchozích. Lidé, kteří danou oblastí projíždějí pravidelně, pravděpodobně nebudou příliš zaskočeni.

Již vloni probíhala uzavírka na páteřní cyklotrase A1 (psali jsme zde) z důvodů rozšiřování Strakonické, což byla zároveň i příprava na opravu mostu. O rok dříve pak byl zúžený průjezd z důvodu opravy pilíře mostu na druhém břehu Vltavy na páteřní cyklotrase A2 (psali jsme zde).

Cyklo uzavírky v roce 2022

Z hlediska cyklistického provozu uzavírky letos již začaly. Uzavírky trvají od 3. května do 31. srpna 2022. Objízdné trasy by měly být vyznačeny (oficiální přehled uzavírek pro cyklistickou dopravu zde). Uzavírky jsou dvě:

  1. Levobřežní páteřní cyklotrasa A1 (EuroVelo 4) v úseku přímo pod Barrandovským mostem
  2. Jižní cyklochodník na mostě, a nájezd na tento chodník od Strakonické ulice

Objízdné trasy

Jako objízdnou trasu uzavřené páteřní cyklotrasy A1 lze využít paralelní cyklotrasu A111 vedoucí o něco západněji pod barrandovskou skálou v souběhu s železniční tratí. Uzavřený jižní cyklochodník přes most lze objíždět po severním cyklochodníku, po kterém jsou značeny cyklotrasy A22/A12.

Při jízdě do centra je nutné odbočit na cyklotrasu A111 v oblasti Malé Chuchle před železničním Branickým mostem. Z druhé strany se objízdná trasa napojuje v oblasti Hlubočep těsně před Barrandovským mostem, kde se odbočuje mimo jiné do Prokopského údolí.

Pozor na přenosné značky

Při jízdě po severním cyklochodníku na samotném mostě je nutné dbát zvýšené opatrnosti, na chodníku je umístěno dočasné dopravní značení.

To je umístěno co nejvíce u kraje, průjezd by měl být možný, i když je prostor kolem značek zúžený. Zvláště v noci a za horší viditelnosti je třeba si na značky dávat větší pozor.

Využít můžete i přívozy

Pro dopravu přes řeku lze využít i přívozy Pražské integrované dopravy. Přeprava kol na přívozech je zdarma, platí zde běžné pražské jízdenky na MHD (více info zde).

Speciálně po dobu uzavírky Barrandovského mostu byl v roce 2022 zřízen přívoz linky P4 plující mezi zastávkami Dostihová a Belárie. V provozu by měl být denně, v pracovní dny od 7 do 21 hodin, o víkendech od 8 do 21 hodin. Přívoz bude v provozu od 16. května do konce srpna s intervalem jízdy 20 minut.

Využít lze ale i další standardní přívozy v oblasti:

  • Přívoz P3: Lihovar – Dvorce, interval 10-15 minut
  • Přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň, interval 20 minut
  • Přívoz P6: Lahovičky – Nádraží Modřany, interval 20 minut, případně na požádání

Případně lze řeku překonat také na jihu Prahy mezi Radotínem a Komořany po lávkách zavěšených pod Pražským okruhem, přejít po chodníku na Branickém železničním mostě (pozor, zde je poměrně hodně schodů), nebo taktéž přejít přes Železniční most na Výtoni. Nebo samozřejmě využít kterýkoliv z mostů v centru města. Záleží na trase každého člověka jedoucího na kole.

Shrnutí

Cyklistický průjezd bude opravou mostu v letošním roce zasažen především na cyklotrase A1, která je v úseku pod mostem neprůjezdná. Uzavírku lze objet po souběžné trase A111, případně pod druhém břehu Vltavy po cyklotrase A2, s využitím některého z mostů či přívozů.

Neprůjezdný je také cyklochodník na jižní straně Barrandovského mostu. Severní cyklochodník se značenými cyklotrasami ale nadále zůstává průjezdný.

Další dopravní omezení na mostě se cyklistického provozu dotýkají obdobně jako automobilového. Jejich přehled naleznete na městském webu Barrandak.cz. Zde je konkrétněji nevyjmenováváme, protože v provozu most používají jen malé počty cyklistů. Nutno ale podotknout, že most je legálně průjezdný, silnice pro motorová vozidla na Městském okruhu začíná na obou stranách až po překonání řeky. Mezi Lihovarem/Barrandovem a Modřanskou lze jet po mostě i v provozu.

Informace k průběhu oprav a uzavírkám

V článku byla dodatečně opravena mylná informace o značení silnice pro motorová vozidla přímo na mostě. Most je v provozu legálně průjezdný, za chybu se omlouváme, silnice pro motorová vozidla na Městském okruhu začíná na obou stranách řeky až za mostem.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Jiří Kadlec 17. 5. 2022, 07:02

Děkuji za užitečné info, hodně mě minulý týden ve středu zaskočily záterasy na stezce A1 před mostem. Nikde nebyla značená žádná objížďka :-( Příště by to chtělo nejdřív vyznačit objízdné trasy a až pak dělat bariéry. Nebo aspoň u té záterasy pověsit mapku, kudy se to dá objet. Fajn, že se to dá aspoň objet po A111.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat