Cyklostezka z Otrokovic do Napajedel je kvůli stavbě mostu na D55 na dva roky uzavřena

Publikováno: 14. února. 2024
Aktualizováno: 15. února. 2024
Zdroj: ČTK

Hojně využívaná cyklostezka z Otrokovic do Napajedel na Zlínsku je od 27. listopadu 2023 neprůjezdná. Výstavba mostu na budované dálnici D55 u Napajedel zablokuje na dva roky průjezd přes cyklostezku, sdělila na podzim ČTK mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová. Zcela uzavřený pro chodce i cyklisty je od 27. listopadu úsek kolem železničního mostu u Napajedel. Náhradní trasa povede městem, v některých místech budou muset cyklisté využít i hlavní silniční tahy.

„Uzavření cyklostezky vnímáme jako výrazný zásah do komfortu cestování všech cyklistů i chodců, kteří tuto trasu využívají, ať už pravidelně při každodenních cestách do práce, nebo nárazově v rámci svých výletů. Ve spolupráci s policií i zástupci investora stavby, kterým je stát, jsme se snažili najít bezpečnou a dostupnou náhradní trasu. Vzhledem k tomu, že práce v uzavřeném úseku budou probíhat po obou stranách řeky Moravy, nebylo řešení jednoduché,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO).

Mezi zvažovanými variantami bylo vybudování tubusu, přívozu nebo pontonu i převedení stezky na druhý břeh. „Vzhledem k rozsahu prací to ale není možné a náhradní trasa bude vedena městem s částečným využitím hlavní silnice. Řešení z našeho pohledu není ideální, ale je jediné možné,“ uvedla Večerková.

Navržená objízdná trasa vede od kruhového objezdu u čistírny odpadních vod, po cyklostezce k vlakovému nádraží, kolem obchodní zóny ke kvítkovické křižovatce a dál po hlavní silnici I/55 ke stezce u kruhového objezdu u Napajedel a odtud dál do města. Ředitelství silnic a dálnic pak ve svých infomateriálech k objízdné trase doporučuje, aby cyklisté kolo skrz kvítkovickou křižovatku raději vedli po chodníku.

Cyklostezkou projede v hlavní sezoně i tisícovka lidí denně. „Představa, že by se takové množství cyklistů mohlo pohybovat v běžném provozu, ve mně vyvolává obavy o jejich bezpečnost. Jde o stavbu státu s vysokou prioritou, proto jsme se obrátili na ministerstvo dopravy a apelovali přímo na ministra, aby po dobu uzavírky bylo možné využívat dálnici bez poplatku,“ uvedla v listopadu 2023 starostka. Možnost využívat dálnici z Otrokovic do Napajedel bez poplatku by podle ní zmírnilo intenzitu dopravy na hlavní silnici v době, kdy ji jako náhradní trasu budou využívat cyklisté.

Dle informací Městem na kole k zrušení zpoplatnění předmětného dálničního úseku nakonec nedošlo. Bez poplatku nadále zůstává pouze severní část obchvatu Otrokovic, které se snížením intenzit dopravy na cyklistické objízdné trase nepomůže.

Komentáře k článku

Robert 15. 2. 2024, 17:39
5
0

Proč se nezavře stará Kvítkovická pro auta aby tam byla cyklostezka

Zbyněk 17. 2. 2024, 06:11

Garantem bezpečnosti a plynulosti silničního provozu je PČR. S tou je projednána každá dopravní značka, každá stavební úprava.

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat