Sdílené kolo si v červenci v Praze přes lítačku půjčilo meziročně více lidí

Publikováno: 11. srpna. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 10. srpna. 2023
Autor: ČTK
Publikováno: 11. srpna. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 10. srpna. 2023
Autor: ČTK

Sdílené kolo si letos v červenci přes pražskou kartu na MHD lítačka vypůjčilo zhruba 73 000 Pražanů, meziročně více. ČTK to řekl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která organizuje pražskou MHD.

Oproti červnu je to zhruba o pětinu méně, mnoho lidí totiž kola využívá na cestu do práce či do školy, uvedl Drápal. Sdílené kolo si lidé s lítačkou mohou bezplatně vypůjčit až dvakrát denně na 15 minut.

V první polovině letošních prázdnin využilo možnost sdílených kol v Praze 72 856 lidí, což je podle Drápala o 39 procent více než loni ve stejném měsíci. „Určitě je to dáno také extrémně příznivým počasím letos v červnu a červenci, ale i tím, že o této službě má povědomí čím dál víc lidí,“ řekl mluvčí.

O službě ví stále více lidí

Více lidí si než červenci kolo vypůjčilo v červnu, a to o zhruba 20 procent, což podle Drápala ukazuje, že mnoho lidí kola využívá pro cesty do práce či do školy. „Také to celkem věrně kopíruje úbytek lidí v MHD přes letní prázdniny,“ dodal.

Podle Drápala si Pražané nejčastěji kola půjčují na dobu pěti minut. Nejvíce si lidé kola půjčují ve všední dny, nejsilnější jsou podle něj pondělky až středy. Nejčastěji lidé podle Ropidu kola využívají ráno kolem 06:00 a odpoledne okolo 15:00.

Majitelé lítačky, elektronického předplatného kuponu Pražské integrované dopravy (PID), si mohou vypůjčit sdílená kola firem Rekola a Nextbike, a to na 15 minut zdarma až dvakrát denně. Zájemci tak mohou učinit po propojení mobilní aplikace Rekola nebo Nextbike s účtem v aplikaci PID Lítačka. Kolo si mohou půjčit držitelé všech časových kuponů.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Komentáře k článku

David 11. 8. 2023, 08:53

Půjčovat si kolo v 6 ráno? Tak to už by snad chtělo nějaké odškodnění.

újezďák 11. 8. 2023, 14:01

David, no možná vás to překvapí, ale hodně lidí stále dělá od 6,30-7,00 čili posunout se na vlak či jinou MHD případně ze stanice blíž k práci dává v tu dobu docela smysl. Nejmladší syn tu službu používá při cestě do školy od Masaryčky a pak na Masaryčku

Pavel Mašek 11. 8. 2023, 14:59

David - navíc v tu dobu není v Praze ještě autošpička, takže je to minimálně pocitově na silnici bezpečnější

David 11. 8. 2023, 23:22

Jistě, vykrývá to díru v nabídce, kdy ještě MHD není ve špičkové frekvenci, ale lidé už musí jezdit.
1) mezi 7:00 a 8:00 je dost často proklatý rozdíl v teplotě (přesně ty 4 stupně, co jsou cítit).
2) jak automaticky předpokládáme, že musí v provozu aut!

Takže za mě, muset mezi 6 -7 ráno jezdit na kole, to už si zaslouží nějaké odškodnění... :o)
Z osobní zkušenosti vím, že lidé (řidiči aut) před sedmou také dost často jezdí na nějakého divného autopilota v polospánku. Nedávají přednosti, nedávají blinkry, nevnímají. Takžr pokud můžu, raději jezdím po sedmé. Spíše více aut, ale řidiči zpravidla vnímají.

Jenda 12. 8. 2023, 18:05

Já souhlasím, že 6 už je fakt pozdě, většinou se vracím nejpozději tak v 5, ale každý jsme jiný…

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3