Městys Štoky nechal postavit cyklostezku u tahu 38, stezky přibývají i v Jihlavě

Publikováno: 30. srpna. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Aktron, WikiMedia
Publikováno: 30. srpna. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Aktron, WikiMedia

Městys Štoky na Havlíčkobrodsku dal postavit dvoukilometrovou cyklostezku do Antonínova Dolu. Nová asfaltová trasa vede vedle vytížené hlavní silnice 38 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, která slouží i jako nájezd k dálnici D1.

Stavba stála 35,8 milionu korun, městys na ni dostal dotace, které pokryjí náklady z více než 80 procent. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl starosta Pavel Královec (za KSČM). Další úseky cyklostezek přibývají například i v Jihlavě.

Cyklostezka u Štoků už je dokončená, stavbaři by ji měli předat do konce měsíce. Následovat bude kolaudace. Kdy by mohla být stezka otevřená, podle starosty zatím nebylo stanoveno. „Tahle cyklostezka byla v prioritách Kraje Vysočina, co se týče cyklostezek a cyklotras,“ uvedl. Kraj dal na stezku dvoumilionovou dotaci a ze Státního fondu dopravní infrastruktury na ni městys získal přes 28 milionů.

Městys už plánuje vybudování navazujících 600 metrů stezky do Štoků. Podle místostarostky Lenky Vodičkové (bezpartijní) má také zadanou studii proveditelnosti, která prověří možnost stavby podchodu pod silnicí na druhé straně nové cyklostezky. Podchod by otevřel bezpečnou cestu ke vsi Zvonějov spadající pod Štoky. Zvýšila by se tím také možnost propojování s dalšími trasami směrem na Dobronín a Polnou.

Antoninův Důl spadá pod Jihlavu. V této vsi a na území sousední Stříteže, které jsou u dálniční křižovatky, je průmyslový park s řadou firem. Další velké závody jsou v průmyslové zóně v Jihlavě – Pávově, kam už postavila cyklostezku Jihlava.

Na území Jihlavy vedlo podle webu města zkraje letoška 21,5 kilometru cyklostezek. Město teď začalo stavět dalších 800 metrů stezky k Telečské ulici, což bude stát 8,3 milionu korun bez DPH. Dalších 900 metrů stezky buduje vedle řeky, mezi ulicemi Mlýnská a Helenínská. Tato dotovaná akce bude podle dřívějších údajů radnice stát přes 40 milionů Kč, prodraží se kvůli nestabilnímu břehu a bahnitému podloží.

Veškeré informace o cyklostezkách a cyklotrasách v Jihlavě jsou dostupné na webu města.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat