Kodaň zakázala parkování elektrokoloběžek na ulicích

Publikováno: 11. října. 2020
Aktualizováno: 12. října. 2020
Zdroj: CPHpost.dk

Dánské hlavní město od letošního října zakázalo parkování elektrokoloběžek na ulicích svého širšího centra. Elektrické koloběžky si tak v Kodani mohou lidé půjčit jen v určitých obchodech či na okrajích města.

Zástupce města komentovat zákaz následovně:

S provozem elektrokoloběžek jsme bohužel zažili velké problémy – válely se a byly roztroušené po ulicích především v centru. Pro seniory bylo velmi obtížné pohybovat se kolem překážejících popadaných koloběžek. Pokud si chcete půjčit sdílené elektrokoloběžky, můžete – ale musíte jít dále od centra města“.

Někteří provozovatelé těchto koloběžek k omezování provozu přistoupili již před zákazem parkování. Například firma Voi kvůli častým nehodám pod vlivem alkoholu vypnula půjčování svých vozítek v noci a o víkendech.

Uvnitř červené zóny je širší centrum Kodaně, kde už elektrokoloběžku na ulici lidé nezaparkují

Jízda je stále povolena

Majitelů soukromých elektrokoloběžek by se zákaz příliš dotknout neměl – tedy pokud svou koloběžku neparkují na ulici. Jízda na elektrokoloběžce totiž zůstává legální.

Elektrokoloběžka Lime překážející u přechodu. Zdroj: V2/Lorry

 

Komentáře k článku2

újezďák 11. 10. 2020, 22:32

Tak to je šrapnel Hlaváčku, dokonce už i cykloKodaň zakázala parkovat elektrické koloběžky a to nejenom v centru, ale dokonce i za vnitřním okruhem.
Když si vzpomenu, jak zde někteří tvrdili, že tenhle podnikatelský záměr nadnárodního molocha je nejvyšší dobro a každý, kdo to pokusí regulovat nebo omezovat je jen slouhou automobilismu :)
Za mě palec nahoru, město, které je takovou mekou cyklistiky, se nikdo neodváží kritizovat :)

újezďák 11. 10. 2020, 22:42

Ještě bych dodal, že dánská vláda chystá zákon o povinných přilbách na elektro-koloběžkách a dalších elektro-samohybech. Jako jeden z argumentů je ministrem dopravy uváděno, že sdílené elektrokoloběžky se staly běžnou součástí " nočního života" kde se jezdí převážně pod vlivem a že statistiky ukazují, že počet havárií elektrokoloběžek je momentálně 7x vyšší než na jízdních kol...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Revoluční bez revoluce
Hodnocení infrastruktury,

Revoluční bez revoluce6

05. května. 2021, 6min. čtení