Lávku na EuroVelo 4 v Karlových Varech uzavřel havarijní stav, devět let od otevření

Publikováno: 21. května. 2024, 4 min. čtení
Úvodní foto: Karlovy Vary
Publikováno: 21. května. 2024, 4 min. čtení
Úvodní foto: Karlovy Vary

Teprve před devíti lety zbudovanou lávku na mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4 v Karlových Varech – Tašovicích uzavřela oprava z důvodu havarijního stavu. Důvodem je při výstavbě použité nevhodné smrkové dřevo.

Lávka po pěší a cyklisty v ulici U Brodu v karlovarské čtvrti Tašovice je od pondělí 6. května uzavřená. Důvodem je špatný technický stav a nezbytná rozsáhlá oprava. Nejzazší termín dokončení byl předběžně stanoven na 30. srpna, ale město chce udělat maximum pro urychlení prací na opravě a opětovné otevření.

„Po důkladné analýze dat a prohlídce byla zjištěna velká degradace mnoha prvků a lokálně dokonce i havarijní stav lávky. V posledních dnech jsme museli opakovaně upevňovat a opravovat uvolněná prkna mostovky. Z těchto důvodů jsme nuceni lávku neprodleně uzavřít a zahájit potřebnou a poměrně rozsáhlou opravu. Jsme si vědomi, že to v době vrcholné cyklistické sezony bude pro mnohé komplikace, ale jiné řešení za stávající situace není možné. Bohužel, s ohledem na terén, není realizovatelné provizorní řešení pro překonání řeky,“ vysvětlil člen rady městy Petr Bursík (ODS).

Město si v loňském roce nechalo vypracovat odborný posudek stavu lávky. Z něj vyplynulo, že je nutné očistit a obnovit nátěry protikorozní ochrany konstrukce mostního objektu, ošetřit korozí napadené závity, vyměnit mostiny, které jsou napadené hnilobou a dřevokaznou houbou, dokončit výměnu horních madel a provést celoplošnou impregnaci dřevěného zábradlí. Opravu ocelové konstrukce svěří město odborné firmě, výměnu a ošetření dřevěných prvků zajistí městská organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary.

Lávka v ulici U Brodu spojující místní komunikace ulic Svatošská a v Chatách byla vybudována v roce 2015 jako součást Cyklostezky Ohře na mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4. Náklady na její rozsáhlou opravu dosáhnou částky zhruba 1,6 milionu Kč. Město se na její financování chce využít dotaci od Karlovarského kraje v rámci jeho programu na podporu rozvoje cyklistické infrastruktury. Dotace by mohla pokrýt 80 % nákladů.

Po dobu uzavírky a opravy lávky v ulici U Brodu budou cyklisté, stejně jaké pěší turisté, muset volit cestu po stezce v Sokolské ulici v Tašovicích nebo přes Doubí a Svatošskou ulici, tedy po trasách s náročným profilem a terénem.

Havarijní stav lávky po devíti letech?

Z jakého důvodu došlo k havarijnímu stavu lávky již po devíti letech od dokončení? Helena Kyselá, tisková mluvčí karlovarského magistrátu, pro Městem na kole vysvětluje: „Havarijní stav vykazují dřevěné prvky, zejména prkna na mostovce, na která bylo použito smrkové dřevo. To ale v náročných klimatických podmínkách rychleji degraduje a prkna se prohýbají a uvolňují. Budou proto nahrazena prkny z modřínového dřeva. Rozhodli jsme se využít situace, kdy budou odstraněny dřevěné prvky a bude tedy snadnější přístup ke konstrukci, a provedeme opravu konstrukce, protikorozního nátěru a podobně, tedy práce, které by jinak byly potřeba udělat například za rok či dva.“ 

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Komentáře k článku

Zdenek X 22. 5. 2024, 08:51
1
4

Hmm, takze pouzili levnejsi drevo a vydrzelo to mene. To je taky mozny postup, v nekterych situacich se muze i financne vyplatit. Co je na tom zminenihodne? Ani ten modrin nebude naporad, mohli se placnout pres kapsu a udelat to treba z pozinkovany rostu a periodicita udrzby by byla zcela jinde. Treba na to pred deviti lety nemeli, a tak o udelali alespon ze smrku.

Jestlize se nekdo vydal na kolo na "mezinárodní cyklotrasu EuroVelo 4" (to zni skutecne vznesene, docela by me zajimalo, jake naklady tahle klasifikace vyzaduje (nejaky urednik to spravuje?) a jake vyhody to prinasi), predpokladam, ze tech 30 vyskovych metru nejak prezije. Chodce bude zachazka palit vice.

Piskvor 24. 5. 2024, 17:49

@Zdenek X: TLDR "držte hubu a krok, taky to mohli místo opravy zbourat!" Taky názor, no.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat