24. až 26. června proběhl ve 38 městech po celém světě další ročník komunitní události CycleHack. CycleHack odstartoval v roce 2014 ve skotském Glasgow a od té doby se šíří do dalších měst. Jedná se v podstatě o brainstorming, setkání zainteresovaných lidí různých profesí, z kterého by měly plynout nové myšlenky, jak dále zlepšovat podmínky pro dopravu na kole.
Nejde jen o infrastrukturu. Jedním z nejznámějších výstupů je zlepšovák Penny in Yo’ Pants, tedy úprava sukně za pomoci mince a gumičky do jakéhosi kalhotového modelu, který slibuje větší diskrétnost. Reakce k využitelnosti tohoto nápadu ale bývají rozporuplné.
Lze nalézt i další nápady: patrové stojany na lampách vyráběné ze starých řídítek, zpětné zrcátko připevněné nástavcem k hlavě, případně různě zdůrazněné zóny bezpečného předjíždění. Všechny nápady jsou na konci každého setkání nahrány do veřejné databáze a zpřístupněny celému světu. Výstupem je seznam užitečných (či spíše i neužitečných) nápadů souvisejících se zlepšováním cyklistiky.
25. června nebyla nahá cyklojízda jedinou událostí s cyklotematikou, která se v Praze konala. Ve Vile Štvanice uspořádala reklamní agentura Mustard pražské setkání CycleHack. Agentura Mustard je známa především svým autorstvím reklamní kampaně Škody Auto – We Love Cycling, pražský CycleHack pořádala dle svých slov ve vlastní režii mimo tuto kampaň, i když rozlišení rolí může být u tohoto spektra činnosti značně obtížné.
Účast na pražském setkání CycleHack byla poměrně komorní. Sešlo se zhruba 20 lidí, především spolupracovníků agentury, plus několik přednášejících, veřejnosti bylo poskrovnu. Na programu byly přednášky o aplikaci UrbanCyclers od společnosti Umotional (transformovaný Cykloplánovač z dílny ČVUT), o webu Cyklisté sobě (komunitní platforma z dílny Auto*Matu), Richard Gasperotti (ambasador We Love Cycling) představil své aktivity týkající se distribuce kol do dětských domovů (Pinkbike: Share the Ride) a projektu stavby rodinného trailového parku.
Po přednáškách se večer pomalu přesunul k hudebnímu programu a na klasický „cyclehackový brainstorming“ tak přišla řada pouze v návaznosti na jednotlivé přednášky, kdy obecenstvo vznášelo nápady a připomínky k představeným projektům.
maYuscula 3. 8. 2016, 00:01
Ouu! Skoda, ze som nevedela, ze sa Cyclehack kona. Urcite by som prisla.