Světla pro podzim a zimu

Publikováno: 08. září. 2016, 7 min. čtení
Aktualizováno: 18. prosince. 2020
Autor: Vratislav Filler
Publikováno: 08. září. 2016, 7 min. čtení
Aktualizováno: 18. prosince. 2020
Autor: Vratislav Filler

Jak cyklista pozná, že se blíží podzim? Ano, asi tušíte. I když nás ještě přes den zahřívají teploty vysoko nad dvacet stupňů, postupného krácení denního světla si nelze nepovšimnout. Tudíž je tu každoroční výzva k ověření stavu vašich blikaček. A protože nejlepší text na toto téma, jaký jsem kdy napsal, už nemám šanci překonat, nezbývá než tentokrát zvolit tradičnější přístup.

Nejprve tedy seznam situací, v nichž vám osvětlené kolo ve městě prospěje:

  • Když jedete po silnici za tmy a někdo vás předjíždí (zadní blikačka).
  • Když jedete po silnici za tmy a někdo vám dává přednost při odbočování vlevo (přední blikačka).
  • Když jedete po silnici za tmy a někdo vám dává přednost z vedlejší (přední blikačka).
  • Když jedete po silnici za tmy a někdo naproti se chystá předjíždět (přední blikačka).
  • Když jedete po silnici za tmy nebo za šera.
  • Když jedete po silnici.
  • Když jedete.

A nyní, co byste si mohli pořídit. Vybral jsem nahodile pár produktů, které by se vám mohly hodit. Samozřejmě, máte-li své zkušenosti, podělte se o ně v komentářích.

Reelight napevno

Rovnou říkám, že tohle je můj osobní favorit. Nechcete-li mít starosti s nandaváním a sundaváním blikaček ani s bateriemi, a vůbec, nechcete-li si se světly dělat už vůbec žádné starosti, pak můžou být pro vás tyhle indukční blikačky ideální. Po montáži na osy obou kol a doplnění drátů o otáčecí magnety už to za jízdy svítí či bliká pořád, dokud se světla nerozpadnou.

Když zajistíte, že blikačky nebudou při otáčení kola drhnout o magnet a nebudete rvát přední kolo do drátolamů, vydrží vám řadu let. Sám je používám od roku 2009 a na své bicykly je instalují dokonce Rekola. I přes vyšší cenu jsou to světla, která v městských blikačkách nastavila nový standard.

Prislusenstvi_Reelight-SL120-přední_jpg-3614720340-800x800_citybikes

Foto Citybikes.

Světla se dělají v provedení prostě blikajícím, trvale svítícím, s kondenzátorem udržujícím blikání i při stání v křižovatce i v provedení pro kola s kotoučovými brzdami. Blikačky se hodí doplnit výkonnějším světlometem, jehož cena se pohybuje kolem 1000 Kč a prodává je například Citybikes. Osobně si myslím, že se za tyhle peníze vyplatí, jezdíte-li trojsezónu nebo v zimě. A nemáte-li nějaký extrabuřt, zvládnete montáž i doma.

Reelight sundavací

Levnější obdobou je Reelight city, sundavací indukční blikačka umístěná k ráfkům. Tato světla jsou definitivní odpovědí na umírající akumulátory v blikačkách. Pro město budou jistě dostačovat, sundavání bezbateriového světla ale považuji spíše za zbytečné obtěžování uživatele.

blikacky-bez-baterii-reelight-rear-wheel_jpg-3375820528-800x800_citybikes

Foto Citybikes.

Za cenu přesahující 500 Kč nabízí třeba Citybikes.

Bateriová zadní světla na městská kola

Repasovaná městská kola s klasickými blatníky zpravidla počítají se zadním světlem na dynamo, umístěným buď na blatník nebo na nosič. Frikční dynama jsou pasé, zapletení nábojového dynama do existujícího bicyklu ale nebývá zrovna laciné, stejně jako výše uvedené Reelighty. Nejezdíte-li na kole celou zimu, připadá v úvahu levnější řešení s bateriemi, které se hodí také na letní kolo, na němž jízdu za tmy předpokládáte jen občas.

Dlouho jsem si myslel, že v ČR nic takového jako blikačku na zadní blatník či nosič neseženete, ale tip jsem nakonec získal. Dáváte-li do kupy staršího Favorita či Sobi 20, nebo když prostě doplňujete kolo nosičem či dětskou sedačkou znemožňující umístit blikačku na sedlovku, tak eshop Retrocyklo.cz nabízí, co potřebujete (a za velmi „nehipsterské“ ceny).

svetlo-zadni-1xled-klasik_retrocyklo.cz

foto retrocyklo.cz

Světlomety do města

V silných světlometech se nevyznám. Těžko vám tak doporučím, která „světelná radlice“ vám nejlépe zajistí lumenové vítězství i při konfrontaci s protijedoucím kamionem, prosvětlí váš noční lesoparkový trail na úroveň slunečného dne a donutí pozdně večerní osazenstvo náplavky zděšeně naskákat do ledové Vltavy. Ostatně, městská cyklistika nic takového zpravidla nevyžaduje (nebo by aspoň neměla).

Pro běžné městské použití tak obvykle stačí jakýkoliv solidní světlomet v ceně několika stovek korun. Systém volte podle toho, zda jím budete svítit pořád, nebo ho máte jako přisvětlení k základní blikačkové sadě pro nějaký krátký průpich neosvětleným parkem. Více světla pak vyžadují nezpevněné cesty a silnice mimo město.

A počítejte s tím, že první, co budete muset udělat u světel na běžné baterie, je dokoupit do nich akumulátory. Osobně nemám zkušenosti s blikačkami dobíjenými přes USB, jejich pořízení ale nejspíš ve městě, kde je dnes několikanásobně víc těchto konektorů než obyvatel, pomůže výrazně snížit šanci, že se ocitnete s vybitým světlem. Dají se pořídit ve všech výkonových a cenových relacích už od 250 Kč.

Silikonový low end

Znamená-li pro vás brzká tma konec cyklistické sezóny, neznamená to, že máte rezignovat na alespoň nouzové osvětlení, jakým jsou levné silikonové blikačky, které pořídíte na každém rohu za cenu nepřekračující výrazně sto korun (odkaz vede na malý cykloobchod Kola Jižňák, který mám 50 metrů od domu, předpokládám, že jinde bude nabídka podobná). Možná máte dokonce štěstí a někdo vám je už vnutil zadarmo na veletrhu či cyklistické propagační akci. Ostatně jako zálohu se je hodí vozit s sebou, ať v základu svítíte čímkoliv. Neboť když se světlo nepokazí vám, můžou se hodit k zapůjčení kamarádovi.

Nemá-li tahle blikačka vybité baterky, dá se použít k opatrné jízdě i na neosvětlené asfaltové cestě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tahle světla by měla policie dávat automaticky ke každé pokutě za jízdu bez světel. Vyplatilo by se to všem.

Vratislav Filler

Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Komentáře k článku×

Lei 08. 09. 2016, 14:22

Hm, ty sundavací reelighty by mohly řešit obavy z vandalů a zlodějů - a ne jen být zbytečným obtěžováním uživatele.

Nejlepší by stejně bylo nábojové dynamo, ale kup si ho, když je tak drahé, což je přesně to, co člověk nepotřebuje, když kolo nechává zamčené někde ke značce.

Na favoritu, na kterém jezdím především podvečerní výlety v létě, mám klasické dynamo; vlastně se mi to líbí, ale potřeboval bych, abych neměl opět přizosmené přední kolo, pak to tak dobře nedosedá a je to bída. Možná proto mi ale nepraská žárovička - jak jsem se kdesi dočetl, že je to klasika (já si to moc nepamatuju, z let, kdy jsem na favoritu s dynamem jezdil do školy, myslím, že s tím nebyly větší potíže). Ale je fakt, že to pak někdy udělám tak, že v krajině, kde nic nejezdí, s ohledem na zvukové vlastnosti, jedu bez světla a zapnu ho až tehdy, když se blíží auto :o)

vlákno 08. 09. 2016, 17:03

Na zadní nosič jsem dlouho něco hledal, teď používám toto http://cyklosvitilny.heureka.cz/author-a-caddy/

újezďák 08. 09. 2016, 17:49

Léty praxe po Praze jsem postupně dospěl k tomu, že blikačka je základ pro celý rok a nejenom pro sezonu podzim zima :)
Dva důvody, všichni ostatní účastníci svítí, tudíž v mezeře jste hůř vidět.
Jezdím často za úsvitu nebo soumraku tedy v době dlouhých stínů a slunce v očích... slušná blikačka vás zviditelní i husté aleji ( ještě nedávno u cKolodějského zámku na silnci z Hájku než to prořezali , v pojezdu Sliačská nebo třeba v tunýlku u Libeňského mostu... ) prostě všude tam kam přijedou lidi s očima plnýma světla :)

Do seznamu bych zařadil světelný pásek Lidl, slušná poslední záchrana když vám dojdou baterky v zadní blikně, nebo prostě jen tak... je to překvapivě dobře vidět už z dálky nezabere to místo a kupodivu to má slušnou výdrž... bílý je nejlepší bych řekl , dělají žlutý oranž a bílý

http://www.nakole.cz/images/f/diskuse/b6/l/607345-1.jpg

Jirka 08. 09. 2016, 22:22

O těch indukčních jsem uvažoval, ale nevadí, že jsou umístěné tak nízko?

Jinak já ještě doporučuji koupit samolepící reflexní fólii nebo pásku a oblepit blatníky a rám. Nic to nestojí a hodně to pomůže.

Vratislav Filler 09. 09. 2016, 11:38

Vlákno, Újezďák: Jo, tyhle věci vypadají taky dobře.

Jirka: Nezažil jsem situaci, kdy bych měl dojem, že nízko umístěné světlo mou viditelnost výrazně zhoršilo. Zdálky to nevadí a zblízka je cyklista vidět jako celek. Jenom když táhnu vozík nebo dětské kolo na follow me, tak mám samozřejmě blikačku ještě na tom, co táhnu.

A nemáte někdo praktickou zkušenost s nějakými USB svítilnami? Jsou už na cenové úrovni, kdy se neplatí extra moc za "módní efekt"?

Jirka 09. 09. 2016, 11:44

Nijak jsem to nestudoval. Prostě mi to přišlo divné místo na montáž světla. Intuitivně bych jej dal vždy na řídítka. Ale když o tom přemýšlím, tak to bude předsudek

Napadá mne jediná situace - silnice mimo město večer. Auto vyjíždí komo z vedlejší na silnici, kde jedu já. Vyjíždí zprava, takže světlo umístěné na levé straně kola je trochu skryto kolem a výpletem.

Piskvor 09. 09. 2016, 11:57

Usb dobrý - mám už pár let blikačky Blackburn Flea přední+zadní na takové to městské ježdění , a nemůžu si stěžovat, dosud mě nenechaly ve štychu.

Piskvor 09. 09. 2016, 11:58

(Cenu nevím, dostal jsem je, ale možnost nabíjet "kdekoli" mi výrazně usnadňuje nabíjení, oproti vyndavacim aku a/nebo proprietárním konektorům)

josuk 09. 09. 2016, 12:20

pozn. myslím, že reflexní samolepky co nejníže (kam svítí tlumená světla), a nejen vpředu ale i na bocích, či reflexní trubičky na drátech (co ani horským kolům nekazí image) světelným „výkonem“ překonávají lecjakou úzkosměrovou a vybitou blikačku. Jsou levné, nekradou se, nepotřebují žádnou údržbu a dávají prostor k individualizaci kola ;-)

Lei 09. 09. 2016, 12:26

Souhlasím; kolo mám docela oblepené, a je to docela nenápadné, takové ty bílé čtverečky, bylo jich v jednom pytlíku tolik, že vyšly všude na rám. Odrazky do výpletu mi dali v té prodejně zadarmo, asi je tam nikdo nekupoval, nebo co. A je bez debaty, že po setmění jsou daleko líp vidět než blikačka, co už nemá nejčerstvější baterky.

Cyril 09. 09. 2016, 13:45

Jako hit letošní sezony bych bezpochyby zaradil sadu světel z Lidlu.
Přední světlomet do na microUSB konektor s parabolou svítí rovnoměrně před kolo, do šířky i do dálky. Zárověň má výkon i pro cestu v noci bez žádného osvětlení a 3 intenzity svícení bez blikání. Má indikátor vybití a i s rozsvícenou kontrolkou ještě vpohodě vydrží minimálně hodinu na návrat domů.
A jěště k tomu je zadní svítilna s 1 diodou na 2xAAA bez blikání a to celé za 350kc. ;)
Už byla v letáku 2x, takže bych se nebál, že již nepůjde koupit. Jinak odpovídá tomu podle obrázku toto světlo od Force
http://www.bike-eshop.cz/predni-svetla/svetlo-predni-force-extra-usb-1-dioda-cerne-45150

vlákno 09. 09. 2016, 13:50

Ad silnice mimo město večer: tam bych to nepodceňoval, městská blikačka tam proti dálkovkám nemá šanci (vyzkoušeno). Když jsem jel v létě natěžko po tmě, měl jsem reflexní vestu a čelovku (Beale FF 120) v režimu blikání, auta přepínaly na potkávačky kilometr přede mnou, přehlídnout mě nešlo. Navíc se hodí vidět reflexní značky.

USB mám přední Moon meteor 250, je to šikovné, jediná nevýhoda je USB mini konektor, kvůli kterému na to musím vozit extra kabel. Ve městě mi bohatě stačí Smart blikačka, snažím se nikoho neoslnit.

újezďák 09. 09. 2016, 16:18

já mám lehké, kompaktní a přenosné

infini 3w super lava 3f 300 lumen , akorát jsem ho dostal jako dárek.. tak nevím co tou dobu stálo.....

super kompatní, přehazuju si ho i na koloběžku ( 30 vteřin práce) nebo ho beru jako baterku do auta na dovo...

Svítím s ním už asi od ledna v podstatě 2x 1-1,5 hodiny za den, v práci přicvaknu k počítači a je to za pár minut nabité údajně to dobře svítí 3 hodiny,,, což tak sedí

Svítí hodně, ze začátku jsem měl problém, než jsem přišel na to, že mám lehce šípovítá řidítka a svítím tedy moc doleva.... ,

mimochodem to že když sem člověk dá link na to světlo a při odklepnutí na mě začnete prskat, že je to spam ... hm otravné až moc

ENE 10. 09. 2016, 23:03

Já mám už cca. dva roky tohle: https://www.petzl.com/US/en/Sport/PERFORMANCE-headlamps/REACTIK-PLUS#.V9RTJdFb_aQ, resp nějakou předchozí verzi bez BT, funguje to skvěle, září to fakt silně a mám v tom akumulátor na mikro USB konektor, který vydrží na max. intenzitu svítit víc než 2 hodiny. Jedinou slabinou je cena, ale zase platí, že ta zde odpovídá kvalitě ;-)
Vepředu a vzadu mám už asi tři roky navíc Reelight (nějakou starší verzi tohoto https://www.reelight.com/en/products/rl700/ přesně už nevím), celkem spokojenost, ale vepředu mi to připadá trochu slabý co do intenzity svícení a vzadu i vepředu křehký - ulomil už jsem to oboje a vzadu to jde nahradit zadním dílem tohoto (http://www.azub.eu/light-set-for-dynamo-hub-with-edelux/, má to i zabudovaný kondenzátor a celkově mi to připadá skoro nerozbitný); na tu přední lampu od Edeluxu Reelight nestačí-teda alespoň dle Azubu, kde to prej zkoušeli.
V týhle kombinaci jsem vždy vidět, neřeším vybitý baterky do blikaček a ve tmě i slušně vidím od čelovky. Slabinou je jednak vulnerabilní plastový přední světlo Reelight, který nejde nahradit nějakou odolnou náhradou (nebo já jsem ji zatím nenašel), jednak ta celková cena :(

újezďák 13. 09. 2016, 13:03

http://www.ibesip.cz/cz/pro-media/aktuality/270-vidime-se-chceme-te-videt-i-priste

„Vidíme se?“ - Chceme Tě vidět i příště!

12. 09. 2016
Kampaň „Vidíme se?“ zaměřenou na viditelnost chodců v letošní sezóně podpoří všech 14 hokejových klubů TELH. Kampaň od samotného počátku podpořil také pan Zdeněk Svěrák. A právě spot inspirovaný filmem „Vratné láhve“ byl vybrán pro promítání na všech extraligových stadionech během 210 zápasů prvních 30 kol základní části ročníku 2016 / 2017.

Marek Turnovec 13. 09. 2016, 16:17

Tak to, že většina zadních blikaček se přidělává na sedlovku (a s nějakou brašnou či jiným nákladem na nosiči je to dost naprd) jsem zápolil také dlouho. Pár let mi to trvalo, než jsem objevil ten kousek od Authora, co tu už zmiňoval vlákno. Je fakt, že na to, jak je to velké, by to možná mohlo svítit trochu víc a trochu lépe do stran, ale aspoň něco. Před tím jsem měl tak nějak podivně přidělanou na nosiči vzadu buď blikačku Cat Eye, nebo pak i Blackburna Mars (nevím přesně jakou verzi, svítil fakt vydatně, ale bohužel jsem ho jednou o něco urazil, jak čněl - nevíte někdo, jestli nejdou někde sehnat náhradní díly - tzn. ta zadní část?).

