Cyklistický mapathon pro začátečníky

Publikováno: 14. června. 2019, 1 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021
Publikováno: 14. června. 2019, 1 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021

Další setkání nad cyklistickými mapami se blíží. Cyklistický mapathon je naplánován na 25. června v 17:30. Jako již tradičně v kanceláři Auto*Matu v paláci Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1). Mapathon se po několika náročnějších setkáních tentokrát přizpůsobí potřebám naprostých laiků. Naším společným tématem bude aktualizace informací o cyklostojanech, cykloobchodech a servisech. Jedná se o poměrně jednoduché aktualizace, které po pár minutách zácviku zvládne kdokoliv se základní znalostí práce na počítači. Rádi kohokoliv vše naučíme a s úpravou mapy pomůžeme.

Chcete pomoct s tvorbou podrobných cyklistických map? Chcete se naučit základy, abyste to třeba v budoucnu zvládli sami? Chcete se poradit, jak cyklistické mapy co nejlépe upravovat? Nebo třeba prodiskutovat otázky týkající se cyklistické dopravy? Rádi Vás uvidíme.

Co to je mapathon?

Mapathon je koordinované mapovací setkání, které umožňuje nováčkům seznámení se základními principy mapování a pokročilým mapařům zase diskuzi nad nečekanými problémy. Zároveň zajišťuje efektivní rozdělení úkolů a činností. V českém prostředí jsou asi nejznámější mapathony pořádány Lékaři bez hranic, kde dobrovolníci za pomoci satelitních snímků mapují odlehlé nezmapované končiny, ve kterých působí mise Lékařů bez hranic, a tím jim pomáhají s orientací v neznámém terénu.

Cyklistická infrastruktura v Praze sice není na mapách zcela prázdným nezmapovaným místem, přesto mají ale cyklistické mapy stále mnoho prostoru ke zlepšení. Cyklistický mapathon si právě zlepšování pražských cyklistických map a navigací klade za cíl.

OpenStreetMap.org (OSM)

Mapování bude probíhat v OpenStreetMap (OSM). Mapy OSM může editovat a používat kdokoliv, je to taková obdoba Wikipedie mezi mapami. Data jsou v OSM volně přístupná a pod licencí CC BY-SA je může využít kdokoliv. Tím se OSM zásadně liší od komerčních map, jako jsou třeba Mapy Google.

Data z OSM tak můžete objevit využitá různými způsoby: lze nalézt mapy založené na datech o MHD, turistické mapy, námořní mapy a samozřejmě také mapy zobrazující data důležitá pro cyklodopravu. Pražská cyklistická data z OSM tak kromě naší Mapy Prahou na kole využívají i další cyklistické aplikace – například UrbanCyclers, Na kole Prahou, Bikecitizens.net, a řada dalších.

Pro správnou a přesnou funkčnost všech těchto aplikací a map je ale třeba mít co nejpřesnější data. Jak již bylo řečeno, v případě OSM se jedná o komunitní data tvořená samotnými uživateli, každý tak může přispět a mapu zlepšovat. Mnozí již pražská cyklistická data v OSM každý den aktualizují, včetně nás v Auto*Matu a Prahou na kole. Díky Cyklistickému mapathonu se můžete přidat také!

Co je potřeba s sebou

Především chuť k úpravám map a notebook, na kterém spustíte webové rozhraní k úpravě map. Pokud nemáte vhodný notebook, zkuste nám napsat na e-mail redakce (redakce@prahounakole.cz) a my se pokusíme pro Vás počítač zajistit. Pokud to s mapováním myslíte skutečně velmi vážně, můžete si předem nainstalovat podrobnější editor JOSM, přístup přes webové rozhraní ale do začátku úplně stačí.

Aktuálním tématem je úprava cyklostojanů, servisů a cykloobchodů. Přinést si s sebou můžete také seznam vlastních míst, která byste do mapy rádi přidali a která v ní aktuálně chybí. Sami jsme získali aktuální seznamy městských stojanů na Praze 2, Praze 3, Praze 4, Praze 6 a Praze 7. Není tedy problém, pokud přijdete i bez vlastní inspirace.

Najdete nás v kanceláři Auto*Matu – při vstupu do paláce Lucerna z Vodičkovy první dveře se zvonky po levé straně. Kolo je buďto možné s opatrností vyvést do kanceláře, zaparkovat před vchodem u značky pěší zóny,  nebo v cyklostojanu na Václavském náměstí.

Na místě bude připraveno základní občerstvení. Budeme rádi, pokud nám předem potvrdíte, že se mapathonu plánujete zúčastnit.

Návody do začátku

Zaujala vás problematika OSM a chcete se s mapou a editováním blíže seznámit ještě doma před samotným mapathonem? Zkuste tyto odkazy:

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Pavel Mašek 16. 6. 2019, 16:04

Peckoidní. Tyhle "komunitní" akce jsou skvělé.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat OpenStreetMap
Specifika cykloopatření v OpenStreetMap
Inspirace,

Specifika cykloopatření v OpenStreetMap

15. listopadu. 2017, 1min. čtení2
Pustíte se do OpenStreetMap?
Inspirace,

Pustíte se do OpenStreetMap?

06. listopadu. 2017, 1min. čtení1