Po Praze na kole bez úrazů

Publikováno: 04. října. 2012, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. září. 2012
Publikováno: 04. října. 2012, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. září. 2012

Rostoucí počet cyklistů na chodníku, nedávné hysterické články signaizující nepochopení infrastruktury i narůstající konfliktnost jízdy po náplavce, to vše signalizuje, že v Praze chybí osvěta. Sofistikované panely Prahy cyklistické jsou spíše referenční příručkou než tolik potřebným proplesknutím k vzájemné ohleduplnosti. Nový materiál z dílny Prahy cyklistické už k tomu částečně směřuje.

Publikujeme se svolením autorů.

Několik citací prokazujících, že tentokrát půjde o hrubé záplaty na hrubý pytel:

Hlavním viníkem obvykle nejsou nevhodná nebo nebezpečná dopravní opatření, ale fakt, že při používání libovolných dopravních prostředků se Homo sapiens často mění v Homo hemisapiens, tedy člověk rozumný v člověka polorozumného, lidově ……….

Dočasně vítězí ten druh dopravy, pro který je z různých důvodů dopravní prostor lépe uzpůsoben, druh v daném prostoru početnější a nebo lépe vyzbrojený.

Základní důvody kolizních situací v dopravní cyklistice:
1. Cyklista – řidič dopravního prostředku – nezná nebo nerespektuje dopravní předpisy, protože nemá řidičský průkaz a tedy není „řidič“, nebo je špatný řidič, nebo si na jízdním kole jako řidič nepřipadá (…)
2. Cyklista je některými řidiči vnímám jako brzda a škůdce provozu, je třeba mu to na silnici znechutit (těsné míjení a předjíždění, akustická i verbální agrese apod).

Cyklista na cyklostezce – „pozor na všechny“

Řešení : jste ohleduplní, tolerantní, rozumní a dbající na bezpečí své i jiných, tak se podle toho chovejte!

Bude i kampaň?

Na poslední cyklokomisi se už ale došlo k závěru, že bez větší osvěty to dál opravdu nepůjde. Je na čase vytáhnout z rukávu už tři roky odkládaný projekt informační kampaně. Možná dojde i na reklamní panely, protože jistý počet má Praha k dispozici zdarma. Kdo ale zaplatí návrh, je zatím ve hvězdách.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

josuk 4. 10. 2012, 07:46

ufff samozřejmě, že nejenom "návrh" ale i celou "kampaň" zase zaplatíme my!! Co to ta cyklokomise vymyslela?? Méně levicové, a imho spravedlivější, by bylo nechat, ať se to samo pomlátí, vymlátí... přirozeným výběrem.. k rozumu anebo ne. ;-)

Lei 4. 10. 2012, 12:36

Ale no tak, josuku, role vzdělání a osvěty je v našich končinách uznávána přinejmenším od 18. století. Do dob předosvíceneckých se na západ od slovensko-ukrajinských hranic vrací jen Tea Party, Cameronovi grófové, náš Hrad a jeho poddaní ve vládě a parlamentu :o)

josuk 4. 10. 2012, 14:27

se omlouvám, vzdělání ani osvětu nezpochybňuju, ale "kampaň" je imho něco jiného (= tzv. "výběrové" řízení + vyhozené peníze + zanedbatelný efekt)

Milan 4. 10. 2012, 21:27

No to jsem tedy zvědav. Doufám, že to nebude mít opačný efekt.

Patrik 5. 10. 2012, 13:03

Má to dobrá místa, např: Způsob chování v blízkosti psa i dítěte je prakticky stejný pouze přejetí psa není trestný čin. :))) Paleček nahoru:)

újezdák 5. 10. 2012, 21:53

Stejně to nakonec vymůže až represe.

Pražské řidiče obecně zklidnily až radary, kamery a policie spíš než akce Besipu nebo klipy pana Renče.

Jinými slovy až budou po náplavce jezdit policisté na kolech místo toho, že se tam občas smýknou oktávkou tak tam bude klídek a pohodička :)

I když takový poznávací značky pro cyklisty by v prokamerované Praze mohly způsobit značnou paniku :)

Vratislav Filler 6. 10. 2012, 09:20

Josuk: Přirozený výběr by zde mohl vést k tomu, že starostové městských částí na základě stížností místních občanů nakonec zakážou průjezd po náplavce a Kampou. Vést lidi ke slušnosti, případně je informovat o následcích jejich nevhodného chování vážně není od věci.

josuk 7. 10. 2012, 19:21

Dobre represe, dobre plakaty, ale stejne myslim ze slusnost je v populaci vyhodna a proto existuje. A ten prirozeny vyber by jiste vymetl a imho vymete i starosty, uredniky, co se mestske cyklodoprave aktivne postavi. Protoze "cyklo" ve mestech proste vyhodny je a s tim se neda nic delat!!

Vratislav Filler 8. 10. 2012, 08:56

josuk: Generační výměna je otázka desítek let. I když je někde asi nezbytná, moc si to nemalujme. Jadnak je život krátký, jednak existují i mladí nástupci Moosů, z dopravní fakulty řádně "vychovaní"... V pátek na cyklokonferenci mluvil starosta Jihlavy o tom, že když chtěl mít ve městě cyklopruhy, musel nejdřív obejít a přes nadřízeného neutralizovat místního dopravního policajta. Takoví lidé dokážou rozvoj cyklodopravy ve městě zdržovat desítky let.

Kalimero 8. 10. 2012, 20:39

Zajímala by mě roční statistika dopravní nehodovosti v Praze. Konkrétně počet usmrcených či těžce zraněných cyklistů v poměru k usmrceným či těžce raněným motoristům. A jak tento poměr koresponduje s počtem cyklistů v poměru k počtu motoristů. Čili co je bezpečnější, auto nebo kolo.
Samozřejmě do statistiky nezapočítávat osobu, vedoucí kolo, neboť to je chodec a ne cyklista, stejně jako zraněný chodec s rogalem v batohu nefiguruje v leteckých nehodách.
Každopádně nehoda cyklisty odradí další potenciální cyklisty, zatímco u motoristů to neplatí.

Vratislav Filler 8. 10. 2012, 22:24

Kalimero: Tahle čísla jsou strašně vachrlatá - k čemu je vztáhnout? K ujetým kilometrům (které pro kolo v Praze nikdo přesně nezná), k cestám? A člověk, který umře v nemocnici až za týden, už není počítaný jako mrtvý... Velmi opatrně můžu prohlásit, že do roku 2010 se počet dopravních nehod cyklistů a jejich následky ve vztahu k dopravnímu výkonu i absolutně snižovaly, v roce 2011 vzrostl počet nehod +- stejně jako intenzita dopravy na sčítačích. Smrťáky se u cyklistů v Praze dlouhodobě vyskytnou zhruba jednou za rok, ale nejsou ani známy okolnosti všech případů (počítají se případy cyklisty/chodce přejetého na přechodu přes Lipskou nebo cyklisty/opilce, co si ustlal na tramvajových kolejích na Barrandově, nepočítá se rozmáznutý o strom v Modřanské rokli, neb to není veřejná, ale jen účelová komunikace...).

Cyklistická doprava je obecně citlivější na jakékoliv negativní vlivy a zprávy, je to "měkký" mód dopravy v tom smyslu, že změna chování v řádu 1% všech cest je u IAD nebo veřejné dopravy znatelná, ale v celkovém objemu ne tak významná, u cyklodopravy je to rozdíl mezi existencí a neexistencí cyklistů v Praze.

josuk 9. 10. 2012, 09:35

statistika poměru cyklista/motorista, je podle mě zatížená chybou už jen tím, jak „šikovný“ je v průměru vstupní materiál… autem přecejen může jezdit prakticky všechno.. ;-)
Co se týká bezpečnosti cyklistů v Praze samotné to snad není tak špatné, odhlédneme-li od občasných katastrof typu vykolejená tramvaj a couvající náklaďák. IMHO mnohem horší ohledně nehod, které cyklista nazaviní a přitom těžce odnese, je imho spíše okolí Prahy (směr čelákovice apod.) kde úzké cesty, velký provoz k satelitům ve špičkách a vysoké rychlosti aut bohužel vedou k těžkým následkům... :-(

Jenda 9. 10. 2012, 11:28

12: „autem přecejen může jezdit prakticky všechno..“

Mně se právě zdá, že naopak na kole jezdí „všechno“. Například se mi nestává, že by třetina potkaných automobilů v noci nesvítila.

Petr Dlouhý 11. 10. 2012, 16:52

Reakce pejskařů jsou někdy dost zábavné. Zrovna včera se mi stalo, že mi pes klidným krokem vešel do cesty tak že jsem musel skoro zastavit. Majitel na to reagoval "Jen do něj vražte!" A když jsem do psa nevrazil, tak ještě dodal "To jste měl!"

David 12. 10. 2012, 08:15

Jakákoliv reklamní kampań by nemusela být tak drahá co se týká podkladových materiálů. Stačilo by využít kamery magistrátu. Jen ode mě by tam měl být jeden let přes řidítka, když se ukázalo že pes co jde s dvěma chodci po cyklostezce k nim nepatří a taky jedno nedání přednosti autem křížícím při odbočování vlevo cyklostesku cyklistovi jedoucímu v protisměru s následnou kolizí (bez vážných následků...) Renče nepotřebujeme, život je lepší:o)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Jezděme slušně!
Předpisy a etiketa,

Jezděme slušně!

14. května. 2023, 4min. čtení13
Parkování kola na ulici
Lifestyle, Návody,

Parkování kola na ulici

27. prosince. 2022, 17min. čtení5