Volby: Zatím 170 kandidujících do Evropského parlamentu podepsalo výzvu ECF

Publikováno: 06. června. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: ECF, Votebike.eu
Publikováno: 06. června. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: ECF, Votebike.eu

Dnes začínají oficiálně volby do Evropského parlamentu, které poběží až do neděle. Volební místnosti se dnes otevírají v Nizozemsku, již dokonce od pondělí je pak možné hlasovat v Estonsku. Česko čekají volební dny zítra a v sobotu. Poslední volební místnosti se pak v Evropě uzavřou v neděli večer. Ačkoliv volby do Evropského parlamentu provází především komplexnější a závažnější témata, Evropská cyklistická federace (ECF) využila příležitost voleb k připomenutí některých bodů, které jsou na evropské úrovni diskutovány ve vztahu k cyklistické dopravě a cyklistice.

ECF tak na stránce Votebike.eu zveřejnila vlastní manifest na podporu cyklistiky v Evropském parlamentu a vyzvala kandidáty do europarlamentu, aby manifest podpořili. Šestibodový manifest k dnešnímu dni podepsalo 170 kandidátů a kandidátek z celkem 17 států napříč politickým spektrem.

Nejvíce se k němu hlásí kandidující do frakce Zelených, našel si ale i podporu u několika kandidátů do lidovecké frakce a frakce konzervativců a reformistů. Ze zavedených frakcí v europarlamentu se zatím nenašel žádný kandidát z frakce Identita a demokracie, který by výzvu podpořil.

Manifest si našel cestu zejména k francouzským kandidujícím, těch jich manifest podpořilo 39. Z Česka se k němu zatím dle webové stránky ECF přidaly k dnešnímu dni dvě kandidátky: Markéta Gregorová (Piráti – Zelení/ESA) a Johanna Nejedlová (Zelení – Zelení/ESA).

Manifest ECF především vyzývá k další podpoře v implementaci evropské cyklistické deklarace, dále k podpoře využívání rozpočtu EU na výstavbu kvalitní cyklistické infrastruktury, především v místech, kde je jí nyní nedostatek, nebo která jsou dopravně hůře obsloužená. ECF požaduje také další rozvoj sítě cyklotras EuroVelo a podporu legislativy, která by dále podpořila bezpečnost na evropských silnicích a dosáhla cíle snížení úmrtí na evropských silnicích o polovinu do roku 2030.

Celý manifest i jednotlivé kandidující, kteří ho podporují, lze nalézt na stránce Votebike.eu, kterou při příležitosti voleb zřídila Evropská cyklistická federace.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat