Rekola v Bratislavě spouští náhradní bicyklovou dopravu

Publikováno: 17. září. 2020, 2 min. čtení
Aktualizováno: 05. března. 2021
Úvodní foto: Rekola
Publikováno: 17. září. 2020, 2 min. čtení
Aktualizováno: 05. března. 2021
Úvodní foto: Rekola

V Bratislavě probíhá rekonstrukce tramvajové trati do čtvrtí Karlova ves a Dúbravka. Kromě náhradní dopravy autobusové byla zavedena také náhradní doprava bicyklová.

S ní přichází český bikesharing Rekola, který do slovenské metropole nedávno expandoval.

Na celkově 18 stanicích rekonstruované tramvajové trati byly zavedeny růžové virtuální zóny s desítkami rekol. Téměř celý úsek mohou lidé podél trati projet po cyklostezkách.

Kola mají na tomto úseku výhodu, jelikož nemusí stát v zácpách a oproti náhradním autobusům jezdí „nonstop”. Během koronavirové krize se navíc Bratislavané budou moci na kolech dodržet bezpečný odstup.

Unikátní řešení výluky

Projekt je první svého druhu a byl spuštěn v rámci Evropského týdne mobility. Rekola jsou označena stejně jako náhradní autobusy nápisem “X5”. V rámci této akce byla flotila bratislavských růžových kol rozšířena na cca 300 kusů. Například v Praze jich v současnosti jezdí 1000, v Brně 300.

Peter Klučka, Národní cyklokoordinátor Ministerstva dopravy a výstavby SR iniciativu komentoval následovně.

Náhradná bicyklová doprava je podľa mňa najoriginálnejší a najprínosnejší projekt tohtoročného európskeho týždňa mobility. Teší ma, že bicykle v Bratislave už nebudú vnímané iba ako športová aktivita na voľný čas, ale stanú sa reálnym dopravným prostriedkom.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat