Znojmo letos vyznačí v ulicích 16 kilometrů cyklopiktokoridorů

Publikováno: 27. března. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 28. března. 2022
Úvodní foto: Ilustrační foto, Martin Š.
Publikováno: 27. března. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 28. března. 2022
Úvodní foto: Ilustrační foto, Martin Š.

Znojmo letos vyznačí v ulicích pět souvislých tras piktogramy pro průjezd cyklistů, vzniknou tedy tzv. cyklopiktokoridory. Celkem půjde o 16 kilometrů ulic, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Soňa Bystřická. Město za vyznačení zaplatí 129.000 korun. Jde o opatření, které chrání cyklisty ze všech nejméně, protože pro ně nevyčleňuje samostatný prostor, pouze upozorňuje ostatní účastníky provozu na možnost výskytu cyklistů.

Podle Bystřické to budou pouze piktokoridory, protože v daných ulicích není možné vytvořit jiná opatření, například cyklopruhy, do nichž nesmí řidiči aut vjíždět a nesmí v nich auto odstavit. Hlavním důvodem je malá šířka ulic, v některých případech jde o ulice, které nepatří městu.  „Pokud bude příznivé počasí, mělo by být značení hotové do konce května,“ řekla Bystřická. Projekt bohužel redakce Městem na kole zatím neviděla.

Značení vychází z plánu rozvoje cyklodopravy, který má město od roku 2019. Připravené je tak, aby šlo o pět logických tras a byl zajištěný průjezd v potřebných směrech.

  • Centrum – Trasa povede ulicemi Do Lesek, Dělnická, K Sirotčinci, Jubilejní park, Jarošova, Palackého, Jana Palacha, Coufalova, Kuchařovická, Studentská, Rooseveltova, 17. listopadu, náměstí Republiky a Tovární. Celková délka trasy bude 4 480 metrů.
  • Sever – Trasa povede ulicemi Přímětická, Legionářská, Únanovská, Hlavní, Jevišovická, Na návsi, K Suchopádu. Celková délka trasy bude 5 100 metrů.
  • Jih – Trasa povede ulicemi Loucká, Klášterní, Melkusova. Celková délka trasy bude 1 900 metrů.
  • Východ – Trasa povede ulicemi Průmyslová, Dobšická, Topolová, Znojemská. Celková délka trasy bude 2 200 metrů.
  • Západ – Trasa povede ulicemi Hradišťská a Mašovická. Celková délka trasy bude 2 670 metrů.

Vzhledem k avizovanému značení piktogramovým koridorem o zcela minimální opatření, které slouží spíše pro zlepšení navigace lidí na kolech a pro upozornění ostatních účastníků provozu, že se jedná o místo, kudy mohou častěji projíždět cyklisté. Realizace opatření přichází o zhruba rok později, než jak ji původně plán rozvoje cyklistické dopravy města Znojma předpokládal.

Zároveň se nejedná o jedinou formu podpory cyklistické dopravy ve Znojmě. Město má poměrně hustou síť cykloobousměrek ve svém centru a plánuje i stavbu dalších chráněných stezek, mimo jiné výhledově plánuje pracovat na dalším pokračování cyklostezky podél ulice Pražská, která byla před několika lety mírně prodloužena na základě návrhu v participativním rozpočtu.

V souvislosti s děním ve Znojmě je také zajímavostí, že ve Znojmě působí velmi aktivní lokální cyklistický klub Cyklo klub Kučera Znojmo, pořádající řadu akcí na podporu cyklistiky.

K6 29. 3. 2022, 21:35

Kéž by se probrala i Plzeň a začala se svou bídnou cyklo infrastrukturou něco dělat.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat