Představujeme novou podobu cyklomapy

Publikováno: 03. září. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Úvodní foto: 2046
Publikováno: 03. září. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Úvodní foto: 2046

Dne 3. září 2015 jsme spustili novou verzi naší cyklomapy, kterou jsme vám slibovali již od konce minulého roku. Od července běžela vývojová verze a nyní konečně nastal čas nasadit ji do ostrého provozu.

mapa_15_run_nahled

Nový vzhled aplikace pro nás navrhl 2046, který už udělal velký redesign webu Prahou na kole v roce 2012 a kterého možná znáte jako spoluautora nedávno představeného dřevěného kola.

A na co se můžete u nové mapy těšit? S novým vzhledem mapy jsme vylepšili ovládání a rozšířili mapu o několik nových funkcí.

Optimalizace pro mobilní zařízení

Protože více než desetina přístupů k mapě je z mobilních zařízení, museli jsme hodně zapracovat na optimalizaci pro malé a dotykové displeje. Mapa je tak konečně na většině mobilů slušně ovladatelná (máte-li potíže na vašem zařízení, napište nám). Významnou změnou je úprava designu. Po skrytí bočního panelu využívá mapa prakticky celý displej a je tak na mobilu mnohem použitelnější. Součástí optimalizace pro mobil je i funkce, která s mapou najede na vaši aktuální polohu (v ikonách vpravo čtvrtá odshora).

Vyhledání ulice nebo místa

V mapě nyní nově můžete vyhledat ulici i číslo domu. Vyhledávání funguje s nápovědou podobně, jako doposud při zadávání počátečního bodu trasy. Aby se místo vyhledalo, musíte napsat celé jméno ulice. Poté se objeví výběr, ve kterém kliknete na zvolené místo a mapa se na něj přesune.

mapa_15_run_hledani_mista

Více fotek a přidávání komentářů

Popisky ke značkám se nyní neotevírají v bublině nad mapou, ale v levém infopanelu. U jednotlivých míst se tak dá ukazovat více fotografií a také vzniklo místo na komentáře uživatelů mapy. Můžete tak psát, co v místě funguje, na co si dávat pozor, nebo že se něco změnilo. Komentováním míst nám pomůžete zkvalitnit mapu: komentáře budeme sledovat a budou-li obsahovat čerstvé informace, budeme podle nich upravovat popisy míst.

Komentování je praktické také u uzavírek, kde tak můžete nás i ostatní uživatele mapy rychle informovat o probíhajících změnách či ukončení uzavírky. S komentáři také počítá nová značka „trasa k diskusi“, kterou budeme používat, když si nebudeme jistí nejvhodnějším vedení doporučených tras.

mapa_15_run_misto_fotky

mapa_15_run_komentar

(Poznámka: Pro komentáře musíte někdy odrolovat trochu níž. Rolovací lišta je v aplikaci docela vpravo.)

Pohodlné přepínání režimů mapy

V předchozí verzi mapy jste si mohli vybírat mezi několika podklady a zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy mapových značek. Pro běžné používání ale vyhovuje několik základních režimů (například klasická mapa, městská mapa, letecké snímky, mapa uzavírek). Připravili jsme proto několik přednastavených režimů, které vám umožní zapnout si požadovaný typ mapy jedním kliknutím.

Původní podrobné nastavení jsme ponechali v nabídce „Pokročilé“. Zde také najdete všechny podkladové mapy, pro které nejsou přednastavené základní režimy (například OpenCycleMap nebo černobílou verzi mapy).

mapa_15_run_prepinani_map

Snadné přepínání mezi městy

Věděli jste, že naše cyklomapa funguje i pro Ostravu nebo České Budějovice? Nebo pro Karvinou? Prakticky vedeme naši mapu pro celou republiku, ale jen do určitého („turistického“) měřítka. Plný městský detail nabízíme ve dvacítce vybraných měst. V mnoha z nich existují místní skupiny, které v rámci kampaně Do práce na kole mají k využití také naši cyklomapu, mohou ji editovat, dodávat si do ní vlastní značky a napsat si do levého panelu vlastní obsah. To fungovalo už dříve, mapa ale postrádala způsob, jak mezi jednotlivými městy rychle přepnout.

Nyní najdete mezi ovládacími prvky v mapě vpravo ikonku „souhvězdí“ pro volbu mezi mapami jednotlivých měst.

Jste-li z města, které mapa nepokrývá a máte-li zájem o zařazení, ozvěte se nám. Budete-li ochotni hlídat si místní obsah, mapu vám rádi zprovozníme.

mapa_15_run_prepinani_mest

Nové mapy a režimy

S novou mapou jsme přidali nebo v nejbližší budoucnosti přidáme další mapové podklady a vrstvy. Malou novinkou je černobílá verze mapy (používáme ji ve vyhledávači). Velkou novinkou je „heatmapa“ Do práce na kole, zobrazující intenzity cest do zaměstnání, získaných v rámci kampaně Do Práce na kole 2015 (jejímu podrobnému představení brzy věnujeme zvláštní článek).

mapa_15_run_heatmapa

Dále se těšte, že v nejbližších týdnech doplníme do mapy také zobrazení podnětů z webu Cyklisté sobě, což by mělo pomoci je výrazně zpřístupnit.

Pro Prahu dále existuje ještě několik speciálních map, které nejsou součástí tohoto webu, ale jsou vygenerovány jako statické obrázky: Jedná se o přehlednou zimní cyklomapu (více o ní zde) a mapu dopravního stresu (obrázek zde).

Nové či vylepšení značky a další modernizace

S novým vzhledem mapy se sveze ještě několik dalších, méně výrazných modernizací. Mírně jsme odlehčili kresbu mapového podkladu. Změnili jsme zařazení některých značek do vrstev tak, aby mohl vzniknout nový mapový režim Cyklopodniky a servisy. V Praze jsme do této vrstvy doplnili zatím kolem 50 cykloservisů. A přidali jsme několik značek, které v budoucnu najdou využití (cyklopůjčovna, zákaz parkování kol a zákaz vstupu s kolem).

mapa_15_run_old_new

Starý vs. nový. Odlehčený vzhled mapy (vpravo) je přehlednější a lépe v něm vynikají komunikace a doporučené trasy.

mapa_15_run_servisy

Pohled do budoucnosti

Věříme, že se vám nová podoba mapové aplikace líbí, a že vám pomůže nacházet si své trasy lépe a snáze. Samozřejmě tím s vývojem cyklomapy nekončíme. Pro budoucnost uvažujeme o několika dalších velkých vylepšeních. Technicky významný bude přechod z aktuálně používaných OpenLayers 2 na modernější framework, což by mělo aplikaci zrychlit zejména na pomalejších mobilech. Uvažujeme o řadě vylepšení ve vyhledávači tras a v neposlední řadě se chystáme upravit vzhled naší mapy směrem k větší přehlednosti.

Určitě uvítáme další podněty a návrhy na zlepšení mapy, pište do komentářů, co se vám na nové mapě líbí, a co byste případně chtěli v budoucnu změnit nebo zlepšit.

Přímo z mapy můžete použít také naši novou funkci Feedback – ta má tu výhodu, že nám zašle i vaše aktuální nastavení.

Podpořte další vývoj!

Samozřejmě, jak bude mapa vypadat v budoucnu, závisí také na míře vaší podpory. Tento redesign zajišťovali programátoři pracující jinak pro iniciativu Auto*Mat, částečně z příspěvků, které jste nám na vývoj mapy zaslali už dříve (znovu děkujeme!), částečně ale také v čase placeném ze zdrojů sdružení. Jsme proto vždy vděční, pokud naši práci odměníte přes darovací panel:

Ovládáte-li Python, Django, OpenLayers či máte-li zájem o práci v nich, můžete nás podpořit také přímo tím, že se zapojíte do vývoje. Zdrojové kódy najdete na Githubu zde.

