Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum

Publikováno: 19. ledna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 01. února. 2021
Úvodní foto: Crispin Hughes
Publikováno: 19. ledna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 01. února. 2021
Úvodní foto: Crispin Hughes

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal průzkum, který nechal zpracovat britský magazín New Statesman, s cílem zjistit názory společnosti na zřizování LTN (low traffic neighbourhoods), sousedství s omezeným provozem aut, a také na rozšiřování mýta pro vjezd automobilů do města.

Dopravně zklidněná sousedství

LTN v praxi znamená omezení průjezdu aut určitými body, tak aby nebylo možná si cestu zkracovat přes klidná sousedství. Naopak, průchod chodců a průjezd kol, koloběžek či bruslařů zůstává neomezen. Cílem je zvýšit bezpečnost v ulicích, snížit znečištění a zatraktivnit pohyb městem bezmotorovým způsobem. Vytváří se tak bezpečnější síť klidných ulic, které jsou vzájemně propojené.

Mnoho zón LTN v Londýně i celém Spojeném království vzniklo v souvislosti s koronavirovou pandemií v roce 2020, jejich vznik totiž podpořila vláda v rámci boje s koronavirem.

Celkem 44 procent dotazovaných vyjádřilo podporu pro rozšiřování LTN, 21 % bylo proti. Dalších 27 % lidí vyloženě nepodporuje žádnou stranu a 9 % nevědělo jak odpovědět.

Mýto pro vjezd přespolních

Výzkum probíhal 13–14. ledna 2021, tedy ve dnech, kdy londýnský dopravní orgán Transport for London představil návrh poplatku 3,5 £ (103 Kč) za vjezd automobilů registrovaných mimo město do metropolitní oblasti Velký Londýn (ve které žije zhruba 9 milionů obyvatel).

Celkem 41 % dotázaných souhlasí se zavedením mýta pro mimolondýnská auta. 32 % s návrhem nesouhlasí. 20 % nepodporuje ani neodporuje a 6 % neví.

Výzkum také ukázal, že si Londýňané spojují slovo „LTN“ – dopravně zklidněná sousedství nejčastěji (69 procent) se slovem „životní prostředí“, 31 % lidí si s tímto slovem spojuje gentrifikaci.

Průzkum tedy ukázal, že je ve městě o něco více těch, kteří podporují snižování dopravní zátěže anglické metropole.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat