Praha 6 vyznačila cykloobousměrku v Cukrovarnické

Publikováno: 15. prosince. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Ondřej Matěj Hrubeš
Publikováno: 15. prosince. 2023, 3 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Ondřej Matěj Hrubeš

Praha 6 vyznačila cykloobousměrku v ulici Cukrovarnická. Zlepšila tak v rezidenční čtvrti prostupnost pro cyklistickou dopravu.

Opatření vzniklo na podnět občanů Střešovic. Úsek mezi křižovatkami s ulicemi Pod Vyhlídkou a V Průhledu byl pro veškerou dopravu (mimo pěší) jednosměrný ve směru z centra. Díky novému dopravnímu značení tudy mohou lidé na kole jezdit obousměrně.

Opatření je provedeno pomocí dodatkových tabulek znázorňující cykloobousměrku. U křižovatek svislé značení doplňují na vozovce krátké cyklistické piktokoridory. Řidiče informují před možností člověka na kole v protisměru.

„Snažíme se v místech, kde je to prostorově a bezpečně možné, vyhovět žádostem milovníků městské cyklistiky zřizováním cykloobousměrek. V tomto místě nelze očekávat davy cyklistů, protože terénem výhodnější je použít při trase Petřiny – Bubeneč ulici Střešovická, či Na Dračkách. Ale tato úprava pomůže především obyvatelům ulice Cukrovarnická, kteří jí budou moci na kole legálně používat ve směru do centra. Další cykloobousměrky na podněty občanů nyní připravujeme v Břevnově a v Ruzyni,“ dodal Ondřej Matěj Hrubeš (ODS), radní pro dopravu Prahy 6.

Cyklotrasa vedoucí do protisměru

Ulicí Cukrovarnická je historicky obousměrně vedena cyklotrasa číslo 201, která byla zbudována někdy mezi lety 1995 – 1996. Jedná se tak o jeden z nejstarších stále sloužících prvků pražské cyklistické infrastruktury. Vyznačení této cyklotrasy bylo objednáno v roce 1994 Prahou 6 na základě usnesení zastupitelstva Prahy 6 č. 151, ze dne 20. 9. 1994. K samotné realizaci pak došlo v následujících letech. Praha 6 byla zároveň i investorem celé stavby.

Původní projekt cyklotrasy z roku 1995, který máme v redakci k dispozici, v ulici Cukrovarnická (na rozdíl třeba od nedaleké ulice Nový lesík) nepočítal se zřízením cykloobousměrky, protože v té době byla ulice obousměrná pro veškerou dopravu. K jejímu zjednosměrnění došlo patrně až později po vyznačení cyklotrasy, aniž by vedení cyklotrasy bylo bráno při zjedoměrnění ulice v potaz. Bohužel ani nedošlo k přeznačení cyklotrasy do paralelní ulice Na Dračkách.

Jedná se tak o historický příklad, kde pozdější zřízení jednosměrky nerespektovalo existující značení cyklotrasy. Již od roku 2015 pak na tento paradox upozorňoval podnět na portálu Cyklisté sobě, který navrhoval zřízení cykloobousměrky, nebo alespoň přeznačení cyklotrasy č. 201 tak, aby nevedla Cukrovarnickou v protisměru. Tento paradox byl tak nyní zřízením cykloobousměrky vyřešen, i když význam cyklotrasy 201 s novým celoměstským systém cyklotras postupně mizí.

Nová cyklistická infrastruktura v Praze

Tento článek vyšel za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci projektu „Cyklisté sobě pro Prahu“. Projekt zajišťuje soustavné informování o nové cyklistické infrastruktuře v Praze.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Zdenek X 15. 12. 2023, 08:46
1
1

"K jejímu zjednosměrnění došlo patrně až později po vyznačení cyklotrasy, aniž by vedení cyklotrasy bylo bráno při zjedoměrnění ulice v potaz. Bohužel ani nedošlo k přeznačení cyklotrasy do paralelní ulice Na Dračkách."

Misto celeho clanku jedna nehodnotici veta "doslo ke zobousmerneni ulice Cukrovarnicka na Praze 6" by uplne stacila. Znaceni (zlute cedule?) povazuji v prevazne vetsine pripadu za naprosto zbytecne (rozhodne na Orechovce, nekde mezi poli v Radotine to muze byt uzitecne), na mapy.cz je znaceno spravne uz leta, predpokladam, ze se nemohl najit cyklista, ktery se porad dokola "trefoval" do jednosmerky a zapominal, ze priste musi jet o ulici vys. Navic moje cesta z/do prace kopiruje 201 v useku Hvezda - areal CVUT a nedokazu si predstavit, ze bych takovou "hruzou" jezdil. Nekdo nakresil caru do mapy, existence teto cary (ktera se asi nazyva "cyklotrasa") na podil a pritazlivost cyklodopravy je limitne blizka nule.

Za clanek by asi stalo, kdyby doslo k plosnemu zoobousmerneni v cele ctvrti, to by byla novinka. Za sebe musim konstatovat, ze toho pravidlo "na Orechovce je mozne jezdit na kole v protismeru" provozuji denne v jedne dostatecne siroke ulici jiz mnoho let, ale chapu, ze pravnim puristum z toho vstavaji vlasy hruzou a nejsou takoveho jednani schopni, pripadne jej nejsou za volantem schopni tolerovat (musim poznamenat, ze se mi asi nestalo, ze by me nejaky ridic v teto jednosmerce vytroubil nebo naznacoval, ze porusuji pravidla: do ulice vejdou dve protismerne dodavky, natozpak auto a cyklista, slusni lide se casto dohodnou i bez pravidel). Proto je zobousmerneni Cukrovarnicke urcite dobry krok.

Jezdec v protisměru 15. 12. 2023, 10:51
5
1

Krásnej počin, trochu závidím k mý škodě bydlím vedle na dračkách, kéž bych mohl také přijet domů legálně z obou směrů:)

Kuba 15. 12. 2023, 11:59
7
1

Hezka kapka v mori, na P6 by si zaslouzilo cykloobousmernost tak 90 % jednosmerek. Takze kazda dalsi dobra, ale chtelo by to poradne.

Motorista 15. 12. 2023, 19:45
1
7

"V tomto místě nelze očekávat davy cyklistů, protože..."

A kde lze? LOL

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4