Uzavírka cyklostezky u Napajedel nadále přináší komplikace

Publikováno: 02. června. 2024, 5 min. čtení
Úvodní foto: IC Napajedla
Publikováno: 02. června. 2024, 5 min. čtení
Úvodní foto: IC Napajedla

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) apeluje na cyklisty, aby respektovali zákaz vjezdu a nevjížděli na staveniště nového dálničního mostu, jehož stavba přerušila frekventovanou cyklostezku na mezinárdní cyklotrase EuroVelo 4 mezi Napajedly a Otrokovicemi (o uzavírce jsme psali zde). Jak informoval server iDnes.cz, pro definitivní zamezení průjezdu nyní dojde k odstranění části cyklostezky.

Výstavba mostu, který bude součástí dálnice D55, začala loni. S jeho zprovozněním počítá ŘSD v příštím roce. „Ačkoliv je uzavřený úsek označen a vjezd do staveniště oddělen plotem, cyklisté tyto zákazy nerespektují. Plot už několikrát odsunuli nebo úplně shodili na zem. Bohužel vstupem na staveniště jim hrozí nebezpeční vážného úrazu či smrti,“ uvedl koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na stavbě mostu Jiří Perďoch.

Práce podle něj nyní nabírají na intenzitě. „Samotná cyklostezka bude v tomto úseku v nejbližších dnech odtěžena. Řidiči těžké techniky a jeřábů mohou cyklistu snadno přehlédnout a potom už chybí opravdu kousek k tragické události. Stavební práce běží naplno na obou stranách řeky Moravy,“ doplnil Perďoch. Starosta Napajedel Robert Podlas pak pro iDnes.cz uvedl, že doufá, že odstranění cyklostezky problém s nerespektováním zákazu vjezdu vyřeší: „Rychle se to rozkřikne a nikdo se už nebude pokoušet tímto místem projet.“

Zároveň objízdná trasa je vnímána jako nebezpečná. Trochu paradoxně přímo Napajedla doporučují na stránce svého informačního centra „neoficiální alternativu“ objízdné trasy, která je vedena po chodníku (bez legalizace jízdy kol) podél rušné silnice první třídy.

Problematická objízdná trasa

Silničáři apelují na cyklisty, aby dočasné omezení respektovali. „Uvědomujeme si, že jsme uzavírkou frekventované cyklostezky, která spojuje Napajedla a Otrokovice, způsobili cyklistům i tamním obyvatelům dočasný diskomfort. Žádáme je o využití oficiální značené objízdné trasy, která vede z ulice Dr. Beneše v Napajedlech přes okružní křižovatku a dále po silnici I/55 do Kvítkovic. Odtud kolem nákupního centra Kaufland, kde se napojí na oficiální cyklostezku. Případně mohou využít i jinou vlastní trasu,“ uvedl ředitel zlínského pracoviště ŘSD Karel Chudárek.

Samotná objízdná trasa je ale z mnoha stran kritizována jako neadekvátní a nebezpečná náhrada takto frekventované chráněné cyklostezky. Objízdná trasa je totiž vedena po rušné silnici první třídy.

Jak informovala starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO), hledání objízdné trasy bylo náročné, protože stavba se dotkne obou břehů řeky Moravy. Mezi zvažovanými variantami bylo vybudování tubusu, přívozu nebo pontonu i převedení stezky na druhý břeh. „Vzhledem k rozsahu prací to ale není možné a náhradní trasa bude vedena městem s částečným využitím hlavní silnice. Řešení z našeho pohledu není ideální, ale je jediné možné,“ uvedla při plánování uzavírky Večerková.

Starostka Otrokovic k plánování uzavírky na této cyklostezce, kterou projede v sezóně i tisíc lidí denně, dále v listopadu 2023 uvedla: „Představa, že by se takové množství cyklistů mohlo pohybovat v běžném provozu, ve mně vyvolává obavy o jejich bezpečnost. Jde o stavbu státu s vysokou prioritou, proto jsme se obrátili na ministerstvo dopravy a apelovali přímo na ministra, aby po dobu uzavírky bylo možné využívat dálnici bez poplatku.“ Možnost využívat dálnici z Otrokovic do Napajedel bez poplatku by podle ní zmírnilo intenzitu dopravy na hlavní silnici v době, kdy ji jako náhradní trasu budou využívat cyklisté.

Dle informací Městem na kole k zrušení zpoplatnění předmětného dálničního úseku nakonec nedošlo.

Nevhodnost objízdné trasy kritizuje dlouhodobě například spolek Cyklo Zlín. Ten uvedl, že objízdnou trasu by rozhodně neměly využívat například rodiny s dětmi, pro které může být nebezpečná.

Trochu paradoxně nyní z informací serveru iDnes.cz vyplývá, že zákaz vjezdu bývá nejvíc porušován o víkendech, kdy bývá stavba utlumena. Podle iDnes.cz se i uvažovalo o možném otevírání cyklostezky o víkendech, nakonec to ale bylo vyhodnoceno jako nevhodné řešení: „Všichni dospěli k názoru, že by v tom pak byl zmatek. Lidé by nevěděli, kdy tam mohou jet a kdy ne. Lepší je uzavřít to úplně,“ zmínila mluvčí zlínské pobočky ŘSD pro iDnes.cz.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat