Trutnov na jaře zavede sdílená kola, lidé je v anketě podpořili

Publikováno: 01. ledna. 2024, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID
Publikováno: 01. ledna. 2024, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID

Třicetitisícový Trutnov se příští rok na jaře přidá k městům, která lidem nabízejí sdílená kola. Radnice tak učiní na základě ankety, v níž se lidé vyslovili pro zavedení sdílených kol. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Michaela Dědková.

Sdílená kola s prvními 15 minutami jízdy zdarma mají lidé v Královéhradeckém kraji k dispozici zatím na pěti místech včetně stotisícového Hradce Králové.

Trutnovská radnice si nebyla jistá, zda bude o sdílená kola zájem. Problémem v Trutnově je delší zima se sněhem a kopcovitý terén. Radnice proto udělala anketu, ankety se zúčastnilo 493 respondentů, z toho 310 by službu uvítalo a 183 bylo proti. Pro klasická kola hlasovalo 184 osob, pro elektrokola 165. Nejčastějším důvodem, který by je k používání sdílených kol vedl, byla náhrada cyklodopravy za MHD. Tuto možnost zaškrtlo 241 respondentů.

Stanoviště sdílených kol by lidé nejvíce uvítali v centru města, ve čtvrti Zelená Louka, u velkých supermarketů, u vlakového i autobusového nádraží a u sportovišť. Přesná umístění bude radnice konzultovat s dodavatelskou firmou, která by s tím měla mít zkušenosti z jiných měst.

„Nyní nás čeká výběrové řízení na dodavatele služby. Po uzavření smlouvy dojde k budování stanovišť a na začátku jarní sezony bychom chtěli sdílená kola uvést do provozu. Uvidíme s jakými výsledky. Rok či dva nám ukážou, zda v této aktivitě pokračovat dál,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych (Volba pro město).

Sdílená kola by lidem měla podle něj pomoci při složité dopravní situaci, protože aut stále přibývá a s otevřením polské dálnice S3 k českým hranicím bude doprava v Trutnově ještě komplikovanější. „Kola nabízejí alternativní způsob pohybu po městě, jsou ekologičtější, zdravější a v některých chvílích i rychlejší,“ uvedl.

Město Hradec Králové sdílená kola finančně podporuje od června 2022. Původní kontrakt na jeden rok radnice na jaře prodloužila o další rok do 28. června 2024. Roční dotace města sdíleným kolům činí dva miliony korun. Sdílená kola mají lidé k dispozici ještě ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vrchlabí, na Rychnovsku. V Hořicích na Jičínsku je pořídili na zkoušku pro proběhlou sezonu. Všude je prvních 15 minut jízdy zdarma a všude provoz zajišťuje společnost Nextbike Czech Republic.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat