Co dokáže změnit jeden email

Publikováno: 21. prosince. 2022, 4 min. čtení
Aktualizováno: 26. dubna. 2024
Publikováno: 21. prosince. 2022, 4 min. čtení
Aktualizováno: 26. dubna. 2024

Změnit věci kolem sebe? Často je to tak jednoduché, jako napsat email. V září jsem fitness-centru napsal o nevhodném stojanu na kola, o pár měsíců později už na místě stojí nový, mnohem bezpečnější i pohodlnější.

Několik měsíců jsem při dojíždění do tělocvičny na kole využíval nevhodného stojanu typu „drátolam“. Parkovat u něj své kolo bylo nepohodlné, ale kvůli nemožnosti uzamknutí o rám bicyklu také nebezpečné a v neposlední řadě nevhodné pro konstrukci kola – výplety.

Občas je nejtěžší odhodlat se k „akci“. Ta moje spočívala v tom za 10 minut napsat email správci fitness-centra a vysvětlit můj podnět na zlepšení parkování kol. Ani jsem se nenadal a v emailu už mi ležela odpověď: „Děkujeme za podnět, který má dle skutečností, které jste poslal opodstatnění k výměně stojanu. Neprodleně se tím začneme zabývat a stojan v nejbližší době vyměníme.

Občas je nejtěžší se odhodlat

Provozovatel tělocvičny na základě mého podnětu do několika týdnů investoval do nového kvalitního a kapacitnějšího stojanu na kola. Ty se po pár měsících objevily na místě. Nyní můžu já i další desítky návštěvníků, kteří přijíždí na kole nebo koloběžce, parkovat bezpečněji a pohodlněji.

Určitě máte ve svém okolí něco podobného. Ať už Vám chybí stojan na kola u oblíbené samoobsluhy nebo máte výmol v chodníku před domem, chybí cykloobousměrka nebo strom. Zkuste jednou za čas místo prokrastinace nebo stěžování si napsat email nebo třeba oslovit majitele. Můj „případ“ výše ukazuje, jak málo často stačí k tomu, aby jste zlepšili své okolí k lepšímu.

Co se podařilo ve Vašem okolí změnit Vám? Píšete často podobné podněty?

Jak takový podnět může vypadat? Tady máte můj, který jsem posílal ke stojanům:

Dobrý den, jsem Váš častý zákazník a mám podnět na zlepšení. Dojíždím k vám většinou na kole a je skvělé, že si kolo mohu zaparkovat uvnitř pod kamerovým dohledem. Měl bych ale na vás prosbu ohledně stojanu na kola. Ten, který je u vás umístěn současně, se nazývá „drátolam“, protože poškozuje kolům přední kotoučové brzy a zároveň si při zamykání kola u něj člověk poškozuje „dráty“ v předním kole. Největším negativem je, že se nedá kolo zámkem zamknout o rám, ale pouze o přední kolo, takže potenciálnímu zloději stačí oddělat přední přivázané kolo a zbytek si může vzít. Zároveň stojan často bývá přeplněn.

Proto navrhuji tento typ stojanu nahradit za kvalitnější a kapacitnější, který se už v ČR a Praze běžně u podobných zařízení používá. Neničí se jim kolo a jde ho zamknout bezpečněji. A bude tam větší kapacita. Víc o tématice jsem našel tady, podobné stojany se dají koupit zde.

Díky moc za zvážení. Je to maličkost, která ale o dost zlepší dojíždění k vám a třeba i motivuje další lidi nejet vždy autem.

Hezký den

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat