Parkování kol na nádraží Zwolle před a po rekonstrukci

Publikováno: 14. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 18. října. 2023
Úvodní foto: Václav Kříž
Publikováno: 14. října. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 18. října. 2023
Úvodní foto: Václav Kříž

Tentokrát v sérii Pohlednice z Nizozemska ukáži fotky části parkoviště kol podél ulice Oosterlaan vedoucí k nádraží (vše 2014-před). A díky kolegovi z BicycleDutch video nového cykloparkoviště pod nově přestavěným přednádražním prostorem o 300 m dál (2021-po). Může být inspirací a poučením při řešení podobných prostor v Česku.

Stavba podzemního cykloparkoviště pro 5 800 kol v roce 2020 a 2021 vyvolala i nutnost přestavět přednádražní prostor na povrchu. Samotné podzemní parkoviště je sice zajímavé, ale z hlediska Česka považuji za inspirativní především přestavbu povrchové části přednádraží.

K videu natočenému v zimě 2021 kolega z BicycleDutch uvedl: „Je již velmi patrné, že přednádražní prostor bude vypadat a působit hezčím dojmem než dříve. Bude mít o dost více zeleně a více prostoru pro chůzi a jízdu na kole. Jedno nizozemské nádraží po druhém prochází podobnou proměnou, často právě kvůli potřebě lepšího parkování kol. Úspěšná kombinace kola a vlaku na delší vzdálenosti předurčuje, jak jsou nizozemská nádraží a jejich okolí dnes navrhována.“

Samotná podzemní cykloparkoviště v Česku zatím pravděpodobně nejsou nutná. Podle toho, o jaké město jde, mohou města, věřím, ušetřit budoucí náklady zřízením stojanů se stanicemi bikesharingu, aby co nejvíc lidí přijelo na nádraží na sdíleném kole. A je-li již silná dojížďka na vlastních kolech, mohou (s ohledem na často chybějící pozemky) zřídit málo místa vyžadující cyklověže. Lidé si pak vyberou z typů parkování podle svých preferencí.

O novém cykloparkovišti a přednádraží anglicky kolega na BicycleDutch také psal.

Václav Kříž
Od roku 2011 získal postupně praxi jako redaktor magazínu a editor mapy Městem na kole, cyklokoordinátor MČ Praha 14, 4, 11, TSK a jako cargobajker. Ambiciózní cyklistická síť (i stabilizace funkcí klimatu a biodiverzity Země) se může zdát jako neřešitelný ořech. Close your eyes and you will find passage out of the dark. Klíčem je vytrvat. Občané, politici, úřady i firmy, všichni jsou součástí řešení.

Komentáře k článku

Martin7 16. 10. 2023, 08:47

Moc pekne podzemni parkoviste.
Uz se tesim az bude na nove budovane zeleznicni stanici Praha Bubny. A k nadrazi povedou cyklostezky.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat Pohlednice z Nizozemska