Plzeň otevřela 761 metrů cyklostezky, poslední chybějící úsek na trase do Nýřan

Publikováno: 01. srpna. 2023, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Plzeň
Publikováno: 01. srpna. 2023, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Plzeň

Plzeň otevřela 761 metrů dlouhý úsek nové smíšené stezky pro cyklisty, koloběžkáře, chodce či jezdce na in-line bruslích podél Vejprnického potoka na západním kraji města. Díky stavbě téměř za 12 milionů korun je tak kompletní stezka z Plzně směrem do osm kilometrů vzdálených Nýřan.

Stezku využívají lidé nejen k rekreaci, ale také jako bezpečnou cestu například pro dojíždění do Plzně do práce, řekl minulý týden ČTK primátorův náměstek Aleš Tolar (STAN).

Nově postavený úsek začíná pod mostem městského okruhu ve Skvrňanech a končí u takzvané Myší díry, dál na něj navazuje 2,5 kilometru dlouhý úsek cyklostezky, který v roce 2020 dokončily sousední Vejprnice, a dál potom cyklostezka postavená obcí Tlučná.

Plzeň měla letos v rozpočtu na cyklodopravu vyčleněno 60 milionů korun, později částku zvýšila na 100 milionů korun. I v příštích letech by měla investovat 60 až 100 milionů korun ročně, řekl Tolar. Část peněz jde přímo na stavby cyklostezek, část na projektovou přípravu do dalších let a část také na pořízení mobiliáře pro cyklisty. Město letos například rozmístí na 200 stojanů na kola a několik uzamykatelných boxů.

„Při stavbách se letos zaměřujeme především na podobné úseky, které propojují stávající cyklostezky. Tady to propojení chybělo, takže cyklista se musel dostat do provozu na silnici, kde to bylo nebezpečné. Nyní jsme získali plynulé propojení z centra Plzně až do Nýřan bez kontaktu s auty,“ řekl o novém úseku Tolar.

Ještě o prázdninách by se mělo zřejmě dokončit také propojení ulic Pod Vinicemi a Radčická, kde zatím musí také cyklisté jet část trasy mezi auty. Město pracuje také například na propojení Radobyčic, na stezce do Božkova, postaví lávku přes rokli v Lahošti. Spolu s krajem Plzeň spolupracuje na cyklostezce ze čtvrti Doubravka do Chrástu, kde postaví třísetmetrový úsek napojující novou stezku po tělese bývalé železnice na cestu pod Chlumem. Zároveň město pracuje na projektu na pokračování stezky po drážním tělese z Chlumku do Doubravky. Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) má letos Plzeň v plánu výstavbu nebo projektovou přípravu zhruba 15 úseků cyklostezek.

Cyklostezka u Vejprnického potoka je součástí sítě plzeňských stezek v údolí řek, takzvaných greenways. Vede zelení podél potoka, který vytváří tůně a záhyby. Atraktivní přírodní prostředí ale komplikovalo stavbu a stavební firma si musela poradit nejen s podmáčeným terénem, ale také například s činností bobra.

Stezka je asfaltová, ve většině délky tři metry široká, jen v asi stometrovém úseku, kde se městský pozemek mezi soukromými plochami zužuje, je dvoumetrová. Úsek obsahuje také odpočívku a končí dvanáctimetrovou lávkou přes potok.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Komentáře k článku

Lukáš 2. 8. 2023, 15:08

No nevím,pan redaktor asi cyklostezku osobně neprojel.. cyklostezka končí v tlučné u obchodu vito a dál už musíte po silnici až do Nýřan..takže v kontaktu s auty..

Pepik 2. 8. 2023, 18:41

Cyklostezka končí v Tlučné, do Nýřan je nutné jet po silnici

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat