Praha 3 zřídí dvě cykloobousměrky v okolí Biskupcovy, místostarosta jich chce víc

Publikováno: 27. září. 2023, 2 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Šnobr
Publikováno: 27. září. 2023, 2 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Martin Šnobr

Lidé budou moci ve dvou jednosměrných úsecích v ulicích Biskupcova a Ambrožova v Praze 3 projet na kole i v protisměru. Rozhodli o tom radní městské části. Místostarosta Prahy 3 pro dopravu Ondřej Rut (Zelení) ČTK sdělil, že by rád takzvané cykloobousměrky zřídil i v dalších ulicích, ale zatím se mu o tom nedaří přesvědčit koaliční partnery. V Praze 3 vládne od loňska koalice TOP 09 a STAN, Pirátů, Prahy 3 Sobě a Zelených.

Cílem opatření je lepší průjezdnost ulic pro lidi na kole, kteří jinak často v jednosměrkách namísto vozovky využívají chodník. První obousměrný úsek bude v Ambrožově mezi Jilmovou a Biskupcovou a druhý v Biskupcově mezi ulicemi Loudova a Za Žižkovskou vozovnou.

Podle radními schváleného materiálu má radnice zpracované projekty celkem sedmi cykloobousměrek, kromě již schválených by mohly být v ulicích Jeseniova, Habrová, Bořivojova, Orlická a v dalším úseku Biskupcovy.

Ke dvěma schváleným úsekům se podle Ruta kladně vyjádřila komise radnice pro dopravu, ostatní sice také projednala, ale nepřijala k nim žádné stanovisko. Rut dodal, že ke všem navrženým opatřením má radnice k dispozici kladné vyjádření Policie ČR, podle kterého změna neohrozí plynulost ani bezpečnost provozu.

Ani tak se podle Ruta nedaří přesvědčit koaliční partnery o zřízení obousměrného průjezdu cyklistů v dalších úsecích koaliční partnery. „Je to myslím spíše ideologická debata než praktická,“ řekl. Dodal, že se bude dále snažit opatření prosadit. „Je potřeba, aby se zlepšovala průjezdnost pro cyklisty, a to hlavně proto, aby nejezdili po chodníku,“ sdělil. Zobousměrnění vybraných jednosměrných ulic pro cyklisty má koalice v Praze 3 v koaliční smlouvě.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Komentáře k článku

Ondra 27. 9. 2023, 14:33
18
3

To je vždycky smutný, když nějakej dieseljouda co kolo nepoužívá veškerou snahu všech lidí nakonec zhatí.

Tonda 27. 9. 2023, 18:50
13
1

Obvykle do toho hází vidle Policie přehnanými požadavky. Jaké námitky tedy mají ti odpůrci, když to i Policie posvětila?

David 27. 9. 2023, 21:06
4
4

Prahe je kopcovitá...

Motorista 27. 9. 2023, 23:51
1
15

Yay! Další malá domů pro kamarády s kyblíky barvy! Už to pomalu vypadalo, že příští měsíc nebudou mít co do úst. A nezapomeňte na kamarády s bumlíky a balisety! Pro ty se určitě taky něco vymyslí.

David 28. 9. 2023, 07:50
11
1

Motorista: To si vyřešte s PČR a SSÚ. Normy o nutnosti vyznačovat protisměrný cyklopruh když nejsou vysoké intenzity aut nemluví. Tady je zóna 30. Dle TP 179 má být vyznačení protisměrného cyklopruhu omezeno pouze na důvodné případy, např. v místě napojení v křižovatkách. Proč tedy vyznačovali cyklopruh v celé délce se musíte zeptat jich. Ulice jsou široké dostatečně...

David 28. 9. 2023, 19:34
12
1

Za mě je to jednoznačně posun k lepšímu, protože zrovna na Praze 3 byla ještě nedávno jediná použitelná cykloobousměrka. A pak jedna do poloviny délky, která by byla potřeba. Možná se to časem vytříbí a nebude se zbytečně plácat barva, když nemusí. I takové už umí. Důležité ale je, aby současný trend pokračoval, a v tom jim držím (všechny 4) palce.
Že třeba z tunelu jezdili desetisíce lidí každý rok nelegálně, jako by dřív na radnici nikdo neviděl. Teď už prozřeli, lidé jezdí legálně - a stalo se něco? Nic. Jen už cyklisty nemůže nikdo osočovat, že jsou to sobečtí a neohleduplní pumpičkáři, co nedodržují ani gravitaci. "Vždyť by stačilo jen objet blok, kousek z kopce, pak taková lehce přetížená křižovatčička doleva a vyšlápnou tsi to zpátky". Takže držím palce, ať to pokračuje dál. Jestli jsou na zemi čáry, nebo ne, to už je fuk.

David 28. 9. 2023, 19:36

Krucajdá - jsem si po sobě přečetl gramatiku - a dlužím vám omluvu... :o/

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4