Technická poznámka: Rozpočet Prahou na kole veden odděleně v rámci účetnictví inicativy Auto*Mat. Roční rozpočty Prahou na kole jsou počínaje rokem 2013 uváděny ve výročních zprávách iniciativy Auto*Mat.
Aktualizováno 4. 9. 12:10: Doplněny náhledy odovídající spuštěné mapě a další náhledy nových režimů mapy.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Lei 4. 9. 2015, 10:32

Člověka až děsí, co všechno to umí - skoro aby trávil víc času u mapy než na kole :o)

Skvělá věc.

Byl jsem dost překvapený, když jsem v létě zjistil, že mi to hledá a měří trasy v okolí Jindřichova Hradce!

petr 5. 9. 2015, 15:18

Sice krásné, ale vzhledem k tomu, že mapa je zoufale neaktuální (včetně vedení tras - o komentářích a fotkách ani nemluvě, na nich je stav z před X lety), tak je celá Vaše snaha celkem k ničemu. I mapy.cz jsou aktuálnější! Mnohokrát jsem taky narazil na uzavřené místo, které na Vaší mapě samozřejmě nebylo. A když se člověk snaží a pošle Vám info, tak to asi akorát zahodíte... ani neodepíšete ani mapu neaktualizujete :(.

Jiří Motýl 5. 9. 2015, 20:18

petr: Za nezodpovězení vašeho případného dotazu se omlouvám. Snažíme se odpovídat na veškerou poštu, ale občas něco v poště zapadne.

Snažil jsem se váš email dohledat, ale bohužel se mi to nepodařilo.

Za připomínky a návrhy na aktualizaci jsme samozřejmě rádi, je mi líto, že vaše podněty zapadly.

Vratislav Filler 6. 9. 2015, 09:55

petr: Jste trochu nekonkrétní. V Praze se mapu snažím aktualizovat, co to jde, a podle toho, o čem se dozvím, a hned jak se to dozvím, včetně nových realizací, které jdou do mapy zpravidla v řádu několika týdnů. A jsem si docela jistý, že zde závažné chyby nemáme.

Nevím o případě, kdy bych aktualizaci, která přijde, ignoroval. Mám přístup i do mailu redakce, který pravidelně sleduji, v poslední době jsem tam ale žádné požadavky na opravy v mapě neregistroval (mohl jsem něco přehlédnout, samozřejmě). Podle zjištěných změn také edituji Open Street Map (řádově deset changesetů měsíčně). Kolega Václav Kříž dělá totéž na základě širšího zdroje informací (Cyklisté sobě) a tudíž zadává měsíčně několikanásobně více změn. Někdy dojde k narušení cyklistického obsahu zásahem jiného editora, OSM je totiž wikmapa, do které může přispívat každý. Teoreticky nic nebrání, abyste chyby v mapovém podkladu opravil sám (v praxi to není úplně triviální, ale dá se to naučit).

Vedení některých "historických" tras v Praze ponecháváme s tím, že sice už jejich značení v terénu není zrovna kompletní, ale jsou stále prakticky použitelné. Neaktuální fotografie jsme vyřazovali naposledy letos na jaře, někde je historická fotka lepší než žádná. Mapovou kresbu renderujeme v intervalu několika týdnů, není to úplně laciná záležitost.

Mimo Prahu je situace podstatně horší v tom, že údržba stavu mapového podkladu leží jednak na bedrech "běžných" mapérů OSM, kteří cyklotrasy často neregistrují, nebo se o to starají místní cyklonadšenci, kteří ale zpravidla neumí s OSM zacházet. Také se někde stále ještě mohou objevit reliktní chyby z roku 2012, kdy byla z OSM vlivem změny licence odstraněna část obsahu a náprava nemusela být vždy stoprocentní.

U uzavírek jsme pak plně závislí na informacích, které nám lidé pošlou.

Můžete mi teď do napsat komentáře, kde je (v Praze) neplatné vedení tras a které pražské fotky jsou neaktuální, abychom to opravili?

(Případně to napište do komentářů k místům, proto jsme je zavedli, aby bylo na nepřesnosti možné reagovat okamžitě a tak, aby se o nich uživatelé mapy dozvěděli.)

Prot 6. 9. 2015, 11:17

Výborný, dobrá práce!

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4