Co jsem si ale objednal někdy předloni a letos konečně nalepil na kolo:

http://www.dx.com/p/reflective-rim-sticker-strip-band-for-bike-motorcycle-car-multicolored-5-pcs-253806

Nalepí se to na ráfek (asi je výhoda, když mám kotoučkové brzdy) a přijde mi to daleko lepší, než všechny odrazky, co jsem měl kdy ve výpletu. Ještě nevím, jak dlouho to vydrží, ale i kdybych měl třeba po roce objednávat nové a znovu lepit, tak se to myslím vyplatí. A když jsem posledně dával kolo na servis, tak tam na to také docela koukali. :-)

újezďák 13. 09. 2016, 23:28

Marek Turovec mi připoměl že :)
výborný jsou i reflexní trubičky na dráty, mám je tedy opět z lidlu a nastrkal jsem to na všechna kola v rodině.... z boku naprosto vynikající a kupodivu jsou slušně vidět i zezadu a zepředu...

a ty staré ( tak po 2-3 letech) sundavám a dávám na plot na dráty, je tak krásně vidět když člověk přijede v noci v naší ulici...

http://www.nakole.cz/images/f/diskuse/71/l/613665-1.jpg
http://www.plzenskonakole.cz/photo-pg-6208--600.jpg

v balení je jich dost na několik kol.....

Marek Turnovec 13. 09. 2016, 23:46

Trubičky do drátů jsem si tehdy objednal také, měl jsem je na kole asi od loňska a letos už se mi z některých ten reflexní povrch nějak sloupal a zbyla jen bílá plastová trubička. Na DX.com mě to tehdy stálo 2,82 dolaru, byly tam 4 modré, 4 červené a 4 bílé. Jestli jich v Lidlu mají nějak víc a za lepší cenu, tak to abych se tam asi také podíval... Resp. ještě se podívám na eBay a AliExpressu, co tam v podobném duchu mají, tam často mají některé věci co na DX.com, ale levněji...

Morag 14. 09. 2016, 20:02

Já jsem na nosič koupil tenhle držák pro Smart blikačky a velká spokojenost. http://www.bike-centrum.cz/drzak-blikacky-smart-na-nosic

újezďák 15. 09. 2016, 13:58

trubičky mívají nárazově v době cykloakcí 36 ks 150 kaček...

http://www.letakomat.cz/lidl/cyklistika/?page=4

Daniel Nekonečný 15. 09. 2016, 18:51

mate tam preklep

Když jedete po silnici za tmy a někdo vám dává úřednost z vedlejší

úřednost

Marek Turnovec 15. 09. 2016, 23:40

Ad trubičky: díky za informaci. Jsem ještě v úterý prohledával AliExpress a nakonec našel nějaké, co jsou po 12 kusech (jedna barva) za 1,25 USD. Těch 36 by tedy vyšlo asi na 90 Kč. Tak jen pro informaci, že Čína je asi pořád levnější, než Lidl (taky Čína).

újezďák 16. 09. 2016, 00:12

No myslím právě proto jde svět tam kam jde, když leckde je práce levnější tak se prostě tovar přepraví přes 3/4 planety.
No hlavně že není dolar za 15 kaček, to by jsme vozili i vzduch do galusek

NightRider 11. 10. 2016, 19:00

Drahota nábojových dynam je pověra. Nejlevnější stojí okolo šesti stovek - to je míň než obyčejný náboj plus sada srovnatelně výkonných akumulátorů plus nabíječka (za předpokladu vestavby do nového kola a zapletení vlastními silami, ne výměny existujícího náboje v servisu). Náklady na obyčejné baterie radši ani nebudu počítat.

Ale už dost, ať nevypadám jako prodejce dynam :-).

Jakub 03. 11. 2016, 23:29

Dnes večer jsem zažil něco nečekaného, u Trojského zámku probíhala policejní kontrola cyklistů zaměřená na osvětlení. Za odměnu (i za trest) rozdávali strážníci reflexní podkůvky na nohavice, trubičky do drátů a magistrátní úředník přidával sadu cyklomap Prahy (1:10 000 a 4x 1:25 000). Jenom by si pan strážník mohl doplnit znalost vyhlášky 341/2014 Sb. Boční odrazky v paprscích kola mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích plášťů, nebo bočních částech oděvu cyklisty. Prý to učí, ale tohle nevěděl. :-)

Jiří Motýl 03. 11. 2016, 23:43

Jakub: ano, akce probíhala i v předchozích dnech na Barrandovském mostě a na Podolském nábřeží.

Vše v rámci kamapaně MHMP "Nejezdi jak netopejr" http://www.cistoustopou.cz/kolo/clanek/vidim-vidis-vidis-me-242

Marek Turnovec 04. 11. 2016, 00:47

Hm tak mohou být nahrazeny reflexními materiály na bocích plášťů. A co když je mám na ráfku? Pořídil jsme si to letos, je to super, podle mně je to vidět daleko lépe, než oranžové odrazky ve výpletu, které způsobovaly akorát to, že kolo nějak divně drnčelo (a já pořád přemýšlel, čím to je, až mi v servisu poradili je sundat).

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat