Jihlava má svůj první parklet

Publikováno: 10. května. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 12. května. 2022
Úvodní foto: CityChangers
Publikováno: 10. května. 2022, 2 min. čtení
Aktualizováno: 12. května. 2022
Úvodní foto: CityChangers

V ulici Palackého v Jihlavě se objevil nový parklet. Jeho cílem je ukázat, jak se dá využít veřejný prostor, kde by běžně parkoval jeden automobil. Jde o mobilní veřejné prostranství určené k odpočinku i setkávání, ale i zaparkování jízdního kola či koloběžky.

Parklet, který má velikost jednoho parkovacího stání, je v ulici Palackého před kavárnou Caffé Stella a zabírá plochu 2 x 5,25 metrů, tedy přesně jedno parkovací místo. „Na tomto místě běžně stojí auto nebo dodávka. Parkletem chceme lidem ukázat, že veřejný prostor neslouží pouze k parkování, ale také k setkávání lidí. A tady si mohou posedět a popovídat například u dobré kávy,“ vysvětlil hlavní smysl parkletu v Jihlavě radní pro dopravu Jaroslav Vymazal.

Parklet si město zdarma zapůjčilo od spolku Partnerství pro městskou mobilitu, bude zde nejméně dva měsíce. „Sami jsme si zajistili pouze montáž a přepravu z Frýdku-Místku, kde sloužil parklet lidem na podzim. Pokud se u nás osvědčí, může to být jedna z možností, jak veřejný prostor do budoucna využít,“ doplnil Jaroslav Vymazal. Kromě Frýdku-Místku už se parklet představil například i v Říčanech, Jičíně nebo Litomyšli.

Spolek Partnerství pro městskou mobilitu, od kterého má Jihlava parklet zapůjčený, pořádá ve spolupráci s městem také mezinárodní konferenci CityChangers 2030. Uskuteční se v Jihlavě 17. a 18. května a tématem bude právě městská mobilita.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení