Nový úsek Vltavské cyklostezky spojuje Loučovice a Vyšší Brod

Publikováno: 21. prosince. 2023, 5 min. čtení
Úvodní foto: Jihočeský kraj
Publikováno: 21. prosince. 2023, 5 min. čtení
Úvodní foto: Jihočeský kraj

V pátek 15. prosince byla do provozu uvedena další část Vltavské cyklostezky. Jde o 5,5 kilometrů dlouhý úsek trasy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem pod Lipenskou přehradou. Jde o smíšenou stezku pro chodce a cyklisty.

Nově zprovozněná část začíná před kaplí svatého Prokopa v Loučovicích a končí ve Vyšším Brodě u vjezdu do kempu Pod Hrází. Na počátku trasy vede podél levého břehu Vltavy a prochází mezi řekou a zastavěnou částí obce Loučovice až k mostu. Odtud pokračuje po pravém břehu Vltavy směrem k Čertově stěně. Dále trasa míří k vodní vyrovnávací nádrži Lipno II se zakončením u kempu Pod Hrází. V celé trase není trasa vedena po oddělené stezce, částečně využívá i účelových komunikací.

Nově otevřená část Vltavské cyklostezky v úseku Loučovice-Vyšší Brod navazuje na 1,2 km dlouhý úsek mezi železničními zastávkami Lipno nad Vltavou a Loučovice, který byl dokončen loni.

Průjezd betonovým kanálem

Zajímavostí je asi 250 metrů dlouhý průjezd vnitřkem historického přívodního železobetonového kanálu. Ten byl vybudován v roce 1929 pro elektrárnu Spiro, jejíž trasu nová stezka v úseku dlouhém 1,4 kilometru kopíruje. Podél této trasy je vidět i původní, kamenem vyzděný kanál z roku 1903.

Posílení turismu

„Tento projekt má obrovský význam pro celý region. Musíme si uvědomit, že teď stojíme v oblastech Loučovic, Vyššího Brodu, Lipenska, kde se po revoluci změnila celá ekonomická struktura. Zdejší lidé dřív pracovali buď v průmyslových podnicích nebo v lesích. V současnosti je základním příjmem celého tohoto regionu turismus. Pro Jihočeský kraj je proto zásadní pomoci zdejším lidem využít krásnou přírodu a pomocí cyklostezky posouvat zájem turistů z Lipna do dalších lokalit, jako jsou Loučovice či Vyšší Brod, aby i tato městečka mohla zlepšit svoji ekonomiku prostřednictvím cestovního ruchu, na kterém tento region bezesporu dneska stojí,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Za realizaci projektu poděkoval kraji i starosta Loučovic Jan Kubík. „Projekt cyklostezky do Vyššího Brodu ležel šest let v šuplíku se stavebním povolením, ale bohužel v našich silách nebylo ho proinvestovat, protože ta částka je vysoká a pro naši obec to bylo nad rámec našeho rozpočtu. Jsme moc rádi, že se povedlo zařadit ho do toho plánu Vltavské cyklostezky a zastřešil jej kraj,“ uvedl Kubík. Starosta Vyššího Brodu Jindřich Hanzlíček navíc upozornil, že nová cyklostezka výrazně zvýší bezpečnost provozu. „První myšlenka o spojení Lipenska a Vyšebrodska přišla už před deseti, dvanácti lety. Cílem bylo, aby turisté, kteří jezdí po téhle frekventované silnici, mohli konečně jezdit bezpečně. Báli jsme se hlavně o děti,“ uvedl Hanzlíček.

Financování zastřešil kraj

Výstavbu poprvé financoval kraj: „Jde o první projekt cyklostezek, kde je příjemcem Jihočeský kraj. Až doposud je tu totiž stavěly jen obce. Bude-li se ve výstavbě konceptu Vltavské cyklostezky pokračovat se stejným úspěchem, a samozřejmě s podporou IROP, časem se na kole dostaneme od pramenů Vltavy až k jejímu soutoku s Labem,“ uvedl Petr Bouška, ředitel jihočeské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP zastřešuje. Pro zajímavost dodal, že s pomocí evropských peněz bylo v Jihočeském kraji v posledních letech vybudováno 28 km stezek.

Náklady na akci byly 92,5 milionů korun. Téměř polovinu: 46 procent, zaplatila Evropská unie, 33 % hradil kraj a fond SFDI 21 %. Úsek Loučovice – cyklostezka podél Vtavy až do Vyššího Brodu realizovala Skanska, úsek stezky v Loučovicích podél náhu realizovala Eurovia.

Celý úsek jsme zanesli do mapy Městem na kole, s nejbližší aktualizací ho tak v mapě uvidíte.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat