Posledních pár dní na přihlášku projektů do soutěže o Cenu Víta Brandy

Publikováno: 01. února. 2022, 3 min. čtení
Úvodní foto: Cena Víta Brandy
Publikováno: 01. února. 2022, 3 min. čtení
Úvodní foto: Cena Víta Brandy

Zrealizovali jste ve vašem městě zajímavý projekt zlepšující cyklistickou dopravu? Například novou cyklostezku, úschovnu kol nebo nové cyklistické propojení, které dříve bylo jen z říše snů? Právě teď je poslední možnost přihlásit svůj projekt do soutěže o Cenu Víta Brandy, uzávěrka přihlášek je v pátek 4. února.

Cena Víta Brandy oceňuje dopravní stavby i osobnosti, které obohacují veřejný prostor a jsou dobře zvládnuté – nejen technicky, ale i koncepčně a citlivě zasazené do okolního prostředí, příjemné pro uživatele a esteticky přitažlivé. Soutěže se mohou zúčastnit jednotliví autoři či týmy – architekti či urbanisté, města, regiony, kraje a další organizace v ČR nebo SR. Do soutěže mohou být přihlášena díla ze všech kategorií dopravních staveb a veřejného prostranství uvedená do provozu nebo zkolaudovaná od 1. 1. 2014 do 15. 01. 2022. Uzávěrka pro zaslání přihlášky na nominaci staveb či osob je 4. 2. 2022 (včetně).

Organizátorem soutěže je spolek Partnerství pro městskou mobilitu, online magazín Městem na kole se stal mediálním partnerem soutěže. Prostřednictvím Ceny Víta Brandy chce spolek Partnerství pro městskou mobilitu poukázat na dobrá realizovaná řešení a že i čistě technické dílo v podobě dopravní stavby či opatření (jakým je např. stezka pro pěší a cyklisty, úschovna kol nebo zklidnění ulice, které vzniklo v rámci dopravní infrastruktury) může být i obohacením pro kvalitu života a veřejný prostor.

Zviditelněním kvalitních, funkčních a esteticky dobře provedených realizací chtějí organizátoři soutěže klást nejen požadavky na výši finančních prostředků vynaložených na obdobné stavby, ale také vyzdvihnout jejich kvalitu a potřebu veřejných soutěží. Určitý důraz bude kladen i na chytrá řešení, která mohou stavbu zlevnit, avšak ne na úkor kvality.

Vít Branda

Architekt Vít Branda (1963 – 2009), jehož jméno soutěž nese, je autorem lávky na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Jeho řešení lávky kopírující skalní masiv v souvislosti s využitím navazujícího nábřeží a stezky je v českých podmínkách výjimečné a bylo nominováno mezi nejlepší evropské stavby posledních let.

Další informace o soutěží

Všechny důležité informace o soutěži včetně přihláškového formuláře najdou zájemci na stránkách www.cenavitabrandy.cz.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Pavel Mašek 2. 2. 2022, 21:54

Ví někdo, jestli existuje i nějaká soutěž o anticenu v této oblasti?

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat