Pardubický kraj podpoří města v provozu sdílených kol

Publikováno: 23. října. 2022, 3 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 23. října. 2022, 3 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.

Pardubický kraj by mohl pro příští rok vytvořit dotační titul, který by městům pomohl s náklady na provoz sdílených kol a občanům umožnil jízdu po dobu 15 minut zdarma. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) a náměstek pro dopravu Michal Kortyš (ODS) o tom jednali s Lukášem Luňákem, zástupcem společnosti Nextbike Česko.

Kraj chce dotacemi na bikesharing podpořit udržitelnou mobilitu ve městech a omezit tak množství aut, dopravní kolony i zlepšit ovzduší. „Myšlenka podpořit sdílenou mobilitu ve městech našeho kraji se nám velmi líbí, a to i s ohledem na to, že by občanům bylo umožněno využívat kola po dobu 15 minut zdarma, což je i podle statistiky jednoho z provozovatelů této služby vzdálenost, kterou využívají klienti v 90 procentech,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

V Pardubickém kraji sdílená kola zatím fungují v Pardubicích, kde je jich asi stovka ve čtyřiceti stanicích. Kraj by sdílená kola rád viděl i v dalších městech jako Chrudim, Svitavy, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto či Litomyšl.

Dotační titul by podpořil i provoz elektrokol. „Jsem přesvědčený, že pokud nabídneme lidem 15 minut jízdy zdarma, tak je to přesně ta doba, kterou ve většině měst potřebují k dopravě na autobus, vlak nebo do školy a do práce. Konkrétní umístění stanic s koly by si řešilo samo město, ale kraj by pomohl dotačním titulem s úhradou části nákladů. Konkrétní parametry dotačního titulu budeme nyní řešit, ale naším cílem je, abychom jej vyhlásili nejpozději na začátku roku,“ dodal Michal Kortyš.

Jde o první případ, kdy se kraj v Česku chystá na přímo podpořit provoz sdílených kol. Zatím se to tak dělo hlavně ze strany měst, obcí či firem.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat