Sdílená kola budou v Brně zdarma. Město je bude dotovat po příští 4 roky

Publikováno: 19. dubna. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. dubna. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID
Publikováno: 19. dubna. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 20. dubna. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID

Lidé v Brně budou opět využívat sdílená kola zdarma. Na 30 minut dvakrát denně to bude možné u společností nextbike a Rekola. Dohodu s těmito firmami, která je uzavřená na čtyři roky, schválili 12. dubna brněnští radní. Projekt by mohl začít do konce dubna, řekl novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Takzvaný bikesharing dotovalo město loni v pilotním provozu. Projekt trval od 11. dubna do 30. září a za tu dobu využili lidé bezplatná sdílená kola ke 102.000 jízd. Podle Kratochvíla to svědčí o tom, že o jízdu na kolech zájem je. „Rozhodli jsme se proto tuto službu vysoutěžit na čtyři roky. Naším cílem je také dostat lidi z aut. Ale na to má samozřejmě vliv i počasí, fyzická kondice lidí či geografie města,“ doplnil radní.

Roční rozpočet je stejný jako loni, tedy 2,4 milionu korun. „Nově je možné jej navýšit až na čtyři miliony korun. Aby město jízdu proplatilo, je nutné odstavit sdílené kolo na místě k tomu určeném. Podobně jako u koloběžek,“ řekl Kratochvíl. Dodal, že v Brně je necelých 400 parkovacích míst a budou přibývat další. „Prověřujeme další možnosti, máme vytipované lokace třeba na Brně-jihu, kde je hodně cyklistů,“ uvedl.

Projekt začne po podepsání dohody a uplynutí zákonných lhůt. Potrvá nejdéle do 30. listopadu 2026.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

cyklo_pruda 20. 4. 2023, 11:15
2
2

No, jako uživatel bych uvítal, kdybych nemusel parkovat takovou takovou štreku od baráku. Kdyby raději ty peníze nalili do cyklostojanů, či cykloopatření, které by už tam zůstaly "navždy". Ale chápu, momentálně je moderní si zaplatit BS.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat